Je absorbér vlhkosti bezpečný pro váš domov?
Realizace

Je absorbér vlhkosti bezpečný pro váš domov?

Autoři ROCKWOOL 3 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Je absorbér vlhkosti toxický? Bezpečnost domova

Absorbér vlhkosti – jak funguje?

Jaké jsou druhy absorbérů vlhkosti?

Je absorbér vlhkosti toxický?

Je absorbér vlhkosti bezpečný pro váš domov? 

Co se dozvíte v tomto článku? 

  • Jak funguje absorbér vlhkosti? 
  • Je absorbér toxický? 
  • Jaké jsou druhy absorbérů vlhkosti a jejich alternativy? 
Je absorbér vlhkosti bezpečný pro váš domov?
 

Je absorbér vlhkosti toxický? Bezpečnost domova 

Vlhkost v domě může způsobit nejen vážné zdravotní následky, ale může mít vliv i na poškození samotné budovy. Proto často hledáme způsob, jak se této vlhkosti zbavit. Na trhu existuje řada jednoduchých zařízení, které absorbují vodu z okolí a tím vysušují okolní vzduch. Jsou ale absorbéry vlhkosti bezpečné? Nejsou toxické? A nemá jejich používání špatný vliv na bezpečnost obyvatel? 

Je pohlcovač vlhkosti bezpečný? Stojí za to zjistit, jak tato zařízení fungují, jaké jsou jejich druhy a zda jsou bezpečné pro zdraví. 

Absorbér vlhkosti – jak funguje? 

Jak absorbér vlhkosti funguje? Pohlcovač vlhkosti je zařízení, nebo látka, která se používá k odstranění přebytečné vlhkosti z prostředí. Existuje několik typů pohlcovačů vlhkosti, které se liší v principu fungování, v složení a v účinnosti. Úkolem absorbérů je snížit nadměrnou vlhkost vzduchu. Fungují na principu pohlcování vlhkosti z okolí a pomáhají tak udržovat optimální úroveň vlhkosti v místnosti.  

Jaké jsou druhy absorbérů vlhkosti? 

Na trhu jsou k dispozici různé druhy absorbérů vlhkosti: 

Nejčastěji používanými absorbéry vlhkosti jsou silikagelové sáčky s kuličkami nebo granulemi, chlorid vápenatý a elektrické odvlhčovače vzduchu. 

  • Silikagelové sáčky s hygroskopickými látkami jsou pytlíky s granulemi nebo kuličkami, které umí nasávat vodu ze vzduchu. Typicky se používají v malých uzavřených prostorech, jako jsou obaly s elektronikou, skříňka s obuví, kde je třeba zabránit kondenzaci nebo v autě, kde spolehlivě odstraní mlžení oken. Jejich výhodou je, že se snadno používají a jsou cenově dostupné. Nevýhodou je, že dokáží nasát jen menší množství vlhkosti a musí se pravidelně vyměňovat. Hodí se pro místa s nízkou úrovní vlhkosti.  
  • Chlorid vápenatý je hygroskopický materiál, který absorbuje vodu a přeměňuje ji na kapalinu. Výhodou je, že se dá použít i při vysoké vlhkosti, například ve sklepích, koupelnách, nebo šatnících. Musí se pravidelně vylévat a vyměňovat.  
  • Elektrický odvlhčovač vzduchu zase funguje na principu kondenzace. Zachytává vzdušnou vlhkost a přeměňuje ji na vodu. Vlhkost ze vzduchu se sráží na chladném povrchu uvnitř zařízení a voda pak stéká do nádržky, která se pak jednoduše vylije. Elektrické odvlhčovače jsou vhodné pro větší prostory nebo místnosti s vysokou vlhkostí, jako jsou sklepy, sušárny, nebo koupelny. Umí regulovat míru vlhkosti v místnosti a dají se používat nepřetržitě. Mají ale vyšší pořizovací náklady, spotřebovávají elektrickou energii a vyžadují pravidelno údržbu.  

Je absorbér vlhkosti toxický? 

Je absorbér vlhkosti toxický? Odpověď závisí na druhu použitého absorbéru: 

  • Silikagel, ať už ve formě granulí, nebo kuliček, je sám o sobě netoxický a považuje se pro použití v domácnosti za bezpečný. Některé silikagelové sáčky však obsahují indikátory vlhkosti, které mohou být toxické, pokud se dostanou do kontaktu s potravinami, nebo by je někdo náhodou snědl.  
  • Chlorid vápenatý sám o sobě toxický není, ale ve velkých množstvích může způsobit podráždění kůže, očí a dýchacího ústrojí. Rozhodně byste se s těmito látkami neměli dostat do přímého kontaktu a pokud máte malé děti, nebo zvířata, měli byste oba absorbéry uchovávat mimo jejich dosah. 
  • Elektrické odvlhčovače nepoužívají žádné chemikálie, takže nejsou toxické. V některých modelech se ale používají chladicí kapaliny, které mohou být nebezpečné, pokud dojde k jejich úniku. Jako každé elektrické zařízení, vyžadují pravidelnou údržbu, pravidelné vyprazdňování sběrné nádoby na vodu a dodržování bezpečnostních pravidel, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem.  

Pokud už máte v domě vysokou vlhkost, měli byste zjistit její příčinu a pokusit se ji odstranit. Zejména u starších domů dochází často ke vzlínání vlhkosti ze země do stěn kvůli nedostatečné izolaci základů, nebo jejímu poškození. Základy je potřeba dodatečně izolovat pomocí injektáže, podřezání stěn a vložení nové hydroizolační vrstvy. Případně může být poškozená střecha nebo okapy, které byste měli pravidelně kontrolovat. Poškozené tašky a netěsnosti by se měli opravit a okapy pravidleně čistit. Dalším důvodem může být nedostatečná ventilace, chybějící odvětrávací otvory nebo mechanické větrací systémy.  

Za zmínku stojí i problém s kondenzací vlhkosti na chladných površích nejen obálky budovy, který vede ke vzniku plísní a hniloby. V tomto případě se doporučuje zlepšit zateplení stěn prodyšnou izolací, jako je například kamenná vlna ROCKWOOL, výměna oken, použití parotěsných zábran a udržování stabilní vnitřní teploty.  

Absorbéry vlhkosti, používané podle pokynů výrobců, jsou bezpečné a účinné v boji s nadměrnou vlhkostí v domě. Je třeba vybírat vhodný druh absorbéru a dodržovat bezpečnostní pravidla při jeho používání.