Rekonstrukce koupelny: Jak místnost zkrášlit a přitom zabránit vzniku plísní a hub?
Bydlení

Rekonstrukce koupelny: Jak místnost zkrášlit a přitom zabránit vzniku plísní a hub?

ROCKWOOL 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jak renovovat koupelnu za pár korun?

Kdy se pustit do náročnější rekonstrukce?

Jak se v koupelně zbavit plísně?

Renovací koupelny můžete oživit její vzhled a zlepšit její praktické uspořádání. Před tím, než se do ní pustíte, si ale pořádně zkontrolujte, jestli v ní nedochází k problémům souvisejícím s chybami v konstrukci stěn, jako jsou různé netěsnosti, hromadění nadměrné vlhkosti či plísně. Pokud už něco objevíte, má smysl se pustit do hlubší rekonstrukce, která problémy s vysokou vlhkostí a chybnou ventilací odstraní.

Kdy se vyplatí provést rekonstrukci koupelny?

Rekonstrukce koupelny je náročným úkolem, který se často odkládá na později. Nicméně existují situace, které nás prostě k renovaci donutí. Špatný technický stav místnosti, stárnutí a opotřebení vybavení, nepraktické uspořádání místnosti a nedostatek úložných prostor, problémy s vlhkostí a plísněmi, to jsou jedny z nejčastějších důvodů, proč se do renovace pustit. Na začátku často stojí obavy, že rekonstrukce bude náročná. Důležité je si ale uvědomit, že výsledkem bude nová místnost sloužící našim potřebám mnohem lépe než předtím.

Přečtěte si také: Podkrovní koupelna

Máte na rekonstrukci pouze omezené množství peněz?

Pokud je vaše koupelna novější a nevyžaduje příliš zásahů do rozvodů vody, topení, elektroinstalace či stěn, můžete ji modernizovat s menším rozpočtem. Rekonstrukce koupelny totiž může proběhnout i bez pracného bourání stávajících obkladů a dlažby. Přitom změna jejich barevnosti vdechne koupelně úplně nový život.

Na stávající dlažbu se dá položit buď nový keramický poklad, nebo vinylová podlaha. Ta je navíc poměrně tenká a při nalepení na původní dlažbu nedojde k přílišnému zvýšení výšky a vytvoření nevzhledného přechodu. Nebo můžete staré obklady natřít speciální barvou. Jejich povrch je potřeba zbavit všech nečistot, pořádně odmastit a zdrsnit smirkovým papírem, aby barva dobře přilnula. Případně můžete použít speciální samolepky na kachličky, které udělají velkou parádu za zlomek ceny.

Jak rychle zrekonstruovat koupelnu? Jak na rekonstrukci koupelny bez bourání?

Pokud se vám stávající koupelna nelíbí, můžete změnit i její vybavení nebo repasovat existující nábytek. Repasování nábytku můžete zkusit klidně i sami. Začněte tím, že odstraníte starou barvu nebo lak a pečlivě zbrousíte povrch. Poté jej natřete barvou nebo lakem speciálně určeným pro koupelnový nábytek buď válečkem, nebo štětcem. Případně přelepte rovné části nábytku samolepicí folií s dekorem, nebo vyměňte kování a úchytky.

Při plánování rekonstrukce koupelny nezapomínejte i na důležitost doplňků. Nové ručníky, závěsy, květiny, nebo dekorativní boxy vytvoří úplně jinou atmosféru.

Rekonstrukce spojená se zateplením koupelny?

To zní možná jako neobvyklá kombinace. Mohlo by se zdát, že rekonstrukce koupelny nemá se zateplením nic společného. Uvědomte si ale, že v koupelně dochází k hromadění vysoké vlhkosti. Zejména u koupelen nacházejících se v podkroví, sousedících s venkovními stěnami, nebo s nedostatečným odvětráváním může docházet k problémům souvisejícím s kondenzací vlhkosti na stěnách a k růstu plísní.

Vysoká vlhkost a plísně jsou často spojené s nedostatečným zateplením vnějších stěn. Když pára z koupelny proniká skrze stavební konstrukce ven a narazí na chladné místo, začne na něm kondenzovat. Pokud taková kondenzace dlouhodobě přetrvává, dochází k růstu zdraví škodlivých plísní. Proto je důležité dostatečně zateplit vnější stěny koupelny, aby se chránily před výkyvy teplot, nejlépe prodyšnou kamennou vlnou. Správné zateplení koupelny pomáhá udržovat příjemnou vnitřní teplotu, minimalizuje riziko kondenzace vlhkosti na povrchu stěn a předchází vzniku plísní.

Dalším faktorem, který přispívá ke zvýšení vlhkosti v koupelně, je její nedostatečné odvětrávání. Pro efektivní odvod vlhkého vzduchu je vhodné nainstalovat buď rekuperaci, odvětrávat pomocí ventilátoru, nebo pravidelně větrat okny či dveřmi.

Izolace koupelny zlepšuje i akustiku v místnosti. Správně izolované vnější stěny a příčky koupelny tlumí hluk, který by se jinak mezi místnostmi nebo zvenku přenášel. Rekonstrukce koupelny spojená se zateplením může tedy mít mnoho výhod. Přispívá ke snížení vlhkosti, prevenci plísní, zlepšení akustiky a zvýšení celkového komfortu místnosti.