Jak správně postavit zastřešení terasy?
Realizace

Jak postupovat krok za krokem při stavbě střechy nad terasou?

Autoři ROCKWOOL 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Co zařídit před samotným plánováním stavby zastřešení?

Z jakých materiálů si zastřešení terasy navrhnout?

Jaké kroky dodržet?

Jak správně postavit zastřešení terasy

Zastřešení terasy je skvělý způsob, jak si užít venkovní prostor domu bez ohledu na počasí. Správně navržená střecha nad terasou nejen chrání před sluncem nebo deštěm, ale také zkrášlí dům. Aby se vše povedlo na jedničku, je potřeba pečlivě plánovat a dohlédnout na správné provedení.

Stavba střechy nad terasou může zcela změnit fungování venkovního prostoru. Před tím, než se její stavby pustíte, je však vhodné důkladně zvážit několik klíčových věcí. Je potřeba vybrat materiály, zejména z čeho bude postavená nosná konstrukce a naplánovat samotný stavební proces. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak úspěšně navrhnout a realizovat zastřešení terasy, které vám bude sloužit po mnoho let.

Na co byste měli pamatovat, pokud plánujete zastřešení terasy?

Než začnete stavět, je potřeba promyslet několik důležitých faktorů, které ovlivní, zda bude konstrukce funkční a jak bude ladit se stávajícím vzhledem domu. Určitě zohledněte klimatické a povětrnostní podmínky v okolí domu. Pokud u vás hodně fouká, často a intenzivně prší nebo sněží, konstrukce by měla být dostatečně pevná a stabilní, aby těmto podmínkám odolala. V oblastech vystavených silným větrům se doporučuje použít dodatečné zpevňující prvky, nebo těžší materiály, díky kterým bude zastřešení terasy odolné.

Materiál, ze kterého bude zastřešení terasy vyrobené, by měl ladit se současným vzhledem domu a měl by odolávat specifickým povětrnostním podmínkám regionu. Dřevo je sice populární – vypadá hezky a většinou skvěle ladí s okolím, ale zároveň vyžaduje pravidelnou údržbu a impregnaci. Alternativou může být hliník nebo ocel, které jsou odolnější a snazší na údržbu, ale zároveň i dražší.

Před zahájením stavby je důležité zjistit, zda nepotřebujete stavební povolení. Pokud totiž chcete stavět střešní terasu, která bude provozně spojená s domem, nebude se jednat o samostatnou stavbu, ale přístavbu, pro kterou je minimálně nutný územní souhlas a ohlášení.

V případě, že byste stavěli samostatně stojící jednoduchou stavbu do 25 m2 plochy, která je umístěná minimálně 2 metry od sousedů (například altán nebo pergolu), většina těchto staveb nevyžaduje žádnou administrativu se stavebním úřadem. V některých regionech se mohou vyskytnout specifická pravidla, která určují, jak vysoká nebo velká střecha může být a dokonce i jaké barvy můžete použít. Některé oblasti mohou vyžadovat zvláštní stavební povolení. Rozhodně se tedy před plánováním stavby informujte, jaká pravidla musíte ve vašem regionu dodržet. Pokud je nedodržíte, může se stát i to, že vám nařídí stavbu odstranit. Rozhodně se ale nevyhnete nepříjemným jednáním na stavebním úřadě a může vám hrozit i pokuta.

Krok za krokem: Jak se staví střecha nad terasou?

Stavba střechy nad terasou vždy vyžaduje plánování a promyšlenou realizaci. Pojďme se společně podívat na jednotlivé kroky, které povedou k realizaci projektu. Správná příprava a výběr materiálů celé konstrukce rozhodnou o trvanlivosti a vzhledu celého provedení.

Krok 1: Příprava projektu

Nejdřív si vytvořte plán. Pokud si nebudete vědět rady, můžete požádat o pomoc architekta, který vám pomůže navrhnout takové zastřešení, které bude nejen dobře vypadat, ale i dlouho vydrží. Měli byste zohlednit všechny klíčové aspekty – jak velká terasa bude, jaké předpokládané zatížení musí střecha a konstrukce unést a jaké materiály nejlépe splní očekávání a technické požadavky. Dobrá příprava projektu je základem, který zajistí bezpečnost a stabilitu konstrukce.

Krok 2: Výběr materiálů

Poté vyberte materiál, ze kterého bude zastřešení terasy postavené. Při výběru byste měli zohlednit nejen estetické hledisko, ale i odolnost materiálu zejména s ohledem na konkrétní klimatické podmínky, dále náklady na jeho pořízení a údržbu. Výběr materiálu totiž nesouvisí jen s tím, jak bude zastřešení ve výsledku vypadat, ale také s funkčností a odolností řešení.

Nejoblíbenějším materiálem je dřevo, které dobře ladí s různými architektonickými styly a dobře se začlení do okolního prostředí. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že vyžaduje pravidelnou údržbu nátěry a impregnací. Může být náchylné k hnilobě, hmyzu a je méně odolné proti povětrnostním vlivům než kovové materiály.

Dalším materiálem může být například hliník, který je lehký a odolný proti korozi, má dlouhou životnost, ale také vyšší pořizovací náklady. A hůře se kombinuje s některými architektonickými styly. Zároveň bude v horku akumulovat teplo.

Ocel je zase pevná a odolná, dlouho vydrží a dá se povrchově různě upravovat. Na druhou stranu je těžká, potřebuje pevnější nosnou konstrukci. Je drahá jak na pořízení, tak instalaci a pokud není správně ošetřená, tak podléhá korozi. Kov se hodí k modernímu stylu a dá se použít v široké škále barevných variant. Dokáže se tak přizpůsobit architektonickému stylu domu.

Případně polykarbonát, který je lehký, levnější, snadno se instaluje, trvanlivý, odolný vůči různým povětrnostním podmínkám a dokáže propouštět přirozené světlo a vy si tak můžete ovlivnit, kolik světla chcete do prostoru pustit. Na druhou stranu je ale náchylný k poškrábání, v létě skrz něj proniká horko, když prší, je hlučný a nevypadá tak hezky, jako přírodní materiály.

U zastřešení terasy byste měli zohlednit i to, kde bude terasa stát a zda bude z průhledných, nebo neprůhledných materiálů. Pokud bude umístěná před velkým francouzským oknem a bude neprůhledná, v létě sice oceníte, že bude stínit a do místnosti vám nepůjde horko. V zimě ale budete mít v domě více tmu. Pokud ji naopak postavíte s průhledných materiálů jako polykarbonát, bude sice prosvítat více světla i v zimě, ale v létě budete mít jak pod terasou, tak v domě horko.

20212502 RW RUS PHO 620 (1)

Krok 3: Výstavba nosné konstrukce

Posledním krokem je samotná stavba nosné konstrukce. Nejdříve bude potřeba připravit terén, kde bude konstrukce stát. Někdy je potřeba vyrovnat plochu, nebo vykopat základy. Při stavbě nosné konstrukce buďte pečliví a hlavně ji správně ukotvěte, jednak do země a pokud je to nutné i k stávající budově.

Bude potřeba vykopat díry pro sloupky. Jejich hloubka bude záviset na místních klimatických podmínkách a typu půdy, ale obvykle postačí 60 – 90 cm. Po umístění sloupků do děr pak díry zalijte betonem. Hlavně se ujistěte, že sloupky mají správnou výšku a stojí rovně. Pak vyřešte rám konstrukce a připevněte hlavní nosníky ke sloupkům kvalitním spojovacím materiálem. Mezi sloupky nainstalujte podpory a nosníky, a celou stavbu ještě více zpevněte.

Pak se můžete pustit do stavby střešní konstrukce. Nejdříve položte krokve na hlavní nosníky a ujistěte se, že mají správný sklon, aby z nich mohla odtékat voda (obvykle sklon minimálně 5-10 stupňů). Pak na krokve připevněte latě a kontralatě a umístěte vybranou střešní krytinu.

Na závěr zkontrolujte, že všechny spoje pevně drží a podle druhu vybraného materiálu ošetřete konstrukci nátěrem nebo impregnací proti povětrnostním vlivům. Nezapomeňte také nainstalovat okapové žlaby, nebo svody pro správný odtok vody.

Pečlivé naplánování každého kroku je důležité pro úspěch celého projektu. Pokud ke stavbě střechy nad terasou přistoupíte správně a uděláte vše pořádně, zastřešení vydrží dlouho a ochrání vás před různými povětrnostními podmínkami.

Kdy je vhodné zastřešit terasu?

Nejvhodnější dobou, kdy začít s výstavbou střechy nad terasou, je obvykle jaro, nebo začátek léta, zejména kvůli příznivějšímu počasí bez extrémních teplot a vydatnějších srážek. Nebude tak docházet ke zpoždění stavebních prací kvůli dešti a zastřešení využijete ještě v nadcházející letní sezóně. Dalším vhodným obdobím je brzký podzim, kdy budete mít ještě dostatek času na případné dokončení projektu před příchodem zimy, než nízké teploty začnou práci komplikovat.

Střecha nad terasou je investicí, která nejenže rozšíří možnosti pro využívání vašeho domu, ale také zvyšuje hodnotu nemovitosti. S důkladným plánováním a použitím vhodných materiálů si můžete užívat venkovního prostoru po celý rok, bez ohledu na nepředvídatelné počasí.