Stavba domu v 2024: Finanční přehled a trendy - BYDLENÍ VE VATĚ
Nezařazené

Náklady na stavbu domu v roce 2024

Eva Habrnálová 7 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaké jsou aktuální výzvy a možnosti v oblasti stavebnictví?

Jak se v roce 2024 budou pohybovat ceny stavebních materiálů a stavebních prací?

Jaké jsou trendy ve stavebnictví v roce 2024?

Vysoké ceny stavebních materiálů a rostoucí náklady na stavební práce mohou působit jako odrazující faktor při uvažování, zda začít stavět. Při bližším zkoumání však můžeme zjistit, že rozjet vlastní stavební projekt v roce 2024 nemusí být nakonec tak zlý nápad. Vysoké náklady, obrovský nápor na organizaci a skutečnost, že mnoho z nás se do stavění pouští úplně poprvé, dělá ze zahájení stavby vlastního bydlení jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Ani dřív toto rozhodnutí nebylo snadné a v posledních letech poznamenaných rostoucí inflací, nárůstem cen stavebních materiálů, nestabilní ekonomickou situací a horší dostupností úvěrů, se stalo ještě obtížnějším. Abychom investorům jejich rozhodování trochu usnadnili, podívejme se, jak by mohl vypadat stavební trh v roce 2024.

Jaké budou ceny bydlení v roce 2024?

Náklady na výstavbu jednoho metru čtverečního domu se mohou lišit v závislosti na použitých materiálech a zvolené konstrukci. Přestože se výstavba neustále prodražuje, průměrná cena za stavbu metru čtverečního běžného domu je nižší než průměrná cena stejné plochy v kupovaném větším bytě. A rozdíl se bude i nadále zvětšovat. V následujících letech se totiž předpokládá, že ceny bytů budou stoupat rychleji než inflace. Na trhu zkrátka chybí větší byty vhodné pro komfortní bydlení celé rodiny.

Jedním z důvodů nedostatku větších bytů je i zvýšení úvěrové sazby, která způsobila stagnaci nejen mezi zájemci o koupi bytů, ale také mezi developery, kteří by takové byty stavěli a rozšířili tak trh s nemovitostmi. Nové bydlení prakticky nevzniká. V současné době existují náznaky, že úrokové sazby budou klesat. Ale zatímco administrativní a finanční rozhodnutí, která zajišťují přísun peněz na trh, mohou být přijímaná ze dne na den, zahájení a dokončení výstavby obytného domu, nebo sídliště je otázkou několika let.

Před nárůstem úrokových sazeb jsme byli v situaci, kdy lidé s úsporami, nebo s možností vzít si úvěr, aktivně hledali byty a to doslova za každou cenu. Prodávající zvyšovali své ceny a někdy dokonce pořádali otevřené aukce. V současnosti obě strany s prodejem vyčkávají. Majitelé bytů nechtějí prodávat pod cenou, která v posledních letech rapidně rostla a kupující čekají na snížení úrokových sazeb. Cena stávajících bytů moc neklesá, ustálila se na poměrně vysoké úrovni. A pokud nenastane něco neočekávaného, vypadá to, že tato situace nás bude provázet ještě několik dalších let.

V důsledku toho se stavba vlastního domu stává stále finančně atraktivnější alternativou k nákupu bytu. Zejména pokud hledáme byt s větší obytnou plochou (nad 90 m2) ve větším městě. Průměrné ceny za metr čtvereční bytu se samozřejmě liší v závislosti na lokalitě.  Například běžný byt o uvedené rozloze v Praze se dá průměrně pořídit za 11 miliónů Kč, v Brně za 9,4 miliónů Kč a v Ostravě za 5 miliónů Kč. Stojí za to tedy uvažovat, zda si raději nepostavit vlastní dům.

Jak se v roce 2024 budou pohybovat ceny materiálů a stavebních prací?

Kolik bude stát stavba domu v roce 2024? Na tuto otázku samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď, protože cenu ovlivňuje řada proměnných. Především je potřeba určit velikost domu, způsob a technologii výstavby, lokalitu, dispoziční řešení a další upřesňující údaje. Bude dům mít i sklep, nebo bude bez sklepa, bude mít obytné podkroví?

Můžeme se však pokusit předpovědět změny cen stavebních materiálů. V roce 2023 se po několika letech neustálého růstu cen konečně objevila dlouho očekávaná stabilizace trhu a u některých skupin komodit, jako je kov, dřevo, cihly apod. došlo dokonce k překvapivému poklesu cen. To bylo způsobeno zejména vlivem zvýšené nabídky a snížené poptávky. Objevily se však i předpovědi, že s příchodem hospodářského oživení by ceny mohly začít opět růst. Tyto předpovědi vycházejí ze skutečnosti, že stejní výrobci materiálů budou v důsledku zvýšení poptávky nuceni nakupovat dražší suroviny.

Ještě více než ceny materiálů budou náklady na stavbu zvyšovat zdražující se služby a nutnost zavádět další opatření (např. obnovitelné zdroje energie) pro snížení energetické náročnosti domu. V současné době tvoří materiály použité na stavbu domu 45 – 65 % celkových nákladů. Rozdíl je dán tím, zda se jedná o stavbu domu s prakticky nulovou spotřebou energie, nebo o běžnou výstavbu. Čím vyšší jsou nároky na energetickou soběstačnost budovy, tím lepší tepelnou izolaci a systém vytápění je potřeba zvolit. S vyššími náklady na materiál jsou ale pak spojené i nižší náklady na budoucí spotřebu energií domu.

Další část nákladů tvoří mzdy vyplácené stavebním dělníkům, které rychle stoupají. Podle ČSÚ se průměrná hrubá měsíční mzda meziročně zvýšila o 9,7 %. Mzdy nyní rostou prakticky v celé zemi, zatímco nedostatek pracovních sil, zejména ve stavebnictví, přetrvává. A zatímco podle statistik se průměrná mzda v tomto odvětví pohybuje pod hranicí průměrné hrubé mzdy za všechna odvětví, zkušení odborníci si vydělají mnohem více. Výše platů zaměstnanců ve stavebnictví se v České republice pohybuje standardně v rozmezí od 28000 Kč (méně placené pozice) do 66 000 Kč (odbornější pozice) hrubého měsíčně. Každopádně platí, že čím kvalitnější odborník, tím více zakázek nasmlouvaných dopředu má a tím více může zdražit i své služby.

Výstavba domu bude tedy pravděpodobně v roce 2024 dražší než v předchozích letech, ale stále zůstane výhodnou alternativou k nákupu velkého bytu.

Trend menších a modernějších domů

A jak se změní stavěné domy? Budou ještě energeticky úspornějšími, a stále více z nich bude splňovat podmínky pasivního standardu. Očekává se, že nedostatek stavebníků povede k rostoucímu zájmu o modulární domy, tj. prefabrikované domy, které lze sestavit až na místě. Rychlejší výstavba bude koneckonců také mnohem levnější než klasická.

Stále více domů bude mít jednoduchou konstrukci se sedlovou střechou orientovanou ve směru východ-západ, na kterou se budou dát snadno nainstalovat fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny.

Trend stavby menších domů je na vzestupu a to zejména z důvodu rostoucích nákladů a změny životních potřeb. Nutí je k tomu stále vyšší cena za vystavbu každého metru čtverečního, ale také měnící se přístup k nemovitostem. Dnes jsou nové domy stále častěji budované lidmi, kteří mají odrostlé děti a hledají pohodlné bydlení ve dvou. V tomto případě se plocha 100 m2, která donedávna tvořila minimální pomyslnou hranici pro stavbu domu, často ukazuje jako příliš velká. Roste také obliba mikrodomů o rozloze 35 – 70 m2, které jsou alternativou k malým bytům ve velkých městech a jsou oblíbené zejména u mladých rodin s malými dětmi.

Vyplatí se tedy v roce 2024 stavět? Pokud nad stavbou přemýšlíte, rozhodně ano. Protože ne nadarmo se říká – levnější zítra bylo včera.