Kancelářská židle - nejdůležitější kus nábytku. Jak ji vybrat?
Lifestyle

Kancelářská židle – nejdůležitější kus nábytku. Jak ji vybrat?

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Na kancelářské židli trávíme stále více času 

Při výběru správné židle je potřeba zvážit několik detailů 

I nepohodlné židle mají paradoxně své výhody 

Práce na počítači, online nákupy, sledování filmů… V pohodlí kancelářské židle nebo křesla probíhá celá řada aktivit. Výběr tak určitě nepodceňujte. Zaměřte se na to, aby se vám dobře sedělo i dlouhé hodiny.

Práci na počítači jen málokdo považuje za fyzicky náročnou aktivitu. Vždyť spočívá jen v sezení a v drobných pohybech rukama. Přesto s sebou nese celou řadu zdravotních rizik, stejně jako u fyzicky mnohem náročnějších profesí. Zatímco v jejich případě jde především o nadměrnou zátěž, u práce na počítači je to přesně naopak. Rizikové je tady dlouhodobé udržování těla v nesprávné a nehybné poloze. Proto je nutné pořídit si takovou židli, která pomůže se správným držením těla.

Snad dvojnásob to platí pro milovníky počítačových her. Proč dvojnásob? Pokud na počítači pracujete, prokládáte to řadou dalších aktivit – vyřizováním hovorů, přesuny k tiskárně, vyhledáváním vytištěných dokumentů nebo cestami ke kávovaru. Od počítačových her naopak vášniví nebo profesionální hráči jen tak neodcházejí. Proto by si svou židli měli vybírat ještě pečlivěji.

Kancelářské židle
Kancelářské židle

Sedák, opěradlo a další prvky, které se vyplatí vybírat 

O budoucím pohodlí kancelářské židle rozhoduje hned několik faktorů. Jedním z nich je kvalita základny, která by měla umožnit plynulé nastavení výšky sedáku při současném zachování jeho stability. Kancelářské židli se pořádně podívejte také na kolečka. Jsou přizpůsobená povrchu, na kterém bude u vás doma nebo v kanceláři stát? Třeba kovová nebo tvrdá plastová kolečka mohou poškodit měkké podlahové desky, kolečka potažená gumou se zase budou špatně pohybovat po koberci s dlouhým vlasem. Ke kolečkům si ještě dovolíme jednu poznámku. V zájmu svého bezpečí a pohodlí se raději obloukem vyhněte základnám se třemi nebo čtyřmi rameny, které ne vždy poskytují dostatečnou oporu a v některých případech je poměrně snadné je převrátit.

Základnu židle bychom měli, můžeme se tedy posunou výš, konkrétně k sedáku. Ten by měl být pohodlný, dostatečně prostorný a tvarovaný, aby nikde nezpůsoboval žádný tlak. Správný sedák je mírně nakloněný směrem k opěradlu a jeho přední okraj směřuje dolů, aby netlačil do stehen. Vyplatí se také hledat židli s variabilním nastavením hloubky, kdy si můžete měnit vzdálenost mezi sedákem a opěradlem. Zvláště pokud jste někdy seděli na dětské židli, tuto funkci jistě náležitě oceníte.

A jdeme na opěradlo. V ideálním případě bude tvarované tak, aby kopírovalo anatomické zakřivení páteře. Od sedáku by mělo být nakloněné asi o 10–15 stupňů, bude se ale hodit i funkce nastavení většího náklonu, kterou jistě využijete ve chvílích odpočinku. Pro ještě větší pohodlí sáhněte po modelu s vysokým opěradlem, abyste si mohli opřít i hlavu. Skvělou volbou jsou také židle se samostatnou, nastavitelnou opěrkou hlavy.

Sedák, opěradlo a další prvky
Sedák, opěradlo a další prvky

Lehce podceňovanou součástí kancelářské židle jsou područky. Hrají přitom poměrně důležitou roli. Nejlepší jsou výškově nastavitelné područky, které jsou současně dostatečně stabilní, široké a měkké, aby vašim předloktím poskytly pohodlnou oporu. Pokud při práci na počítači často používáte myš, zkuste se podívat po modelu s područkami nakloněnými do stran.

V neposlední řadě je třeba zmínit i materiál, kterým je židle potažená. Ten by se měl při dlouhém sezení postarat o co nejlepší odvětrávání. Nejlépe fungují různé typy síťovin nebo materiály s hustým výpletem. Sáhnout můžete samozřejmě i po kůži nebo její syntetické odbobě. Tady ovšem bude lepší model s dostatečným prošíváním, které usnadní proudění vzduchu k tělu.

Je pohodlí tou správnou volbou?  

Ještě než se pustíte do výběru takové kancelářské židle, ve které bude radost sedět, zvažte, jestli vám nebude bližší některý z alternativních přístupů k sezení a práci na počítači. Koneckonců objevuje se stále více názorů, že kancelářský kout by neměl být příliš pohodlný, abyste častěji měnili polohy a dělali krátké přestávky při práci. Cílem je zabránit dlouhému, nehybnému sezení, které tělu jen škodí. Proto někteří sahají i po jednoduchých dřevěných židlích, speciálních klekačkách nebo polohovacích stolech, které umožňují práci vestoje. Tak už víte, jestli dáte přednost pohodlí, nebo alespoň částečnému nepohodlí, které vás přiměje k pohybu? V každém případě vybírejte pečlivě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *