Co se starou minerální vlnou? Nejlepší je recyklace - BYDLENÍ VE VATĚ
Recyklace

Co se starou minerální vlnou? Nejlepší je recyklace

Michal Doležel minut čtení

Přemýšlíte, zda se dá minerální vlna zlikvidovat ekologicky? Jako hlavní surovina se při výrobě minerální vlny používá čedič nebo další vyvřelé horniny. S trochou zjednodušení lze proto říci, že jde vlastně o přetavený kámen ve formě vláken s minimem dalších příměsí. Starou tepelnou izolaci z minerální vlny proto můžete poměrně snadno ekologicky zlikvidovat nebo recyklovat.

zateplení domu

Ekologicky nejvýhodnější by nejspíš bylo minerální vlnu znovu použít, to ale často není možné. Právě proto se obvykle využívá recyklace, kdy se stará minerální vlna prostě přetaví do formy nového materiálu. Další možností je pak skládkování. Díky svému složení tento materiál nemá žádný negativní vliv na okolní prostředí a lze jej ukládat na běžných skládkách stavebního odpadu.

Odpadu z minerální vlny je minimum

Minerální tepelné izolace se ve stavebnictví používají relativně krátkou dobu. Také z toho důvodu není podíl staré minerální vlny v celkovém množství vyprodukovaného stavebního odpadu příliš velký. To se ale může v budoucnosti změnit. Lze proto očekávat, že technologie recyklace minerální vlny a její přeměna na nový materiál se bude dále rozvíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *