Bydlení

Tepelná izolace místo klimatizace? Poradíme, jak se vypořádat s letními vedry

Eva Habrnálová minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

S horkem se budeme potýkat čím dál častěji

Raději než používat neustále klimatizaci, zainvestujte do kvalitního zateplení

Zateplená budova vytvoří nejen příjemné mikroklima, ale chrání před okolním hlukem a zvyšuje požární bezpečnost budovy

Klimatologové bijí na poplach a upozorňují na stále se zvyšující teploty. Jejich slova potvrzuje mimo jiné i Český hydrometeorologický ústav. Podle jeho statistik se průměrná teplota v Česku zvýšila od roku 1961 o celé dva stupně. Kromě otázky ochrany naší planety se tak na úrovni domácností řeší ještě jedna věc. Co udělat pro to, abychom přežili horká letní období a nepotýkali se přitom s vysokými účty za energie, které jsou i přímým důsledkem častého provozu klimatizace? Řešení je skutečně jednoduché. Stačí použít kvalitní tepelnou izolaci.  

Když přemýšlíme nad tím, jak si doma během léta alespoň trochu ulevit od všudypřítomného horka, nejčastěji nás napadne většinou právě klimatizace. Ta samozřejmě sníží teplotu v domě na příjemnou hodnotu, není ovšem jediným – a někdy ani nejlepším – řešením. Pokud chcete, aby vám doma bylo dlouhodobě příjemně, je vhodné se zamyslet nad už zmíněnou izolací domu.   

Stačí si uvědomit, jak fungují fyzikální zákony. Teplo proudí směrem z teplejší strany ke chladnější. Kvalitně provedená tepelná izolace v zimě brání úniku tepla z budovy ven a v létě nenechá horko proniknout dovnitř.  

Pokud zvolíte vhodný materiál, jakým je například kamenná vlna, budete mít v zimě doma příjemnou teplotu a v létě zase chládek. Teplota uvnitř budovy bude navíc stabilní, což je pro zdraví a celkový komfort mnohem lepší a příjemnější než teplotní výkyvy. Chcete-li pozitivní efekt izolace ještě více posílit, můžete samozřejmě zvážit i pořízení žaluzií, rolet nebo termoizolačních fólií, které se nalepí na sklo. Důležitá jsou i samotná okna a okenní rámy. Pokud máte ještě stará okna, je vhodné se zamyslet nad jejich výměnou za trojskla s co nejnižší hodnotou součinitele prostupu tepla. 

Když se na vše podíváme ze širšího úhlu pohledu, zjistíme, že tepelná izolace toho v létě dokáže ještě mnohem víc, než je „jen“ vytvoření správného mikroklimatu v domě.  

Přečtěte si také: Stylové nemusí znamenat drahé aneb Jak zařídit interiér a nepřekročit stanovený rozpočet?

Tepelná izolace se vyplatí 

Pokud jde o ekonomické hledisko, výpočty hovoří poměrně jasně. Tepelná izolace bude při správném výběru a provedení natolik účinná, že další chlazení vzduchu pomocí klimatizace nebo ventilátorů nebude vůbec nutné. Ušetříte tak nejen na nákupu těchto zařízení, ale také na účtech za elektřinu. Můžete si přitom být jisti, že především v souvislosti s rostoucími cenami energií a letními teplotami by se jejich provoz v rodinném rozpočtu jistě projevil.  

Další otázkou je životnost jednotlivých řešení. Podle odborníků značky ROCKWOOL si kamenná vlna zachovává své vlastnosti po dobu 55 let. Životnost klimatizací se udává v řádu jednotek až desítek let. Někteří výrobci uvádějí, že při správném použití mohou klimatizační jednotky chladit vzduch až 30 let. Alespoň jednou ročně nesmíte ale zapomenout na jejich údržbu, která také není rozhodně levná.  

Použití tepelné izolace a klimatizací nebo ventilátorů se samozřejmě vzájemně nikterak nevylučuje. Naopak se mohou velmi dobře doplňovat. Pokud budete chtít používat klimatizační jednotku ve správně zatepleném domě, určitě ji nebudete muset pouštět tak často a spotřeba energií na chlazení nebude vysoká. Tím prospějete nejen své peněžence a zdraví, ale také životnímu prostředí. Tepelně izolovaný dům je zkrátka nejen „moderní“, ale může být i energeticky úspornou a ekologickou stavbou. 

Zvuky z ulice zůstanou na ulici 

Kvalitní tepelná izolace v létě nejen ochlazuje dům nebo šetří peníze a planetu, ale přináší také klid. V teplých měsících se na silnicích prohání více motocyklů a sportovních aut, jejichž majitelé o sobě dávají hlasitě vědět. Zvuk startující motorky dokáže pocuchat nervy a hlavně v noci nepříjemně překvapit. Od okolních zvuků se ale můžete poměrně snadno izolovat. I v tomto případě je kamenná vlna ideálním řešením. Díky svým vlastnostem dokáže nejen pohltit zvuky, a tedy snížit hluk, který pronikne do domu, ale také účinně eliminovat vibrace 

A jak moc je vlastně kamenná vlna v tomto ohledu účinná? Pokud si jako příklad vezmeme dům nacházející se v blízkosti letiště, kde kamennou vlnu použijeme pro izolaci střechy, docílíme snížení hladiny hluku uvnitř podkroví přibližně o 40 %. 

Výsledkem je tak dvojnásobně příjemný „letní spánek“, kterého je dosaženo nejen odpovídajícím tepelným komfortem, ale také vytvořením tichého a klidného prostředí.  

Přečtěte si také: Zelená energie: Levnější, ale ne pro každého

Efektivní ochrana před požárem 

Když už je řeč o klidném spánku, musíme zmínit ještě další příjemnou vlastnost kvalitní tepelné izolace – nehořlavost. Požáry jsou během suchého léta častým problémem, proto je zajištění požární bezpečnosti budovy skutečnou nutností. Kamenná vlna je nehořlavá, nepřispívá tedy k šíření požáru a bez problému odolává teplotám až do 1 000 stupňů Celsia. Je proto skvělou bariérou proti tomuto nebezpečnému živlu. To ostatně potvrzuje i nejvyšší třída reakce na oheň (A1), kterou se kamenná vlna může pochlubit. 

Díky tepelné izolaci se proto během léta nemusíte bát nepříjemného horka uvnitř domu, vysokých účtů za energie, ani hluku z ulice. Naopak si toto období můžete užít přesně podle svých představ. Přejeme vám tedy krásné a ničím nerušené léto. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Exit mobile version