Inspirace

Plíseň v bytě. Jak se doma zbavit plísně a vlhkosti?

Damian Czernik 7 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jak houby a plísně ovlivňují zdraví

Jak vzniká vlhkost v domácnosti

Jak se vlhkosti v bytě zbavit

Co dělat, když už doma plíseň je

Plíseň a vlhkost v bytě

Víte, jak plíseň a vlhkost ovlivňuje zdraví lidí, kteří v domě bydlí? Nadměrná vlhkost a nedostatečné větrání místností vytváří ideální podmínky pro rozvoj plísní a hub. Pokud už se s nimi doma potýkáte, u členů vaší domácnosti se častěji objeví respirační onemocnění, jako je astma nebo alergie. Obzvláště nebezpečné jsou plísně hlavně pro malé děti a starší lidi. V následujícím článku se dočtete, jak postavit a izolovat dům, abyste se těmto problémům vyhnuli. Nebo co dělat, když už potřebujete situaci řešit.

Problémy s vysokou vlhkostí se častěji týkají starší zástavby, ale mohou se objevit i v nově postavených domech. Stačí, aby se v době stavby nebo dokončovacích prací udělaly chyby a pak na stáří domu vůbec nezáleží. Aby se v domě příjemně žilo, musí mít místnosti odpovídající teplotu a relativní míru vlhkosti.  Určité množství vlhkosti je zcela přirozené a pro normální fungování je potřeba. Příliš suchý vzduch je totiž stejně nezdravý, jako příliš vlhký. Doporučená správná vlhkost v bytě se pohybuje mezi 40 % až 60 %. Problém nastává, když je vlhkost nadměrná a zároveň se neodvětrává. 

Doporučená správná vlhkost v bytě se pohybuje mezi 40 % až 60 %.

Vliv vlhkosti na zdraví – jaká rizika jsou s ní spojená?

Vlhkost v domě může  být způsobená jak vnějšími vlivy – nedostatečně těsnící střechou, vodou ze špatně izolovaných základů domu, která postupně proniká zdivem nahoru, v důsledku špatně provedené izolace stěn a základů nebo nedostatečným zateplením domu. Vlhkost může vzniknout ale i uvnitř – při každodenních činnostech, které lidé běžně dělají (vaření, koupání, sušení prádla a další). Důležité je, aby se dostatečně větralo. Je potřeba odstranit vlhký vzduch z místností, jako jsou například kuchyně, koupelny a prádelny. Pokud se v domě správné odvětrávání nenavrhlo, nebo se na něj během výstavby úplně zapomnělo, budou místnosti zápasit s vysokou vlhkostí. 

Nadměrná vlhkost v domě vytváří podmínky příznivé pro rozvoj plísní a jiných hub, které zase vedou k bolestem svalů a kloubů, únavě, respiračním onemocněním a rozvoji astmatu a alergií. Ve vlhkých domech je také mnohem chladněji a špatně se udržuje teplo. Vlhké stěny špatně chrání před zimou.  Je to stejné, jakoby si člověk oblékl mokré oblečení. Silná a dlouhotrvající vlhkost může v extrémních případech vést i k poškození konstrukce domu. Zkrátka je velmi důležité zabránit tomu, aby vlhkost v domě narůstala.

Jak zkontrolovat, jestli máte doma plíseň? Nejprve je potřeba změřit úroveň vlhkosti. Pro zjištění úrovně vlhkosti vzduchu se dá použít vlhkoměr, ale i bez něj se dá snadno zjistit, že se u vás něco děje.

Varovným signálem jsou orosená okna, umyté podlahy a ručníky, které dlouho schnou, zatuchlý zápach, nebo hnědé, zelené nebo černé fleky, které se objeví na stěnách.

Jak se vlhkosti zbavit?

Dobrou zprávou je, že existují různé způsoby. Aby byl dům před vodou a vlhkostí chráněný, je potřeba na to myslet už při návrhu jeho konstrukce a při samotné stavbě. Je potřeba správně promyslet větrání, odvodnění základů (drenáž), odvodnění dešťové vody do případných podzemních i nadzemních nádrží, drenážní boxy, absorpční jímky a další možnosti. Okapy je potřeba neustále udržovat čisté, protože pokud dojde k jejich ucpání, rozhodně nefungují tak, jak by měly. 

Dalším důležitým bodem je budovu dostatečně tepelně chránit. Nedostatečná izolace může vést k namrznutí stěn a následně k tvorbě skvrn kvůli shromažďování vlhkosti, nebo padání omítky apod. Výborným způsobem, jak fasádu chránit, je její izolace pomocí tepelně izolačního systému ETICS.

Na trhu existuje mnoho výrobců a typů zateplovacích systémů, jejichž součástí může být izolace, např.: minerální vlna nebo polystyren. 

Zateplovací systémy ochrání stěny domu před vlhkostí a namrzáním. Nicméně zateplovací systémy s kamennou minerální vlnou budovu tepelně zaizolují a zároveň jsou prodyšné, díky vysoké paropropustnosti minerální vlny. Nezadržují vlhkost a eliminují riziko tvorby plísní uvnitř domu.

Kamenná vlna nabízí mnohem více výhod – například tepelnou izolaci současně s vysokou paropropustností (https://www.rockwool.cz/vyhody-kamenne-vlny/trvalost/). Nezadržuje vlhkost, je nehořlavá (https://www.rockwool.cz/vyhody-kamenne-vlny/pozarni-bezpecnost/), umožňuje prodyšnost stěn a tím eliminuje riziko tvorby plísní uvnitř budovy. 

Obr. Vnější izolace ETICS kamennou vlnou ROCKWOOL

1. Systém ETICS s tloušťkou desky FRONTROCK PLUS 20 cm.
2. Betonové tvárnice o tloušťce 24 cm
3. Omítka

 

A co se děje, pokud je dům příliš utěsněný?

Problémy s vlhkostí budeme mít i v případě, kdy v místnostech špatně funguje větrání. Zde se mohou projevit jak konstrukční chyby (např. příliš krátké nebo zablokované ventilační kanály, opomenutí ventilačních potrubí ve vlhkých místnostech), tak provozní chyby (např. ucpání větracích mříží během zimy apod.). V mnoha domech mohou být problémem vzduchotěsná okna, která brání cirkulaci vzduchu – v tomto případě dochází ve ventilačních mřížích ke zpětnému tahu. Tento problém můžeme vyřešit například výměnou oken za okna s mikroventilací. Bohužel ani ta nejsou tak účinná, jako okna s hygroskopicky řízenými štěrbinami, které už dnes nabízí většina výrobců. 

Pokud nejde okna vyměnit, je potřeba pravidelně místnosti větrat, aby došlo k zajištění správného proudění vzduchu. V ideálním případě bychom měli otevírat okna v každé místnosti po dobu 5 – 10 minut. Důležité jsou i zdánlivé maličkosti, jako je cirkulace vzduchu skrz otvory ve dveřích do koupelny nebo prádelny a vhodné umístění dveří nad zemí. I malá mezera je z hlediska proudění vzduchu nesmírně důležitá. Je dobré si i připomenou každodenní drobnosti, jako je zapnutí digestoře při vaření, nebo zakrývání hrnců pokličkou, aby se zabránilo vzniku nadměrné vlhkosti v kuchyni.

U moderních staveb lze problémům zabránit například výběrem mechanického ventilačního systému s rekuperací tepla. Ten zajišťuje neustálou výměnu vzduchu mezi budovou a okolím bez ohledu na to, jaké převládají povětrnostní podmínky. Navíc díky použití rekuperátoru nedochází ke ztrátám tepla, které obvykle uniká přes ventilační kanály zbytečně ven.

 

 

Plíseň na zdi. Jak se zbavit plísní na zdech? 

Je pravda, že prevence je lepší než léčba – pokud si všimnete, že se ve vašem domě děje něco neobvyklého, raději na nic nečekejte. Pokud jste už někde našli plíseň, například plíseň na zdi, omyjte ji vodou, použijte například kartáč s tvrdými štětinami a po vysušení aplikujte prostředek proti plísním – například fungicid.

Pokud už plísně napadly stěnu do hloubky, je potřeba v daném místě omítku zeškrábat, nebo úplně odstranit. Pokud houba prorostla stěnou, odstraňte omítku až na hrubou stavbu a použijte fungicid. Určitě by bylo dobré stěnu zaizolovat, nanést na ni antifugální vrstvu základního nátěru a poté novou omítku a barvu.

Může se také stát, že zjistíte, že rozsah problému bude mnohem větší a bude vyžadovat důkladné vysušení stěn. Pokud se tak stane, je dobré oslovit specializované společnosti, které s tímto problémem mají už řadu zkušeností. Měli byste si také uvědomit, že sice odstraňujete to, co plíseň způsobila, ale ne to, kvůli čemu vznikla. Než ji začnete odstraňovat, zjistěte nejdřív, co bylo její příčinou. Jinak se problém objeví znovu a vaše úsilí bude zbytečné.

Uvažujete o renovaci? Přečtěte si náš článek o rekonstrukci kuchyně a koupelny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Exit mobile version