Kořenová čistička odpadních vod
Zahrada

Čištění vody nechejte na přírodě

Michal Šperling minut čtení

V  době, kdy i  vláda České republiky řeší otázku abnormálního sucha, může být využití odpadové vody jedním z  funkčních opatření. Pokud hledáte ekologické řešení s  minimálními provozními náklady, které bude zároveň plnit i estetickou funkci, pusťte se do stavby kořenové čističky.

O likvidaci nežádoucích látek se v  přírodních čističkách postarají bakterie, které se nacházejí na povrchu štěrku a v koříncích rostlin. Jsou schopné zbavit vodu nerozpuštěných prvků, amoniaku, dusíku a dalších. Praxe navíc ukazuje, že z vody dokážou odstranit také různé hormony a léky. Předtím, než se odpadní voda k tomuto kořenovému filtru dostane, je třeba ji zbavit mechanických nečistot. Současně s  tím dochází i k  anaerobnímu předčištění. To vše se odehrává ve vícekomorovém septiku prakticky pouze za asistence gravitace.

kořenová čistička odpadních vod - stavba
Stavba kořenové čističky Kobeřice u Brna
kořenová čistička odpadních vod - stavba
Stavba kořenové čističky Boleboř

Kořenová čistička splňuje legislativní požadavky stejně jako čistička mechanicko-biologická. Rozdíl je však v tom, že čisticí efekt v  kořenovce je stabilní za jakýchkoliv podmínek. Výborně funguje i u domů, které nejsou obývané po celý rok, a nemá problém ani s většími objekty, jako jsou hotely nebo penziony. Proces očisty v  kořenovce zabere přibližně 20 dní. Celou dobu tu místo chemie pracuje příroda. Výsledkem celého procesu je pak voda, kterou lze znovu použít třeba na zálivku nebo splachování.

kořenová čistička odpadních vod - stavba
Kořenová čistička u observatoře ČHMU v Doksanech
Kořenová čistička Chlístov

Nevýhodou přírodní čističky je relativně vysoká prostorová náročnost. Čistička pro čtyřčlennou rodinu zabere kolem 20 m čtverečních. Kromě kořenového filtru je třeba počítat se septikem, pulzní šachtou a odběrovou šachtou. Vše je ovšem elegantně skryté v zemi. Finančně se pohybujeme kolem částky 230 000 Kč. Provoz čističky však nabízí samá pozitiva a finanční jistotu v  podobě zaručené návratnosti. Během provozu je totiž třeba zajistit pouze 2 věci – jednou za rok vyvézt septik a jednou za rok rostlinky posekat. Jsou to víceleté rostliny, které není nutné průběžně doplňovat, obnovují se přirozeně samy. Brzy uvidíte, že některé druhy vytlačí jiné.

kořenová čistička odpadních vod
Kořenová čistička Český Šternberk
kořenová čistička odpadních vod
Kořenová čistička Kváskovice po 3 letech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *