Malá, ale vlastní. Na co si dávat pozor při opravě chalupy
Realizace

Malý domek. Malá, ale vlastní. Na co si dávat pozor při opravě chalupy

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

I nad renovací malého domku se musí pořádně přemýšlet

Jak si vhodně uspořádat místnosti, abyste později nebyli zaskočení

Díky izolaci se vám bude bydlet mnohem příjemněji a ušetříte náklady

Při renovaci domu je dobré zvážit i izolaci

Při plánování oprav je běžné, že se většinou všichni snaží co nejvíce ušetřit. Má se za to, že při opravě malého domku se nic moc pokazit nedá. Ale opak je pravdou. Ukazuje se, že i když opravujete dům, ve kterém pobýváte pouze v létě a v zimě ho necháváte ladem, měli byste také plánovat, aby vynaložené investice nebyly zbytečné. Podělíme se s vámi o příběh, díky kterému se dozvíte, na jaké věci je třeba si dát pozor, než začnete s opravou, třebaže i jen malé nemovitosti.

 

Malý domek

Pocházím z města, ale už rok žiji na venkově, v domku postaveném v roce 1927, který jsem zdědil po prarodičích. Poté, co jsme ho získali, se nám zdálo, že to bude skvělé místo pro víkendy mimo město. Co víc si přát. Na dvoře je plno zeleně, roste tu ořešák, pod kterým se dá grilovat, a po večírku se dá kde přespat.

Nedlouho po nastěhování se ukázalo, že přece jen další přání existovalo – potřebovali jsme zrekonstruovat koupelnu.

Tak začal kolotoč nekonečných oprav, jehož příběh může být velmi poučný, protože chalupy tohoto typu stojí v mnoha malých obcích a stále více lidí si je kupuje namísto letních chat.

Lze říct, že se jedná o bydlení stavěné podle typizovaného projektu. Každé z nich má podobné uspořádání místností: vchod přes vstupní halu, následuje velká kuchyň se sporákem na dřevo, který zároveň slouží i jako kamna, a vstup do ložnice. Za kuchyní najdete tzv. spíž – dlouhou místnost bez oken, která se dá použít také jako šatna nebo komora. My jsme zde vestavěli balkonové dveře a místnost jsme upravili jako dětský pokoj.

Dnes, po letech, bychom mohli říci, že se jedná o dřevěný dům s velkou šatnou a kuchyní spojenou s obývacím pokojem a ložnicí. O koupelně bych ale raději nemluvil, protože „dřevěný domeček na krásném místě“ by byl příliš malebný popis pro dům s venkovní koupelnou na zahradě.

Katastrofální oprava

Při budování koupelny jsme udělali první a pravděpodobně největší chybu. Abychom ušetřili a nepřidělávali si příliš moc práce, postavili jsme koupelnu poblíž verandy. Většina lidí, kteří instalují koupelnu v domech tohoto typu, k tomu přistupuje podobně. 

Ze začátku všechno vypadalo dobře, zvenku bylo možné bez přezouvání přijít rovnou do koupelny. Bylo by to skvělé, pokud bychom v chaloupce trávili jen léto a prakticky celý den byli venku. Ale když jsme tu chtěli zůstat i v zimě, pokaždé, když jsem po koupání přecházel z koupelny přes studenou verandu, pomyslel jsem si, proč jsme to pořádně nepromysleli už na začátku. Kromě toho jsme odmítli domek zateplit, protože jsme tu chtěli zůstávat jen na prázdniny. 

Po vylepšení hygienického zázemí jsme trávili v chaloupce čím dál více času. Časem se ukázalo, že se nám nelíbí starodávný interiér. Rozhodli jsme se, že vnitřek domu poněkud zmodernizujeme. ,,Jen vyměníme tapety, koupíme nějaký nábytek a tím to tady trochu vylepšíme,“ sdělila mi moje nejdražší. Nu což… 

Brzy se ukázalo, že pod starými tapetami jsou shnilé srubové trámy, elektroinstalace se rozpadala jen pouhým dotekem, na jednom místě byla zcela shnilá podlahová prkna a podlaha se propadla o 20 cm. V podkroví se mi jednou podařilo stoupnout na sice jediné, ale také úplně shnilé prkno. Moje noha prorazila stropní desku a vytvořila obrovskou díru, která nějakou dobu připomínala lustr vyrobený v avantgardním stylu.

Opravy se nakonec protáhly na celé léto a stály hodně peněz.

Když plánovat, tak s rozumem

Bohužel při plánování oprav jsme toho mnoho neznali a nevěděli jsme, na co všechno si můžeme troufnout. Nenaplánovali jsme všechno správně. Zaprvé jsme domek nezateplili. Kuchyň a ložnice jsou sice vytápěné kachlovými kamny, ale pro vyhřátí koupelny a dětského pokoje, který vznikl ze spíže, musíme používat elektrická topná tělesa. Bez řádného zateplení domku minerální vlnou musí být tato tělesa zapnutá nepřetržitě, což stojí nemalé peníze.

Chybějící izolace se nám připomíná pokaždé, když okolo nás projíždí traktor či kombajn.

Velkým problémem je také nezateplená podlaha. I když je v zimě místnost vyhřátá na 25 °C, musíme nosit papuče, protože je nám zima od nohou.


Neustále je nedostatek elektrických zásuvek a z prodlužovacích kabelů se už vytvořila opravdová pavučina. To nám obzvlášť leze na nervy i z toho důvodu, protože když elektrikáři dělali novou elektroinstalaci, mohli jsme jim říct, aby namontovali tolik zásuvek, kolik bude potřeba. Nám se však zdálo, že dvě zásuvky v každé místnosti stačí. Vždyť jsme měli v úmyslu jen nabíjet mobilní telefony…

Hlavní rada

Dnes, když mí známí chtějí rekonstruovat podobný dům a žádají mě o radu, obvykle odpovídám takto: Naplánujte opravu tak, jako kdybyste chtěli v domě bydlet po celý rok. Podle svých zkušeností a podle toho, co vidím u ostatních, mohu říci, že i když tam nežijete trvale, může se stát, že vás někdy napadne přijet na svátky či oslavit Nový rok nebo tam strávit několik dní dovolené v zimě. Pak se ukáže, že myšlenka vybudovat koupelnu nebo kuchyni se vstupem z nevytápěné verandy nebo přístavku už není tak geniální, jak se zdála být v létě. Jistě, náklady se tím zvýší, ale nemusíte přece udělat všechno během jedné sezony. Dokud v domku bydlíte pouze v létě, není důležité, jestli jsou kuchyně nebo jiné místnosti úplně zařízené. Mnohem důležitější je, aby byly prostory vhodně naplánované a byly na správných místech. Obzvlášť se to ukáže, pokud budete chtít dům využívat nejen v létě. 

Minerální vlnou ROCKWOOL je možné obkládat kdykoli – což zrovna teď dělám. Ale změnit uspořádání už zrekonstruovaných pokojů tak, aby se v nich dobře žilo i na podzim nebo v zimě, je mnohem těžší.

Hlavní moje rada zní: Pusťte se směle do toho! Nebojte se a neváhejte. I kdybyste udělali nějakou chybu, i tak to bude fajn. Mít vlastní dům na venkově je přece nádherná věc. I kdyby nebyl úplně ideální. Tak jako ten můj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *