Zateplení střechy mezi a pod krokvemi – vše co potřebujete vědět
Realizace

Zateplení střechy mezi a pod krokvemi – vše co potřebujete vědět

Autoři ROCKWOOL 3 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Proč je zateplení střechy důležité?

Jaký je správný postup instalace izolace mezi a pod krokvemi?

Na co si dát při instalaci izolace pozor?

Zateplení střechy mezi a pod krokvemi
 

Zateplení střechy mezi a pod krokvemi krok za krokem

Správné zateplení střechy mezi a pod krokvemi je zásadní pro minimalizaci  tepelných ztrát, zvýšení energetické účinnosti domu a zlepšení komfortu bydlení. Tento proces pomáhá udržet teplo v zimě a chládek v létě a současně předchází problémům s vlhkostí a plísněmi.  

Pro dosažení optimálních výsledků je důležité správné provedení zateplení střechy, které souvisí nejen s výběrem kvalitního izolačního materiálu dostatečné tloušťky, ale i jeho pečlivou instalací. 

Jak zateplit střechu mezi a pod krokvemi?

Při zateplování šikmé střechy mezi a pod krokvemi často dochází k mnoha chybám, které se pak projeví zejména v zimě, kdy dochází k velkému kontrastu vnitřních a venkovních teplot. Mohou se objevit tepelné mosty, kudy zbytečně uniká teplo z interiéru ven, nebo může docházet ke srážení vlhkosti uvnitř nebo vně konstrukce. Pojďme se společně podívat na jednotlivé důležité kroky zateplení šikmé střechy z vnitřní strany interiéru.

1. krok: Výběr izolačního materiálu

Správným výběrem materiálu pro zateplení šikmé střechy mezi a pod krokvemi můžete ovlivnit nejen snížení nákladů na vytápění a klimatizaci, ale i akustiku a vznik plísní a hub. Na trhu se prodává řada izolačních materiálů, z nich každý má své typické vlastnosti. Mezi izolační materiály, které umí tlumit hluk, jsou prodyšné a zároveň nehořlavé, patří například izolační desky z kamenné vlny ROCKTON SUPER, které mají vysokou objemovou hmotnost a v zateplované konstrukci skvěle drží. Není potřeba je drátkovat.   Při výběru správné tloušťky izolace se musí zvážit kombinace tepelněizolačních vlastností materiálu, místní klimatické podmínky, prostorové omezení podkroví a požadavky na tepelný odpor.  

2. krok: Instalace první vrstvy izolace

První vrstva izolace se umísťuje mezi krokve. Tloušťka zvolené izolace by měla odpovídat výšce krokve a délka uřezané izolační desky by měla zcela vyplnit prostor mezi krokvemi. Jednotlivé desky je potřeba umísťovat těsně vedle sebe, aby mezi nimi nevznikly žádné mezery. Jinak by docházelo ke vzniku tepelných mostů, které způsobují tepelné ztráty a snižují účinnost izolace.   

3. krok: Instalace druhé vrstvy izolace

Následně je potřeba nainstalovat druhou vrstvu izolace, která musí zakrýt i jednotlivé krokve. Ty jsou totiž samy o sobě tepelným mostem. Nejdříve se ke krokvím přimontují rošty, do kterých se následně izolace v druhé vrstvě umístí. Tloušťka izolace by měla odpovídat výšce roštu. A rošt by měl být zvolen tak, aby obě vrstvy izolace dokázaly splnit požadované hodnoty součinitele prostupu tepla. Důležité je opět vyplnit celý prostor mezi rošty tak, aby nevznikly žádné mezery a izolace byla účinná.  

4. krok: Ochrana konstrukce parozábranou

Po instalaci izolace je třeba připevnit parozábranu, která chrání konstrukci střechy před působením vlhkosti. Jedná se o jeden z nejdůležitějších kroků zateplení šikmé střechy, při kterém se často chybuje. Je potřeba se ujistit, že je parozábrana připevněná po celé délce zateplované konstrukce, spoje po přichycení parozábrany k roštu jsou přelepené k tomu určenou páskou, jednotlivé pruhy parozábrany jsou k sobě těsně upevněny k tomu určenou utěsňovací páskou a i kraje parozábrany jsou připevněny k tomu určeným tmelem ke stěnám konstrukce. Pokud není parozábrana správně nainstalovaná, může dojít ke snížení její funkčnosti, srážení vlhkosti a degradaci jak konstrukce střechy, tak i viditelným vlivům na stěny ze strany interiéru, kdy do interiéru zatéká, nebo vznikají plísně.

5. krok: Instalace sádrokartonu

Na parozábranu se pak montují profily pro uchycení sádrokartonových desek. Výška profilu by měla odpovídat doporučení výrobce sádrokartonu, minimálně však 5 centimetrů. Opět je potřeba dohlédnout na to, aby došlo k přelepení míst montáže profilů k tomu určenou páskou, která zajistí celistvost a neporušenost parozábrany. Po krajích stěn je pak nutné přebytečnou parozábranu odříznout. Vždycky ale dbejte na to, abyste neporušili těsnost spojů parozábrany a stěny.  Následně se pak namontují sádrokartonové desky, které se zatmelí, vybrousí a opatří finálním interiérovým nátěrem. Pokud je to potřeba, můžete prostor mezi parozábranou a záklopem ze sádrokartonových desek použít pro vedení elektroinstalace. 

Zateplení střechy ze strany interiéru je proces, který může výrazně zlepšit tepelný komfort budovy a snížit náklady na vytápění. Je důležité vybrat správné materiály a pečlivě instalovat jednotlivé vrstvy zateplovaného souvrství. Důkladně provedená práce při zateplení má zásadní vliv na trvanlivost a účinnost izolace.