Co je to upcycling - Bydlenivevate.cz
Inspirace

Upcycling – ze starého nové a lepší

Helena Ježková minut čtení

Jako upcycling se označuje tvorba nových produktů ze starých věcí či materiálů, které už pro svůj původní účel dosloužily. Nejde však o prosté znovupoužití odpadu. Upcycling je možné definovat jako postmoderní a antikonzumní koncept celého cyklu životnosti výrobku, na jehož konci není jen prostá likvidace, ale další služba uživatelům v nové a třeba i naprosto odlišné podobě.

Nejčastěji se upcycling, nebo také upcyklace, jak se této metodě v Česku trochu nehezky říká, využívá v umění a módním průmyslu. Tento přístup ale proniká i do oborů, kde byste jej možná ani nečekali. Jedním z nich může být architektura a stavebnictví.

Nová role pro staré herce

Jako první tento termín použil německý inženýr Reiner Pilz. Stalo se tak v odborném textu, v němž definoval nový způsob znovuvyužití výrobků při zachování nebo zvýšení jejich užitné hodnoty. A to je právě hlavní rys celého konceptu. Zatímco při prosté recyklaci znovu využijeme materiál, z něhož je výrobek vyroben, u upcyclingu jde hlavně o přetvoření starého produktu do nové podoby a, pokud možno, větší užitné hodnoty.

Upcycling
Příklady upcyklace | Foto: unsplash.com
Upcycling
Sedačka vyrobená ze starého kufru, foto: Pinterest
Upcycling
Stolek z šicího stroje, foto: www.rycyclart.org

Tento rozdíl si můžeme skvěle ilustrovat třeba na obyčejné PET lahvi. Běžná recyklace PET lahví je dobře technologicky zvládnuta – použité lahve se posbírají, vyčistí, roztřídí podle barev a rozemelou. Tím se z nich stane nový materiál, který lze různě využít. Naopak dobrým příkladem upcyclingu je využití PET lahví třeba ke stavbě domů.

Často se využívají například ve výstavbě zemělodí, energeticky soběstačných domů, které navrhl „architekt odpadu“ Michael Reynolds. PET lahve mají v tomto případě novou funkci, aniž by je bylo nutné nákladně recyklovat. A co si budeme povídat, na upcyklaci láhví bude vždycky materiálu dost.

zeměloď
Zeměloď je soběstačná stavba určená pro trvale udržitelné bydlení. Využívá přírodní zdroje k tomu, aby obyvatelům sama zajistila teplo, pitnou vodu, elektřinu, jídlo a vypořádání se s bio odpadem. Navrhl ho Michael Reynolds v polovině 20. století v Novém Mexiku. | Foto: YouTube channel Democracy Now!

Od kabelek po stavební materiál

Alternativní módní průmysl už upcycling přijal za svůj. Na trhu proto můžete najít třeba tašky či kabelky vyrobené z autoplachet nebo kupříkladu šperky, jejichž původ lze vysledovat někam do útrob počítačů a jiné elektroniky. “Mezi cyklisty jsou velmi oblíbené výrobky z použitých cykloduší, jako jsou tašky, kabelky nebo peněženky,” popisuje Jakub Mastík ze společnosti Respiro, která vyrábí nápadité výrobky šetrné k životnímu prostředí, ať už se jedná o kabelky, batohy, šátky, nebo třeba eko kola. Stačí se poohlédnout ve skladech firem. Často v nich najdete věci, které už dávno nikdo nepoužívá a jen zabírají místo. Upcyklace takových materiálů přitom může stát například za vznikem nového a zajímavého dárku pro firemní zákazníky. Nemusíte tak hledat dárek, který by před tím nikdo neměl. Upcyklace zajistí, že budete originální. A pokud jste výrobní firma, upcyklovaný dárek navíc bude souviset i s vaším oborem.

Respiro: taška vyrobená z použitého banneru
Respiro: Kolo stálo na půdě více jak šedesát let a přesto je jak nové.

Mimochodem v Česku jeden krásný příklad upcyclingu většina lidí dávno zná. Jsou to skleníky vyrobené z okurkových lahví. Ty vznikaly v době, kdy ještě o upcyclingu ani o architektovi odpadu vůbec nikdo netušil.

Další povedený příklad českého upcyclingu je Saaczech – sáček na ovoce a zeleninu vyrobený z vyřazené padákoviny, navíc ušitý v chráněných dílnách.

Český upcycling projekt Saaczech

Upcykling ve stavebnictví

Ve stavebnictví se vysoké poptávce těší například staré trámy. Dřevo ze starých krovů – tedy pokud je v dobrém stavu – je často tím prvním, co lze zájemcům o jeho znovupoužití výhodně prodat. Staré dřevo a fošny s osobitou patinou si pak nacházejí cestu nejen do rekonstrukcí historických objektů, ale též do moderních interiérů restaurací či obchodů.

staré trámy, staré dřevo
Využítí starých trámů | Foto: unsplash.com

Budoucnost? Návrh výrobků s přihlédnutím k možnému upcyclingu

Celý obor zahrnující různé formy upcyclingu či recyklace výrobků a materiálů označuje jako cirkulární ekonomika. V této souvislosti odborníci často poukazují na další cestu, kudy by se v budoucnosti mohl upcycling ubírat. Výrobky by podle nich mohly být časem navrhovány tak, aby šly nejen dobře opravovat a recyklovat (což dnes u řady produktů rozhodně neplatí), ale také aby bylo možné je znovu používat. Výrobce by třeba mohl ve spolupráci s odborníky na cirkulární ekonomiku ke svým výrobků dodávat i návrhy na směry a možnosti jejich upcyclingu. Zatím to zní jako sci-fi, ale třeba se toho někdy dočkáme. V České republice například vznikl Institut Cirkulární Ekonomiky – organizace, která poskytuje analytické a vzdělávací programy a projektový management pro firmy, obce a další organizace v oblasti životního prostředí.

[simple-box nadpis=“Upcycling a Rockwool“ text=“Rockwool v zájmu cirkulární ekonomiky používá k výrobě izolace také odpadové materiály. Zhruba jedna třetina výrobních materiálů Rockwool tak pochází z opracovaných odpadů. Využívá se například kovový odpad z hutnického průmyslu, kal z čistíren odpadních vod nebo rozbitá keramická umyvadla a záchody. Skupina Rockwool si rovněž dala za cíl do roku 2030 recyklovat stavební materiál ve 30 zemích světa.„]

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *