Malý, nebo velký dům, hlavně, že je váš - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

Malý, nebo velký dům, hlavně, že je váš

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Podle čeho určit, jak velký dům potřebujete

Nad čím se zamyslet, když nemáte dostatek peněz

Jak velké by měly být jednotlivé obytné místnosti

„Hlavně ho nestavte zbytečně velký!“ – to je rada, kterou se od svých přátel dozví snad každý, kdo se zmíní, že chce stavět. Jak zjistit, jaká velikost domu je pro vás ideální?

Mezi jedno z nejdůležitějších rozhodnutí investora patří rozhodnutí o velikosti domu. Právě velikost stavby je faktorem, který nejvíce ovlivní konečnou cenu investice a následné výdaje na údržbu a provoz. Významně se tak dotkne našeho dalšího života a pohodlí.

Problémem je, že při rozhodování o velikosti je potřeba zvážit dvě hlediska, které často stojí proti sobě. Na jedné straně chceme bydlet co nejpohodlněji a jak nejlépe to jde. Pro každé dítě vlastní místnost, pracovnu, velké a světlé místnosti, zkrátka postavit velký dům, který by splnil přání všem. Na druhé straně má většina z nás omezené finanční možnosti, takže když už stavět, tak za rozumnou cenu, která nás nezruinuje.

Bohužel při dnešních cenách stavebních materiálů, práce a úroků z úvěrů nebo hypoték je mnoho z nás nuceno pečlivě zvažovat každý metr čtvereční prostoru navíc. Opravdu ho potřebujeme? Jak velký dům bychom si tedy měli postavit?

Malý nebo velký dům

 

Přečtěte si také: Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Rozhodujte se podle využití, ne podle metrů čtverečních

Na internetu nebo v tištěných časopisech o bydlení se často uvádí hodnota doporučené obytné plochy domu v rozmezí mezi 120 a 150 m². Zdánlivě jednoduché sdělení, ale uvědomte si, že rozdíl 30 m² představuje dalších 700 – 1150 tisíc korun stavebních nákladů navíc a vleze se do něj prostorný obývací pokoj, nebo dva samostatné dětské pokoje. Taková informace proto často není zrovna moc užitečná.

Jak tedy určit, jaký dům vlastně potřebujeme? „Velikost domu by se měla především přizpůsobit počtu členů domácnosti a jejich zvyklostem a chování,“ říká Agata Ruszkowska, interiérová architektka, která vede vlastní architektonické studio Kreska. „Pokud je například důležitou součástí rodinného života vaření a společný čas strávený nad jídlem, rozhodně nešetřete na prostoru věnovaném kuchyni,“ dodává designérka. „Na druhou stranu, pokud pracujete z domova, uvažujte i o oddělených, třeba i malých kancelářích. Tyto pokoje mohou v případě potřeby sloužit i jako pokoje pro hosty.

Pokud k vám zase jezdí často na návštěvu rodina nebo přátelé, zvažte další ložnici. Totéž platí, pokud v blízké době chcete mít děti. Při rozhodování o velikosti domu ale nedoporučuji přemýšlet až příliš dopředu. Stavět s myšlenkou, že jednoho dne, až budou vaši rodiče staří, se k vám nastěhují, nebo že u vás budou bydlet i vaše děti se svou rodinou, často vede k tomu, že léta žijete v domě, který je až příliš velký. Platíte zbytečné náklady na jeho provoz a trávíte spoustu času navíc jeho údržbou a úklidem. Často pak zjistíte, že se vaše očekávání nenaplnilo,“ zdůrazňuje Agata Ruszkowska. „Proto raději doporučuji, abyste se při plánování zaměřili na aktuální potřeby. Doba se mění. Dřív se dům stavěl na celý život. Dnes jsou lidé zvyklí se více stěhovat,“ zdůrazňuje architekta.

Jakmile víme, kolik budeme potřebovat obytných místností, je čas se zamyslet i nad dalšími praktickými součástími domu, jako je například šatna, spíž, prádelna nebo úložné prostory. Mnoho lidí některé z nich ruší ve prospěch větší čistě obytné plochy. Každé takové rozhodnutí je však potřeba pečlivě zvážit. Mohou se zdát zbytečné, ale až budeme řešit, kam schovat vysavač a další věci, které běžně používáme, budeme ještě rádi, že je máme.

Raději ušetřeme metry čtvereční tím, že si pořádně promyslíme, jak se v domě budeme pohybovat. Místnosti by na sebe měly logicky navazovat. Vystačíme si pak s nižší výměrou.

Umění udělat kompromis

Nyní, když víme, kolik a jaké místnosti potřebujeme, si můžeme začít hrát s jejich podlahovou plochou tak, abychom splnili normy a vlezli se do plánovaného rozpočtu. Současně je potřeba počítat i s několika desítkami metrů čtverečních pro předsíň, chodby a případná schodiště.

A co dělat za situace, kdy se nám náš vysněný plán do domu, který si můžeme dovolit, nevleze? Máme dvě možnosti: buď navýšit rozpočet, nebo hledat kompromis mezi pohodlím a tím, co je možné. Šatní skříň můžeme nahradit vestavnou skříní, pračku umístit zpět do koupelny, dvě pracovny nahradit jednou. A hosté mohou bez problémů přespat i na rozkládací pohovce v obývacím pokoji.

Můžeme také zmenšit velikost jednotlivých místnosti. Dnes už existuje spoustu skvělých řešení, které vypadají dobře i v malých místnostech a přitom zůstane zachované veškeré potřebné vybavení.

Rodiče, kteří v ložnici pouze spí, nepotřebují zase tolik místa. Stačí pár metrů navíc kolem postele a skříně. Hodně prostoru lze ušetřit i na koupelnách, i když omezení na jednu už bude mít velký dopad na život členů domácnosti. Při rozhodování byste měli vždy myslet na to, jak budou jednotliví členové dům využívat. I kompromisy mají zkrátka své hranice, které by se neměly překračovat. Váš dům, i když malý, by měl být místem, které máte rádi a kam se budete těšit.

Malý nebo velký dům

 

Přečtěte si také: Mezikrokevní zateplení střechy minerální vlnou – tradiční a ověřená metoda

A jaké jsou minimální a optimální rozměry hlavních obytných místností v domě?

Kuchyně
Od 4 m² až po 30 m². Minimalistické rozměry se hodí zejména těm, kteří v kuchyni netráví moc času a raději se stravují venku. Menší rozměr kuchyňského koutu musí ale navazovat na obývací pokoj. Milovníci vaření ocení kuchyni větších rozměrů, do které se pohodlně vleze i jídelna se samostatným kuchyňským stolem pro celou rodinu.

Obývací pokoj
Záleží na počtu členů domácnosti. Pokud se bude jednat pouze o 2 osoby, jejichž hlavní zábavou je sledování televize, vystačí si i s málem. Minimálně však 12 m². Čím více lidí, tím větší sedačku a vybavení je potřeba a tím více různých aktivit může v místnosti probíhat. Veškeré dílčí zóny spolu musí spolehlivě fungovat, aby nedocházelo ke kolizím. Optimální velikost místnosti je 35 až 45 m².

Koupelna
Opět záleží na tom, zda jste milovníci koupelí, nebo postačí sprcha. Na plochu od 4 m² se při vhodném umístění vejde záchodová mísa, umyvadlo a sprcha. Na ploše 12 m² už vytvoříte prostornou koupelnu s vanou, pohodlným sprchovým koutem a dvojitým umyvadlem, před kterým každé ráno bude mnohem klidnější.

Dětský pokoj
Od 6 do 20 m². Paradoxně platí, že čím menší dítě, tím více prostoru potřebuje. Staršímu teenagerovi stačí postel, psací stůl s křeslem a nějaká skříň, zatímco batole potřebuje místo na hraní a hračky.

Ložnice rodičů
Minimální velikost ložnice pro 1 osobu je 8 m², pro 2 osoby pak 12 m². Pokud ji nepotřebujete využívat pro jiné účely než pro spaní, je tento rozměr dostačující. Na plochu 16 – 18 m² se už pohodlně vejde široká postel s přístupem z obou stran, samostatná šatní skříň a noční i toaletní stolky.

Pracovna
Pro pracovnu, ve které potřebujete pouze stůl, pracovní židli a místo na ukládání dokumentů, stačí rozměr 4 m². Hlavně, aby šla zavřít, ať se můžete soustředit na práci. Pokud potřebujete i prostor, kde budou probíhat pracovní schůzky, postačí plocha od 16 – 20 m².

Má smysl počítat v domě i s užitkovými místnostmi jako je šatna, prádelna, spíž nebo komora?

Nemá smysl je vůbec řešit
Je to zbytečná vymoženost
Nevyužiji je
Ano, protože zvyšují komfort bydlení

Ano, protože zvyšují komfort bydlení

Podlahové vytápění
Podlahové vytápění

Je pravda, že čím menší dítě, tím více prostoru potřebuje?

Ne
Záleží na tom, jestli je to kluk nebo holka
Ano, pro teenagera stačí postel, skříň a stůl se židlí
Ano, závisí na výšce dítěte

Ano, pro teenagera stačí postel, skříň a stůl se židlí

Jakou minimální velikost by měla mít ložnice rodičů?

20 m²
16-18 m²
25 m²
od 12 m²

Od 12 m²

feng šuej - ložnice 1

Jak zjistím, jak velký dům potřebuji?

Velikost domu by měla být přizpůsobená počtu členů domácnosti a jejich fungování
Velikost domu se navrhuje jen „od oka“
Při plánování velikosti je důležité hlavně myslet na dostatek místností pro hosty
Nemá cenu se soustředit na aktuální potřeby, je třeba se dívat do budoucnosti

Velikost domu by měla být přizpůsobená počtu členů domácnosti a jejich fungování

malý být interiér

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *