Jak na tepelnou izolaci, pokud máte málo místa
Realizace

Jak na tepelnou izolaci, pokud máte málo místa

Michal Doležel minut čtení

Hlavně u rekonstrukcí starších domů či bytů se mohou stavebníci potýkat s nedostatkem místa a často doslova bojovat o každý centimetr. Jak a čím zateplovat dům, chatu nebo třeba maringotku ve stísněných prostorových podmínkách?

Hlavně při zateplování menších domů, chat, karavanů či maringotek se mnohdy setkáme s  požadavkem na co nejtenčí výslednou skladbu stěny. To ale jde přesně proti motivaci objekt co nejlépe zateplit, protože kvalitní a účinná tepelná izolace prostě nějakou tu tloušťku mít musí. Pokud nás při zateplování limituje tloušťka výsledné stěny, nezbývá než se poohlédnout po co nejlepším tepelněizolačním materiálu – tedy po izolaci s  co nejmenším součinitelem prostupu tepla. Takový materiál totiž budeme moci použít v tenčí vrstvě. Jaké jsou možnosti?

Šedý pěnový polystyren

Šedý pěnový polystyren je mírně dražší než jeho bílá varianta, nabízí však o pětinu až čtvrtinu lepší tepelněizolační vlastnosti. Ty jsou dány přidáním grafitových částeček do výchozí suroviny, které pohlcují infračervené záření. Dalšího zlepšení tepelněizolačních vlastností šedého polystyrenu výrobci někdy dosahují také mírně vyšším napěněním. Výsledkem jsou velmi dobře tepelně izolující desky šedé barvy. I přes příměs grafitu jde ale o klasický polystyren s velmi dobrými mechanickými a fyzikálními vlastnostmi na jedné straně a ekologickými nevýhodami na straně druhé.

Kvalitní minerální vlna

Nejlepší tepelněizolační vlastnosti v této kategorii izolačních materiálů nabízejí desky z měkké minerální vlny. Ty můžete zakoupit v různých tloušťkách přesně podle svého záměru. Výhodou tohoto materiálu je kromě nehořlavosti také dobrá prostupnost pro vodní páru, což rozhodně nemůžeme říci třeba o polystyrenu, který má jinak srovnatelné (bílý) nebo mírně lepší (šedý) tepelněizolační vlastnosti.

SUPERROCK

Chatu či maringotku dobře zateplíte třeba deskami z  polotuhé minerální vlny SUPERROCK. Kromě výborných tepelněizolačních vlastností také dobře izolují hluk. Hodí se proto i jako výplň příček. Tyto měkké desky naopak nejsou vhodné na kontaktní zateplení fasády.

Více informací

Materiály na bázi aerogelu

Kosmický věk vstoupil i do stavebnictví. Dokladem toho je aerogel – gelový materiál, z něhož byla odstraněna kapalná složka, a jde tedy o pevnou látku s nejnižší známou hustotou. Hlavní výhodou tohoto materiálu je hlavně velmi nízká tepelná vodivost okolo 0,014 W/mK (pro srovnání: pěnový polystyren má tepelnou vodivost cca 0,039 W/mK). Izolační materiál vyrobený z  aerogelu jej samozřejmě neobsahuje v čisté formě, jde o směs textilních vláken, která jsou tímto materiálem pokryta. Izolační materiály na bázi aerogelu lze používat ve skutečně tenké vrstvě, třeba jen v tloušťkách 20–30 mm. Hodí se všude tam, kde je potřeba dobře tepelně izolovat stěnu a kde je skutečně málo místa. Jedná se ale o velmi drahý materiál a vysoká cena jej předurčuje hlavně k řešení různých problematických stavebních detailů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *