Jak se bydlí v maringotce?
Bydlení

Hledáte osobité a finančně nenáročné bydlení? Zkuste maringotku

Barbora Kocmánková minut čtení

Maringotku si většina lidí spojí nejspíše s kočovným cirkusovým životem. To už ale rozhodně neplatí. V dnešní době totiž nabízí zajímavou alternativu klasického bydlení i rekreačního a pracovního prostoru. Nevěříte? Podívejte se.

maringotka a koně
Maringotka ve své romanticko-historické verzi.

Víkendová chata i celoroční domov

Nejčastěji se u nás maringotky využívají v podobě zahradních a víkendových chat. Pro tenhle účel je můžete za přátelské ceny koupit už zateplené, s rozvody elektřiny a s připojením na vodu. Pak už je jen na vaší fantazii, jak si vaše nové odpočinkové útočiště upravíte. Zvenčí ji můžete doplnit třeba o terásku s příjemným posezením či grilem a skvělé místo pro letní party s rodinou anebo přáteli je na světě.

Maringotku ovšem nemusíte využívat jen jako chatu a sezónní bydlení. V dnešní době tato novinka nabízí komfort, díky kterému v ní není problém bydlet po celý rok. A rozhodně se nejedná jen o variantu pro alternativnější typ lidí.

Při rekonstrukci můžete dát maringotce moderní a svěží ráz nabízející veškeré pohodlí. Na trhu dokonce najdete i několik architektonických kanceláří, které se na tento typ bydlení přímo specializují.

Svým rozměrem (zhruba 20 m²) odpovídá průměrná maringotka klasické garsonce. Proto je tento nový trend populární především u jednotlivců a mladých párů, které touží po vlastním bydlení, ale nechtějí se zatěžovat hypotékou.

Jedná se i o zajímavou variantu pro starší páry, které mohou zrekonstruovanou maringotku využít jako „vejminek“.

maringotka - interiér
Jeden z příkladů interiéru „garsonky na kolech“.

V zahraničí jsou ovšem oblíbené i v oblasti rodinného bydlení. V tomto případě se jde cestou propojení více maringotek dohromady, a jejich interiér je pak upraven do podoby standardního domu.

Neotřelá varianta pro firmu anebo home office

Populární začínají být maringotky i u podnikatelů. Možná jste už slyšeli o netradičním kadeřnickém salónu nebo o kavárnách „na kolech“. Fantazii se meze nekladou. Pokud vám svými rozměry maringotka pro váš podnikatelský záměr vyhovuje, jedná se o skvělou a originální variantu firemních prostor.

Ocenit a využít by ji tak mohli i freelanceři anebo lidé pracující formou home office. V těchto případech je totiž důležité umět si doma vyhradit prostor, jenž je určen čistě pro práci a který také podporuje soustředění a kreativitu. Není tedy nic jednoduššího než si do podoby skvělé osobní kanceláře upravit maringotku.

Kancelář anebo bydlení s výhledem, který v paneláku mít nebudete.

Ekonomická i ekologická

Zánovní maringotku koupíte snadno. Ceny závisejí na jejím stavu, materiálu a délce a pohybují se od zhruba 30 do 130 tisíc. S dalšími náklady je pak potřeba počítat pro rekonstrukci – tady se už výše samozřejmě odvíjí od vašich představ a přání, jak by měl váš nový domov vypadat.

Šetrné k peněžence jsou i výdaje spojené s provozem maringotky. Její obytná plocha není náročná na vytápění. Menší prostor navíc nesvádí k hromadění věcí. Dobře si tak rozmyslíte, co si do maringotky dáte a co ne, a můžete tak jít cestou dnes velmi oblíbeného minimalismu.

karavan - interiér
Při zařizování interiéru maringotky je důležité umět chytře využít prostor.

Kam s ní?

Maringotku si nemůžete „zaparkovat“ kdekoli. Rozhodně neplatí, že si ji můžete odvézt do lesa anebo na louku a trvale se tam usadit, i když by se jednalo o romantickou představu. Nepotřebujete stavební povolení, ale na stavebním úřadě ji ohlásit musíte. A v případě, že ji využíváte pro trvalé bydlení, musí maringotka stát na pozemku, který je určen pro výstavbu rodinného domu či rekreační stavby. Pokud na daném pozemku už taková stavba stojí, hlásit ji nemusíte.

Čtěte další zajímavý článek: Udržitelný rozvoj a udržitelná výstavba. Zásady navrhování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *