Bydlení

Hledáte osobité a finančně nenáročné bydlení? Zkuste maringotku

Bára Kocmánková

Maringotku si většina lidí spojí nejspíše s kočovným cirkusovým životem. To už ale rozhodně neplatí. V dnešní době totiž nabízí zajímavou alternativu klasického bydlení i rekreačního a pracovního prostoru. Nevěříte? Podívejte se.

maringotka a koně
Maringotka ve své romanticko-historické verzi.

Víkendová chata i celoroční domov

Nejčastěji se u nás maringotky využívají v podobě zahradních a víkendových chat. Pro tenhle účel je můžete za přátelské ceny koupit už zateplené, s rozvody elektřiny a s připojením na vodu. Pak už je jen na vaší fantazii, jak si vaše nové odpočinkové útočiště upravíte. Zvenčí ji můžete doplnit třeba o terásku s příjemným posezením či grilem a skvělé místo pro letní party s rodinou anebo přáteli je na světě.

Maringotku ovšem nemusíte využívat jen jako chatu a sezónní bydlení. V dnešní době tato novinka nabízí komfort, díky kterému v ní není problém bydlet po celý rok. A rozhodně se nejedná jen o variantu pro alternativnější typ lidí.

Při rekonstrukci můžete dát maringotce moderní a svěží ráz nabízející veškeré pohodlí. Na trhu dokonce najdete i několik architektonických kanceláří, které se na tento typ bydlení přímo specializují.

Svým rozměrem (zhruba 20 m²) odpovídá průměrná maringotka klasické garsonce. Proto je tento nový trend populární především u jednotlivců a mladých párů, které touží po vlastním bydlení, ale nechtějí se zatěžovat hypotékou.

Jedná se i o zajímavou variantu pro starší páry, které mohou zrekonstruovanou maringotku využít jako „vejminek“.

maringotka - interiér
Jeden z příkladů interiéru „garsonky na kolech“.

V zahraničí jsou ovšem oblíbené i v oblasti rodinného bydlení. V tomto případě se jde cestou propojení více maringotek dohromady, a jejich interiér je pak upraven do podoby standardního domu.

Neotřelá varianta pro firmu anebo home office

Populární začínají být maringotky i u podnikatelů. Možná jste už slyšeli o netradičním kadeřnickém salónu nebo o kavárnách „na kolech“. Fantazii se meze nekladou. Pokud vám svými rozměry maringotka pro váš podnikatelský záměr vyhovuje, jedná se o skvělou a originální variantu firemních prostor.

Ocenit a využít by ji tak mohli i freelanceři anebo lidé pracující formou home office. V těchto případech je totiž důležité umět si doma vyhradit prostor, jenž je určen čistě pro práci a který také podporuje soustředění a kreativitu. Není tedy nic jednoduššího než si do podoby skvělé osobní kanceláře upravit maringotku.

Kancelář anebo bydlení s výhledem, který v paneláku mít nebudete.

Ekonomická i ekologická

Zánovní maringotku koupíte snadno. Ceny závisejí na jejím stavu, materiálu a délce a pohybují se od zhruba 30 do 130 tisíc. S dalšími náklady je pak potřeba počítat pro rekonstrukci – tady se už výše samozřejmě odvíjí od vašich představ a přání, jak by měl váš nový domov vypadat.

Šetrné k peněžence jsou i výdaje spojené s provozem maringotky. Její obytná plocha není náročná na vytápění. Menší prostor navíc nesvádí k hromadění věcí. Dobře si tak rozmyslíte, co si do maringotky dáte a co ne, a můžete tak jít cestou dnes velmi oblíbeného minimalismu.

karavan - interiér
Při zařizování interiéru maringotky je důležité umět chytře využít prostor.

Kam s ní?

Maringotku si nemůžete „zaparkovat“ kdekoli. Rozhodně neplatí, že si ji můžete odvézt do lesa anebo na louku a trvale se tam usadit, i když by se jednalo o romantickou představu. Nepotřebujete stavební povolení, ale na stavebním úřadě ji ohlásit musíte. A v případě, že ji využíváte pro trvalé bydlení, musí maringotka stát na pozemku, který je určen pro výstavbu rodinného domu či rekreační stavby. Pokud na daném pozemku už taková stavba stojí, hlásit ji nemusíte.