Zateplení stropu a vše, co se o něm vyplatí vědět - Bydlení ve vatě
Materiály

Zateplení stropu a vše, co se o něm vyplatí vědět

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Na izolaci půdy je potřeba myslet předem

Pokud má být podkroví využíváno jako obytný prostor, musí se pořádně izolovat

V takovém případě je třeba dbát na izolaci šikmé střechy.

Často se stane, že podkrovní prostor rodinného domu není trvale obyvatelný. Tato místnost tak zpravidla ani nevytápí, proto není od věci oddělit ji od obytné části kvalitní tepelnou izolací. V dnešním článku se zaměříme právě na zateplení stropů a prozradíme vám pár základních tipů.

Zateplení stropu
Zateplení stropu

Proč zateplit strop?

Otázka zateplení stropů je ve fázi výstavby jedním z častých témat. Abychom získali jasnou odpověď, je třeba položit si nejdřív ještě jinou otázku. K čemu budete podkrovní prostory využívat?

Pokud plánujete používat podkroví jako obytný prostor, je nutné dobře a kvalitně zateplit střechu obytného podkroví. Ideálním materiálem pro zateplení je nehořlavá minerální kamenná vlna. Izolační desky nebo role pro zateplení šikmých střech můžete vložit mezi a pod krokve. Je třeba pamatovat na dostatečnou tloušťku tepelné izolace, správné provedení parozábrany a finálního obkladu. Dalším řešením je provedení zateplení šikmé střechy nad krokvemi. Prostor v podkroví tak maximálně využijete k bydlení a zároveň necháte vyniknout krásu dřevěného krovu.

Kamennou vlnou můžete vyplnit rovněž stropní dřevěnou konstrukci. Pružná a prodyšná vlna vyplní prostor mezi trámy. Zlepšíte tak akustické vlastnosti stropu. Podlahu v podkroví je vhodné odhlučnit rovněž proti kročejovému hluku. Řešením je provedení akustické plovoucí podlahy s akustickou kročejovou izolací, např. STEPROCK HD. Na tyto izolační minerální desky se následně položí roznášecí vrstvy, např. dvě vrstvy desek OSB3. Následuje pokládka nášlapné vrstvy. Z hlediska akustiky je třeba pamatovat na oddělení akustické plovoucí podlahy od okolních stěn dilatačním páskem. I zde můžete použít pásek z minerální vlny. Pro snížení kročejového hluku můžete využít řešení pro lehkou plovoucí podlahu v systému AKUFLOOR.

Úplně jiná situace ovšem nastává ve chvíli, kdy se chystáte využívat podkrovní prostory jen jako půdu pro uložení věcí, pro skladování. V tomto případě určitě doporučujeme strop pod půdou dostatečně zateplit. Dvojnásob to platí za situace, pokud bude chybět i zateplení střechy domu. Podkroví se musí oddělit od vytápěných místností.

Zateplení potom přináší hned dva poměrně výrazné benefity. Tím prvním je zmenšení otopné plochy, díky kterému vám bude stačit otopná soustava s menším výkonem. To se bude hodit zejména v případě, že se rozhodnete pro zdroj tepla založený na použití tepelného čerpadla.

Druhou výhodou je samozřejmě eliminace tepelných ztrát. Účinná izolace stropu zabrání únikům tepla stoupajícího vzhůru, a sníží tak náklady na vytápění. Tepelnou izolací stropu pomocí nehořlavé vlny navíc zvýšíte požární odolnost konstrukce, což je zejména u starších domů další velký benefit.

Přečtěte si také: Mezikrokevní zateplení střechy minerální vlnou – tradiční a ověřená metoda

Zateplení stropu
Použití kamenné minerální vlny

Čím zateplit strop?

Existuje mnoho způsobů, jak zateplit stropy, v praxi se ale velice osvědčilo použití kamenné minerální vlny. Kromě izolačních desek nebo rolí se čím dál častěji používá i foukaná vlna.

Aby došlo ke splnění technických podmínek, je důležitý správný výběr a tloušťka izolace. V případě izolace stropu pod nezateplenou střechou je požadovaný součinitel prostupu tepla 0,30 W/m²K, vyšší požadavky jsou v rozmezí 0,15 až 0,10 W/m2K. To znamená, že tloušťka tepelné izolace se v závislosti na použitém materiálu obvykle pohybuje mezi 28 až 42 centimetry.

Minerální vata je oblíbená především pro svou schopnost dobře pohlcovat zvuky. V její prospěch hovoří skutečnost, že se jedná o vysoce pružný a flexibilní materiál, který dokáže důkladně vyplnit všechny dutiny a mezery. Toho se při použití tužších materiálů, jako jsou polystyren, extrudovaný polystyren nebo polyuretanová pěna, dosahuje o poznání obtížněji. Minerální vlna se také vyznačuje nehořlavostí a odolností vůči ohni, čímž výrazně zvyšuje bezpečnost budovy.

Přečtěte si také: Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Izolace pomocí granulátu

Pro zateplení podkroví je možné kromě izolačních desek nebo rolí použít granulovanou minerální vlnu. Dobrou volbou může být například granulát GRANROCK SUPER nebo GRANROCK PREMIUM z kamenné minerální vlny, který se používá v podkrovích nebo pro izolaci příček. Tato granulovaná vlna je určena pro strojní zafoukávání. Výhodou je to, že se materiál dostane do všech mezer a kompletně je vyplní. Proto je vhodný pro těžko přístupná místa, kde se izolace pomocí desek nebo rolí provádí velmi obtížně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *