Na co je dobré pamatovat, pokud plánujete rekonstrukci koupelny? - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

Na co je dobré pamatovat, pokud plánujete rekonstrukci koupelny?

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaké jsou aktuální trendy pro výběr jednotlivých koupelnových prvků?

Tipy na plánování zařízení koupelny

Zateplením koupelny získáte klidnou místnost, ve které se bude držet teplo

Pokud už se pouštíte do rekonstrukce koupelny, promyslete ji pořádně. První, co většinou lidé řeší, je její design. Vybrat si raději velkoformátové dlaždice, nebo malé dlaždičky? A skříňky až na zem, nebo závěsné, pod kterými se bude dát dobře umývat? Kromě slazení designu a funkčnosti místnosti je dobré zvážit i věci, které nejsou na první pohled viditelné – odhlučnění a zateplení.

 

Jaké jsou aktuální trendy při zařizování koupelny?

Rekonstrukce koupelny je způsob, jak zlepšit funkčnost místnosti, ale také příležitost vytvořit interiér s charakterem v souladu se současnými trendy:

  • používání černé armatury – černé sprchové a umyvadlové baterie mají poněkud strohý charakter, ale vypadají velmi elegantně. Jsou zajímavým architektonickým detailem;
  • použití volně stojící vany – tam, kde to místnost umožňuje, dodá samostatně stojící vana interiéru atmosféru wellness;
  • instalace oválných zrcadel – – zavěšením oválných rámů na zeď se interiér opticky zvětší. Oválné tvary harmonicky ladí s ostatním nábytkem;
  • nábytek v přírodních barvách dřeva
  • použití obkladů imitujících přírodnu – kameny a skály – povrchové úpravy, které vypadají jako kousek skály nebo kameny, lze použít v rustikálnějších i elegantnějších interiérech. V prvním případě se velmi dobře osvědčují obklady imitující pískovec, v druhém případě je nejlepší volbou obklad připomínající mramor se zlatými nebo stříbrnými detaily. Mezi trendy obklady patří i barevné obklady v imitaci betonu nebo metalické obklady s přírodními tóny;
  • použití kontrastních materiálů – v současném designu koupelen nechybí barvy. Stále častěji se používají obklady stěn v tmavých barvách, jako je černá nebo tmavě modrá. Povrchy jsou pak kombinované se světlými podlahami. Tento kontrast dodává interiéru luxusní dojem. Opět ale záleží na velikosti místnosti. Pokud bude místnost malá, je lepší vybrat světlé obklady, které ji příliš opticky nezmenší.
Podívejte se také na: Osvětlení bytu

 

Na co je dobré pamatovat, pokud plánujete rekonstrukci koupelny?

Koupelna by měla plnit kromě relaxační i praktickou funkci. Záleží na tom, jak velkou místnost máte a co všechno do ní potřebujete umístit. Má být zároveň i prádelnou? A plánujete koupelnu společně se záchodem a bidetem? Kam budete schovávat ručníky, prací a úklidové prostředky a kolik členů domácnosti se v ní bude najednou pohybovat? Každý půdorys koupelny bude specifický, každopádně rozhodně méně znamená více.

Zkuste si sednout a dát dohromady, jak se v současné době v koupelně chováte, co vám na ní vadí a co od nové místnosti očekáváte. Kolik členů najednou se v ní ráno potkává? Nebylo by od věci koupit raději dvouumyvadlo a širší zrcadlo? Co používáte každý den? Není vaše koupelna plná poházených kosmetických věcí jednotlivých členů rodiny? Pokud ano, zkuste pouvažovat nad závěsnými skříňkami s výsuvnými šuplíky, do kterých přidáte vytahovatelné organizéry. Všechny důležité věci tak budete mít každý den pro ruce a zase je jednoduše schováte.

 

Některé produkty jako různé čističe, které se používají jednou za čas, častokrát nemusí vůbec v koupelně být. Zato ručníky, fény a kulmy, holicí přístroj a kosmetika by měli být okamžitě při ruce. Rozdělte si koupelnu na zóny, do kterých jednotlivé věci umístěte podle toho, kdy je budete používat. Sprchové gely a šampóny by měli být hned u vany nebo sprchového koutu. Čisté ručníky také. Otopný žebřík ale postačí i na druhé straně koupelny. Popřemýšlejte i nad rozmístěním zásuvek a vypínačů. Když si budete fénovat vlasy, budete chtít na sebe vidět do zrcadla.

Když už budete mít jasno s umístěním jednotlivých prvků, vyberte si design obkladů, baterií, sanitární keramiky a dalších doplňků. Můžete se inspirovat aktuálními trendy prezentovanými na stránkách jednotlivých koupelnových studií. Myslete ale i na praktickou stránku věci. Řada rekonstruovaných koupelen nemá dostatečně rovné stěny. Před tím, než položíte obklady, je potřeba stěny dostatečně vyrovnat. Kolem sprchového koutu nebo i za vanou nezapomeňte dát hydroizolaci. Jinak se vám může stát, že po pár měsících užívání objevíte na opačné stěně mokrý flek nebo plíseň. A při výběru obkladů na podlahy si vyberte ty, které jsou světlejší a nejlépe žíhané, optimálně s protiskluzovým povrchem. U tmavých a jednobarevných dlaždic se totiž stanete otrokem úklidu. Bude na nich vidět každé smítko. To stejné platí i u volby spárovací hmoty. Na bílé bude vše okamžitě vidět. Dříve se koupelny spádovaly a v rohu se dělal odtok.  V případě, že vám vyteče pračka nebo praskne hadička od WC, nevytopíte celé podlaží, ale voda odteče tam, kam má.

Vybíráte si baterie a umyvadlo? Kulaté a oválné je praktičtější. V hranatém se totiž v rozích drží špína a rohy se hůře umývají. Baterie by měla být otočná a nejlépe termostatická. Dokáže totiž vyrovnávat výkyvy tlaku a teploty vody v potrubí a voda vám pak poteče tak teplá, jak ji nastavíte, v co nejkratším možném čase.

Proč je důležité zateplení koupelny?

Koupelna by neměla být „jenom“ krásná, měla by být i místem, kde je teplo a klid. Když už se jednou do rekonstrukce pouštíte a pokud máte pár centimetrů navíc, zaizolujte ji paropropustnou izolací. O důvodu proč by mohli vyprávět hlavně ti, kteří mají pokoj hned vedle koupelny. Když jde někdo v noci pozdě spát, nebo je naopak ranní ptáče, a pustí vodovodní baterii, okamžitě spáče za stěnou vzbudí. Přitom by stačilo udělat předstěnu a vyplnit ji akustickou izolací například ROCKTON SUPER, která tlumí a pohlcuje hluk. Výhodou je, že nemusíte nic bourat. Stačí jen nainstalovat kovové profily, vyplnit je deskami z minerální akustické izolace, zaklopit akustickými deskami vhodnými do vlhkého prostředí koupelny a zaspárovat spáry tmelem. Tmel se pak zbrousí, aby stěna byla hladká a dál se už pokračuje jako s jakoukoliv jinou stěnou – natřít na bílo, obložit obklady.

 

Zajímavým řešením jsou koupelny umístěné přímo v podkroví, pod zkosenou střechou.

Pokud zařizujete podkrovní koupelnu, nezapomeňte na zateplení střechy vhodnou tloušťkou izolace, například materiálem z kamenné vlny. Teplý vzduch totiž při kontaktu s chladnější nedostatečně zateplenou stěnou střechy kondenzuje a na stěnách a v konstrukci se drží vlhkost. Časem by pak došlo k vzniku plísní a hub a dalším problémům.

Přečtěte si také: Kolik zaplatíte za rekonstrukci koupelny?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *