Minimalismus jako životní styl
Inspirace

Jak žít šťastněji? Pomůže vám minimalismus

Helena Ježková minut čtení

Máte pocit, že vám život utíká mezi prsty? Nevíte, kam dřív skočit? Snažíte se všem vyhovět? Potřebovali byste si odpočinout od povinností, práce, lidí, věcí nebo internetu? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli „ano“, je nejvyšší čas zastavit, nadechnout se a ponořit se do klidných vod minimalismu. Jak na to?

Žijeme v době konzumní – obklopujeme se věcmi, které nepotřebujeme, jsme zavaleni prací, která nás mnohdy nebaví, informacemi, jež nás zatěžují, a udržujeme vztahy, které nás nenaplňují. Jak z toho ven? Řešením může být minimalistický životní styl. Žít minimalisticky nevyřeší všechny naše problémy, ale může nám pomoct žít kvalitnější a plnohodnotnější život. Minimalisté se soustředí jen na to podstatné a tvoří si kolem sebe prázdný prostor. Nejde přitom pouze o prostor fyzický, tedy žít s minimem věcí. Hlavní myšlenkou minimalismu je soustředit se pouze na to, co je pro nás v životě opravdu důležité, a tím získat více času na to, co nás naplňuje.

Zbavte se nepotřebných věcí

Větší pocit svobody můžete získat už jen tím, že se zbavíte věcí, které nepotřebujete. Každá věc ve vašem zorném úhlu bere vaši pozornost. Je obrovský rozdíl pracovat na čistém prázdném stole nebo být obklopen hromadou věcí. Vyzkoušejte to a důkladně si ukliďte pracovní stůl klidně hned teď. A doma pokračujte – budete se divit, kolik nepotřebných předmětů máte. Ty stojí nejen peníze a místo, ale zejména pak čas na údržbu.

 

Pokud se nedokážete rozhodnout, jestli vám určitá věc ještě k něčemu bude, použijte jednoduchou pomůcku – pokud jste ji nepoužili déle než rok, zbavte se jí. Vše samozřejmě s rozumem, hlavně u sezónních věcí, ať v minimalistické euforii nevyhodíte něco, co byste si pak museli znovu kupovat.

TIP: Kam s vyřazenými věcmi? Můžete je prodat na online bazarech (letgo.cz, aukro.cz, bazos.cz, sbazar.cz) nebo darovat. Vyzkoušejte třeba facebookové skupiny ve vašem městě nebo online portály (nevyhazujto.czvsezaodvoz.cz).

Skříně plné oblečení?   

Oblečení, to je kapitola sama pro sebe, především pro ženy. Všechny to známe – stojíme před narvanou skříní a stejně máme pocit, že nemáme, co na sebe. I u oblečení platí, že si vystačíme s málem. Určitě také máte pár oblíbených kousků a pak spoustu věcí, o nichž si stále říkáte, že jednou si je oblečete. Neoblečete, vyřaďte je! Ty lepší kousky můžete prodat (aukro.cz nebo přes aplikaci vinted.cz), a pokud chcete někomu udělat radost, v každém větším městě najdete kontejnery na oblečení pro charitu.

Jednou za čas vyřadit nepotřebné věci z šatníku je žádoucí, ale problém je potřeba řešit u vzniku. Co dělat, až zase půjdete kolem výlohy, která vás bude lákat k utrácení? Ti, kteří mají slabou vůli, stejně jako já, mohou využít metodu FUNK. Před každým nákupem se tedy ujistěte, jestli nové oblečení odpovídá těmto kritériím:

  • F – funkční, 
  • U – univerzální,
  • N – nadčasové,
  • K – kvalitní.

Buďte na sebe tvrdí, a pokud oblečení kritérii neprojde, nekupujte si ho. Další užitečný koncept je takzvaný Capsule Wardrobe, který podporuje myšlenku pomalé módy a snižování odpadu. Jedná se o minimalisticky pojatý šatník s několika základními kousky oblečení, pár páry bot a trochou doplňků, které se dají snadno kombinovat na různé příležitosti. Oblečení by mělo být nadčasové a kvalitní. Nejdůležitější je, abyste se v něm cítili opravdu dobře a nosili ho rádi. Ideální sbírka by měla obsahovat 25–30 kusů. Potom nemusíte každou sezónu kupovat nové věci, které pak stejně nenosíte.

Ukázka zimního šatníku Capsule Wardrobe (zdroj: Pinterest)

Bydlete minimalisticky 

Až se zbavíte nepotřebných věcí a protřídíte šatník, můžete se posunout na další minimalistickou metu a tou je úprava interiéru. Vždyť právě domov je místo, které výrazně ovlivňuje to, jak se cítíme. A pokud pro nás znamená další povinnosti a spoustu práce, je čas na změnu. 

minimalistický interiér
Ukázka minimalistického interiéru (zdroj: leibal.com/interiors/skeppargatan-72/)

Minimalismus v interiéru se soustředí na to, aby všechno, co se v něm nachází, bylo funkční, stylové a z kvalitních materiálů (ideální je dřevo, sklo, kov nebo kůže). Příliš mnoho dekorací a zbytečné kusy nábytku nejsou žádoucí – všechno musí mít svůj význam. Nábytek by měl být jednoduchý a bez ozdob, v místnostech by se měly vyskytovat maximálně 2–3 tlumené barvy. Důraz se klade hlavně na to, aby v místnostech zbyly prázdné plochy a místnosti působily vzdušně.

Oříškem mohou být kuchyně, v nichž se nachází spousta věcí, které by ale měly zároveň být jednoduché a funkční. Minimalistická kuchyň je vybavena vestavěnými spotřebiči, volnou pracovní plochou a dostatkem úložného prostoru. Doplňků zvolte opět raději méně než více.

Minimalistická kuchyně (zdroj: casepractice.ro)

 

Ukázka minimalistické kuchyně (zdroj: www.yellowtrace.com.au)

Minimalismus jako styl myšlení 

Jak už bylo řečeno, minimalismus se netýká pouze věcí, šatníku a interiérů. Jde spíše o způsob života a styl myšlení. Minimalismus jde aplikovat v práci, při vaření, nakupování potravin, cestování, čtení a vlastně úplně při všem, co děláme. Důležité je stanovit si osobní vizi a ujasnit si, co v životě chceme dělat. To nám pomůže určit si priority, neztrácet čas a vyhnout se rozhodovací paralýze. Vnitřní motivace totiž vede nejen k výsledkům, ale hlavně k větší spokojenosti v každodenním životě. To nejcennější, co v životě máme, je naše pozornost a čas.

Věnujte čas v prvé řadě sami sobě. Začněte tím, že si napíšete osobní vizi. Je to první a nejdůležitější krok osobního rozvoje. Vize dává odpověď na otázku, čemu bychom v životě chtěli věnovat čas. Vytváří dlouhodobou vnitřní motivaci, snižuje nerozhodnost, a tím přispívá k naší celkové spokojenosti. Když toho budete mít zase nad hlavu, vzpomeňte si na autora bestsellerů Hluboká práce a Tak dobří, že vás nepřehlédnou od Cala Newporta, který říká: „Začněte o svém čase přemýšlet jako o nedostatkovém zboží. Najednou budete jakoukoli povinnost vnímat jako podezřelou a potenciálně rušivou. Vaší standardní odpovědí se stane NE a kritéria pro získání přístupu k vašemu času a pozornosti se dramaticky zpřísní.“

Kde hledat další informace? 

  • Knihy: Životem minimalisty (Leo Babauta), Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss), Jak nás věci zahlcují (James Wallman)  
  • Filmy: Minimalism, My Stuff, No Impact Man  
  • Facebook: Zjednodušte si život  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *