Náklady na stavbu domu v roce 2022 – kolik zaplatíme za stavbu a dokončovací práce?
Materiály

Náklady na stavbu domu v roce 2022 – kolik zaplatíme za stavbu a dokončovací práce?

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaký vliv měl COVID-19 na stavebnictví a ceny stavebních materiálů

Jaké jsou klíčové kroky před zahájením stavby

Náklady na jednotlivé fáze výstavby domu

Ceny stavebních prací v roce 2022 ve srovnání s rokem 2021

Rodinná rada zasedla, rozhodnutí padlo, chcete si postavit vlastní dům. Bude ovšem rok 2022 vhodnou dobou pro realizaci vašeho plánu? S jakými náklady je třeba počítat, kde můžete nějakou tu korunu ušetřit, a kde se naopak šetřit určitě nevyplatí? Pojďme si vše ukázat na reálném příkladu.

Změny, které přinesl rok 2020 a pandemie onemocnění covid-19, měly dopad mimo jiné právě i na stavebnictví. Mnoho lidí si při práci z domova uvědomilo, že není nutné bydlet zrovna pět minut od centra města. Vlastní dům se zahradou se naopak ukázal jako mnohem lepší varianta bydlení obzvlášť pro ty, kteří mají děti. Vyplatí se ovšem tato volba stejně i z finančního hlediska?

Hned v úvodu je třeba zmínit, že s ohledem na nejistou způsobenou nejen pandemií Covid, ale i současným konfliktem na Ukrajině, lze jen velmi obtížně odhadnout, jak se budou měnit náklady na materiál i práci. Uvedené ceny jsou tak čistě orientační.

Přečtěte si také: Ochraňte planetu i svou peněženku

Náklady na stavbu domu
Náklady na stavbu domu

Touha po vlastní nemovitosti roste – a spolu s ní i ceny

Za poslední tři roky vzrostly náklady na výstavbu domu v průměru o 25 %. Jedním z hlavních faktorů je výrazný růst cen stavebních materiálů – v případech některých komponentů dokonce o více než 100 %. To je do značné míry způsobeno masivním boomem výstavby rodinných domů a s ním souvisejícím nedostatkem materiálu na trhu. V loňském roce výrazně rostly především ceny plastů, oceli a dřeva. Následovaly je i další materiály, jako jsou například izolace, hydroizolace nebo beton. Stejný trend by měl pokračovat i v následujících měsících. Potencionální nárůst celkových nákladů na stavbu domu se v roce 2022 očekává v hodnotě přibližně o 7 – 8 % oproti předchozímu roku.

Vyšší ceny spojené se stavbou rodinných domů souvisí nejen s nárůstem cen materiálů, ale také s přísnými nároky na energetickou náročnost budov. Už od roku 2020 musí novostavby splňovat přísné energetické standardy. Od letošního ledna se ke stávajícím podmínkám přidávají ještě další přísnější požadavky, které znamenají, že nově postavené domy by měly dosáhnout nízkoenergetického standardu. Klesla také povolená hodnota čerpání primární neobnovitelné energie. Zatímco ještě loni bylo možné čerpat 60–160 kWH/m2 za rok, od začátku letošního roku není povoleno čerpat víc než 70–75 kWh/m2 (u rodinných domů s rozlohou menší než 120 m2 je maximum stanoveno na 85–95 kWh/m2). Cílem je, aby se všechny nově postavené domy svými energetickými standardy přiblížily pasivním domům. Z dlouhodobého hlediska tato opatření samozřejmě povedou k úsporám energie, a tedy i financí, je ovšem třeba počítat s vyšší počáteční investicí.

Přečtěte si také: Mezikrokevní zateplení střechy minerální vlnou – tradiční a ověřená metoda

S jakými cenami můžeme při stavbě počítat?

Abychom získali představu o skutečných cenách, pojďme si vše ukázat v praxi. Konkrétně na příkladu dvoupodlažního domu bez podsklepení o celkové rozloze 140 m2, který je vhodný pro většinu čtyřčlenných nebo i větších rodin.

První, co budete pro nový dům potřebovat, je pozemek. Pokud už nějaký vlastníte, máte zčásti vyhráno. V opačném případě bude potřeba začít hledat a vzhledem k vysoké poptávce bude hledání poměrně složité. Ceny se hodně liší a ovlivňuje je nejen velikost pozemku a lokalita (v okolí větších měst zaplatíte výrazně víc než na vesnicích), ale také dostupnost inženýrských sítí nebo způsob přístupu na pozemek. Vždy si samozřejmě ověřte, že daný pozemek je určený pro výstavbu (případně jak velký dům je možné na něm postavit) a zda není třeba čekat například na změnu územního plánu.

V úvodní fázi výstavby počítejte také s náklady na projekt. Tady je zatím situace poměrně stabilní a nedochází k výraznému nárůstu cen. Kolik za projekt zaplatíte? Záleží, jestli budete kupovat už hotový návrh, nebo si vše necháte připravit na míru. Cena projektu na typový dům se pohybuje přibližně od 30 000 Kč (bez projektu osazení domu na pozemek a zpracování PENB), za individuální projekt potom můžete zaplatit i víc než 150 000 Kč. Výhodou projektu je i to, že kromě dokumentace pro stavební povolení získáte orientační představu, kolik vaše stavba může přibližně stát.

Pokud máte k dispozici zasíťovaný pozemek i projekt (a samozřejmě také vyřízené stavební povolení), už nic nebrání zahájení výstavby. Cenu samotné stavby ovlivňují především použité stavební materiály, záleží ovšem také na způsobu výstavby, tedy jestli si dům postavíte svépomocí, nebo dáte přednost zpracování na klíč od některé ze stavebních firem. U stavby domu na klíč se uvádí průměrná cena zděných domů i dřevostaveb kolem 40 000 Kč za metr čtvereční. Dům o rozloze 140 m2 by tak vyšel přibližně na 5 600 000 Kč. Je třeba počítat s tím, že tato hodnota je skutečně čistě orientační, protože cena domu se nezvyšuje lineárně v závislosti na rozloze obytné plochy. Pro zjednodušení dalších výpočtů ovšem s touto hodnotou můžeme počítat. A z čeho se tato cena skládá?

Přečtěte si také: Jak ušetřit na stavbě domu od základů až po střechu?

Příprava základů a hrubá stavba

Prvním krokem výstavby je příprava podkladu, tedy provedení nezbytných zemních prací, položení základů s odpovídající izolací a případně i vybudování venkovního schodiště. Cena v tomto případě záleží především na stavu a typu terénu. Základová deska zpracovaná firmou vás může vyjít až na 3 000 Kč za metr čtvereční, pokud počítáte s výstavbou svépomocí, můžete se dostat přibližně na polovinu ceny.

V další fázi se buduje hrubá stavba a vzniká konstrukce celého domu. Postupně se rýsují zdi, stropy nebo vnitřní zděná schodiště – a nechybí samozřejmě ani krov a položení střešní krytiny. Cenu potom výrazně ovlivňuje právě typ střešní krytiny nebo zvolená konstrukce krovu. Dále je třeba počítat také se zateplením. Obecně se uvádí, že hrubá stavba tvoří přibližně 40 % z celkových nákladů na výstavbu domu. Pokud bychom pracovali s touto hodnotou a průměrnou cenou 40 000 Kč za metr čtvereční, vyjde nás hrubá stavba domu u našeho vzorového domu přibližně na 2 240 000 Kč.

rámové dřevostavby

Závěrečná fáze výstavby

Když máme hotovou hrubou stavbu, můžeme se pustit do závěrečné fáze výstavby, která zahrnuje mimo jiné rozmístění příček, umístění oken a dveří, zateplení střechy, fasády, podlah, příček, stropů, provedení vnitřních instalací rozvodů vody, kanalizace a elektřiny, omítky, dokončovací nátěry a fasádu domu. Tato fáze výstavby poměrně výrazně rozhoduje o stupni komfortu, jaký dům svým budoucím obyvatelům nabídne. Proto se vyplatí investovat do kvalitních materiálů. Třeba v případě izolace je vhodné sáhnout po minerální kamenné vlně, která zajistí tepelnou pohodu nejen v zimě, ale také během teplejších měsíců. V konstrukcích nesesedá, nedeformuje se, má výborné akustické vlastnosti a je nehořlavá. Uvádí se, že náklady na tyto práce šplhají až k 53 % z celkového rozpočtu. U našeho vzorového domu bychom se tak dostali na částku 2 968 000 Kč.

Přečtěte si také: Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Dokončovací práce v interiéru

Při výstavbě domu je potom třeba počítat ještě s jednou položkou, a to se samotným dokončením a zařízením interiéru. Tady se ceny přirozeně hodně liší především v závislosti na kvalitě samotného vybavení. Třeba novou kuchyň můžete pořídit už od 60 000 Kč, poměrně bez problémů ovšem překonáte i částku 200 000 Kč. Hodně tedy záleží na vás, jaký standard si při vybavování domu zvolíte. Dokončení interiéru domu jsme se blíže věnovali v jednom z předchozích článků.

Ceny sice rostou, ale někde se dá ušetřit

Dobrou zprávou je, že náklady na výstavbu domu můžete poměrně snadno snížit, aniž byste se museli vzdát komfortu. Vždy je třeba se rozhodnout, jaké vybavení skutečně potřebujete, a bez čeho se naopak obejdete.

Výraznou úsporu může znamenat výstavba domu bez podsklepení. Stovky tisíc potom ušetříte i v případě, že se obejdete bez integrované garáže. Samostatně stojící přístřešek ochrání vaše auto podobným způsobem, finanční úspora se přitom může rovnat nákladům na pořízení nového vozu. Cenu potom může výrazně zredukovat třeba i zmenšení některých místností, a tedy i celkové obytné plochy, nebo snížení počtu balkonů.

Dalším místem, kde uspořit, jsou i dokončovací práce interiéru. Zkuste snížit své nároky a místo drahých parket z exotického dřeva zvolte neméně atraktivní alternativu. Dveře z MDF potom mohou udělat podobnou parádu jako o poznání dražší dveře z masivního dřeva.

Co ovšem naopak určitě nedoporučujeme, je snaha ušetřit na základech, zdech a dalších částech konstrukce. Levnější řešení tady často znamená kratší trvanlivost, a tedy i celkovou životnost stavby, což může být nejen nevýhodné, ale také nebezpečné. Podobná je situace u zateplení, kdy výběr izolačního materiálu ovlivní výši nákladů na vytápění domu, akustiku, vaše pohodlí a bezpečnost bydlení. Vždy se zkrátka vyplatí zvážit nejen aktuální možnosti, ale také jejich budoucí přínosy. Vsaďte raději na osvědčené výrobky renomovaných výrobců, například na kamennou vlnu.

Díky jednoduché analýze vašich skutečných potřeb a šikovnému plánování jednotlivých etap stavebních a dokončovacích prací můžete zkrátka do značné míry kompenzovat nárůst cen materiálů a práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *