Nejlepší města pro život: můžeme důvěřovat žebříčkům?  - Bydlení ve vatě
Inspirace

Nejlepší města pro život: můžeme důvěřovat žebříčkům? 

Halina Kučerová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Žebříčky nemusí vždy odrážet realitu

Jak žebříčky vyhodnocovat?

Co je při hodnocení důležité?

Kde se žije nejlépe na světě?

A co na to Generace Z?

Nejlepší města pro život: můžeme důvěřovat žebříčkům? 

Každoročně na světě probíhá sestavovaní žebříčků měst nejlepších pro život. Ty však, na rozdíl od žebříčku nejlepších fotbalistů světa, nemusejí plně odrážet realitu. Nicméně i v případě měst můžeme vyvozovat zajímavé závěry. 

Melbourne
Melbourne


Říct jednoznačně, které město je skutečně nejlepší pro život, je složité a pravděpodobně by každý odpovídal jinak na základě svých zkušeností a emocí.
 

Jak tedy vyhodnocovat atraktivitu měst jak z pohledu místních, tak z pohledu investorů? Při sestavování žebříčků míst, kde bychom chtěli žít, se berou v potaz mnohé aspekty. Výsledek by pak měl odrážet celkový ekosystém daného města.  

Při hodnocení nejlepších měst pro život se bere v potaz: 

  • Podnebí, včetně množství slunečního záření během roku – což je důležité nejen z hlediska zdraví, ale také vzhledem k životnímu prostředí, mj. čerpání energie ze solárních panelů vdomech
  • Životní prostředí – mimo jiné čistota vzduchu, vegetace, hladina hluku
  • Životní stabilita, kterou město poskytuje –  bezpečnost, úroveň kriminality, hrozba teroristických útoků
  • Možnosti nemovitostí a staveb, jako je například kvalita architektury, uspořádání veřejného prostranství nebo také cena a dostupnost nemovitostí na primárním a sekundárním trhu
  • Kvalita a dostupnost vzdělání
  • Úroveň zdravotní a sociální péče
  • Dopravní dostupnost a snadný pohyb – zohledňuje se jak kvalita veřejné dopravy, rozvoj silniční infrastruktury, tak propojení s ostatními městy a zeměmi
  • Podmínky pro rozvoj podnikání z hlediska infrastruktury, politických i ekonomických aspektů
  • Kulturní a společenské příležitosti, včetně přítomnosti kulturních iniciativ, památek, muzeí, galerií, restaurací, kaváren a dalších míst, jejichž navštěvování nás dělá šťastnějšími  

Rakousko nebo Austrálie? 

Jedním z nejznámějších žebříčků tohoto typu je The Global Liveability Index, který každoročně připravuje The Economist Intelligence Unit (EIU). Dá se říct, že tento žebříček je vzhledem ke 30 kritériím, která zahrnuje, komplexním obrazem o nejlepších městech. V roce 2019 se na prvním místě umístila Vídeň a získala 99,1 ze 100 možných bodů. Vítězství s takto vysokým bodovým ohodnocením už podruhé za sebou Vídeň nezískala jen díky jedinečným památkám, opeře a cheesecaku. Podle odborníků zde velkou roli hraje bezpečnost, veřejná doprava a rozmanitost.

 

Vídeň
Vídeň


Druhé místo získalo Melbourne (98,4 bodů)
. Pokud jde o zdravotní péči, vzdělání a infrastrukturu, získalo město nejvyšší možné ohodnocení.  

Stupínek vítězů doplnilo druhé australské město Sydney, s výsledkem 98,1 bodů. „Sydney postoupilo z pátého na třetí místo díky vyššímu hodnocení kultury a životního prostředí, což odráží větší důraz na boj se změnami klimatu a zmírňování jejich dopadů v souladu se strategií Sustainable Sydney 2030“ – vysvětluje  EIU důvody vysokého umístění australského města. V regionu východní Evropy se nejvýše umístila Budapešť (34. místo), která předběhla Varšavu (66. místo), Moskvu (68. místo) a Prahu (69. místo).

Budapešť
Budapešť


A generace Z?
 

To, jesti je dané město skutečně vysněným místem pro život záleží hlavně na tom, o čem lidé tedy sní. Podle zprávy Nestpick.com je nejvyhledávanějším městem post-mileniálů, neboli generace Z, Londýn. Pro populaci lidí narozených mezi lety 1997 a 2012 je typický život s přístupem k nejnovějším technologiím, informacím, kvalitním službám, environmentálním aktivitám a podporou sociální rovnosti. 

Londýn
Londýn


Na vysokých postech žebříčku se umístil také
Stockholm a Los Angeles. Mezi 100 nejlepších se zařadila rovněž Praha (67. místo), Budapešť (81. místo) a Varšava (83. místo). 

Zdravé jako … Vilnius 

Pro mnoho lidí je však nejdůležitějším kritériem při výběru místa pro život zdravotní aspekt, který toto místo poskytuje. A není se čemu divit, určité komunikační nedostatky nebo problémy v infrastruktuře lze díky technologiím „obejít”, avšak zajistit  rodině podmínky pro zdravý život je mnohem náročnější. Podle nedávného výzkumu Treated.com je na vrcholu nejzdravějších evropských měst Kodaň. Dostala se před vítěze žebříčku EIU, Vídeň a Bern. 

Vilnius
Vilnius

Ve střední a východní Evropě vykázal nejvyšší hodnocení zdravotní péče Vilnius, který obsadil 7. místo na celém kontinentu. K tomu nejvíce přispěla vynikající kvalita ovzduší a vysoce oceňované zelené plochy. Bratislava a Praha se umístily na 12. a 13. místě. Obě tato města produkují podobné množství CO2. 

Varšava obsadila v tomto žebříčku 28. místo. Polská města zastávají v rámci těchto žebříčků  nízké hodnocení kvůli  smogu. Důležité je, že příčinou znečištění nejsou auta, ale např. nezateplené rodinné domy. Proto v jiných evropských městech je smog mnohem nižší než v Polsku. Hlavním důvodem špatné kvality ovzduší v Polsku je mj. 3,6 milionu domů postavených před rokem 1989. 

Varšava
Varšava

 

Jaké místo pro život tedy vybrat? 

Co však skutečně vyplývá z těchto kombinací pro člověka, který na světě hledá své ideální místo pro život? Koneckonců, opět s odkazem na fotbalové analogie, nehrají hlavní roli žebříčky, ale skutečné podmínky. Zvážíme-li určitá kritéria, vytvoříme si vlastní obraz toho, na čem nám opravdu záleží. 

Prahu
Prahu


Mír, klid, čistý vzduch
, možná bohatý kulturní a společenský život nebo nepřetržitá zábava? Spoustu obchodních příležitostí a snadná komunikace s celým světem? To jsou jen některá z kritérií, podle kterých si můžeme vybrat prostředí, které je nám blízké, a pak se pokusit najít místo, kde chceme nejvíce žít. A opravdu zajímavé je, že výsledky hodnocení vybraných měst se shodují s tím, co nám na otázku: „Proč se vám tady žije dobře?“ odpovídají místní.  

 

Podle čeho se posuzuje atraktivita města pro život?
Při hodnocení se přihlíží k několika parametrům. K podnebí a množství slunečního záření během roku, k životnímu prostředí, k úrovni kriminality, k dostupnosti nemovitostí a kvality infrastruktury, k dostupnosti vzdělávání, k úrovni zdravotní a sociální péče, ke kultuře a existenci kulturních památek a aktivit, k dopravní dostupnosti a podmínkám pro rozvoj podnikání.
Existují nějaké žebříčky atraktivity měst?
Jedním z nejznámějších žebříčků je The Global Liveability Index, který zahrnuje celkem 30 posuzovaných kritérií. V roce 2019 se na prvním místě umístila Vídeň se ziskem 99,1 bodů ze 100 možných. Druhé místo získalo Melbourne s 98,4 body a třetí místo obsadilo Sydney s 98,1 body. Praha se umístila na 69. místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.