Jakou zvolit tloušťku tepelné izolace
Realizace

Jakou zvolit tloušťku tepelné izolace

Michal Doležel minut čtení

Tloušťka tepelné izolace se při svépomocném zateplování rodinných domů často podceňuje. Stavebníci mnohdy použijí příliš tenké desky izolačního materiálu a výsledkem je pak drahá konstrukce bez žádoucího efektu. 

U bytových domů či novostaveb rodinných domků obvykle určuje tloušťku kontaktní tepelné izolace projekt a prováděcí dokumentace. Ovšem mnoho stavebníků, kteří si chtějí zateplit svůj dům svépomocí, volí tloušťku tepelné izolace pouze na základě odhadu a zpravidla vybírají příslušné materiály hlavně podle aktuální cenové akce v nejbližších stavebninách či hobbymarketu. Výsledkem pak bývají často zklamáni. 

Také odborníci se shodují, že čeští stavebníci zateplují málo. Často používají tepelně-izolační desky s tloušťkou pouhých 100 mm, přičemž žádoucí by byl třeba i dvojnásobek. Výsledkem jsou pak zbytečně vynaložené náklady na práci i materiál a jen malý efekt celého opatření. Přitom by stačilo jediné – dobře si propočítat efekt a tepelně izolační schopnosti celé skladby stěny. 

tepelná izolace střechy

Klíčová hodnota – součinitel prostupu tepla 

Pro volbu izolačního materiálu pro kontaktní zateplení stěn je důležitý takzvaný součinitel prostupu tepla. Označuje se písmenem U s jednotkou W/m2K a v praxi určuje výměnu tepla mezi dvěma prostory oddělenými stavební konstrukcí – v našem případě stěnou se zateplením. Právě s touto hodnotou pracují architekti i projektanti a jako porovnávací charakteristika je dobře pochopitelná pro každého. 

Součinitel prostupu tepla se počítá i pomocí dalších fyzikální veličin, jako je například tepelný odpor. Pro nás je ale důležité, že čím menší hodnoty U dosáhneme, tím lépe. Stavební normy požadují pro vnější stěny domů hodnotu U = 0,30 W/m2K, doporučená hodnota pro běžné domy je pak 0,25 W/m2K. Stavby v energeticky nejúspornějším pasivním standardu pak musejí mít hodnotu součinitele prostupu tepla u vnějších stěn 0,18 až 0,12 W/m2K. 

Velikost součinitele prostupu tepla se počítá například pomocí specializovaného softwaru, velmi dobře ale funguje třeba kalkulačka na portálu TZB-info.cz. Zde si můžete do webového formuláře zadat skladbu vaší stěny (materiály a jejich tloušťky) a ihned vidíte, zda bude zateplení dostatečné, či nikoli. 

Například běžná „třicítka“ zeď z plných cihel doplněná o 5 cm minerální vaty příslušnou stavební normu nesplní, s 10 cm izolací sice ano, ale stále budete nad doporučenou hodnotou součinitele prostupu tepla. Na normou doporučenou hodnotu se dostanete až s tepelnou izolací s tloušťkou 15 cm. 

Důležité je dobře porovnat všechny náklady  

Ačkoli náklady na materiál nejsou při zateplování rodinného domu úplně malé, daleko větší roli hrají výdaje na lidskou práci – řemeslníky. A ty se stejně jako náklady na lepidlo, hmoždinky a lešení zpravidla s tloušťkou izolace příliš nezmění. Cena tepelné izolace navíc zpravidla neroste proporčně k její tloušťce: tepelně izolační deska s tloušťkou 100 mm zkrátka nestojí dvojnásobek 50mm desky, ale méně. 

FRONTROCK

Zateplení fasády text=Pro vnější zateplení fasády dobře poslouží jednovrstvé desky z kamenné vlny FRONTROCK S nebo dvou vrstvé desky FRONTROCK MAX E. Výhodou dvouvrstvých desek je lepší odolnost vůči mechanickému namáhání.

Více informací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *