Jak vyrobit markýzu na balkon v panelovém bytě: návod krok za krokem pro kutily
Bydlení

Jak vyrobit markýzu na balkon v panelovém bytě: návod krok za krokem pro kutily

ROCKWOOL 6 minut čtení

Balkonová markýza má tvar rolety, která je šikmo nakloněna a omezuje pronikání slunečního záření do prostoru balkonu. Tento typ systému lze připevnit na vnější stěny budovy, balkónové desky nebo železobetonovou střechu.

Balkonová markýza v paneláku – charakteristika

Balkonová markýza je druh šikmé ochrany před přímým slunečním zářením. Materiál filtruje světlo a zároveň snižuje nahřívání prostoru balkonu a interiéru budovy. Instalace markýzy je velmi dobrý způsob, jak zajistit, aby v létě nebylo doma horko.

Typická balkónová markýza se montuje na fasádu budovy nebo na spodní část balkónové desky nebo na střechu nad nejvyšším podlažím. Montáž markýzy se provádí pomocí mechanických upevňovacích prvků.

Zajímavé je, že balkónová markýza nemusí být svislá. Stínící systémy lze instalovat i jako zakrytí bočních stran balkónů. V tomto případě se prvky připevňují na boky balkónové desky nebo železobetonového přístřešku umístěného nad daným balkonem.

Co je dobré vědět: Jak zařídit interiér?

Formality požadované před instalací balkónové markýzy

Instalace balkónové markýzy v panelovém domě mění vzhled fasády bytového domu pro více rodin. Z tohoto důvodu mohou práce tohoto typu vyžadovat souhlas příslušného úřadu. Před instalací mechanismu pro zastínění prostoru balkonu je vhodné analyzovat ustanovení statutu daného bytového družstva (SVJ). Chcete-li si být jisti, že plánované práce jsou v souladu s platnými předpisy, je nejlepší kontaktovat družstvo oficiálním dopisem a předložit dokumenty uvedené jednotkou.

Analýzou přístupu družstva k problematice změny vzhledu fasády budovy lze dojít k závěru, že rozhodnutí společenství bytových vlastníků může být do značné míry ovlivněno výškou vzhledem k okolí budovy, na kterou má být mechanismus instalován, a konečný způsob montáže.

Všimněte si také: Podkrovní ložnice

Výhody a nevýhody balkónových markýz

Hlavní výhodou balkónové markýzy je, že vám umožní schovat se před ostrými slunečními paprsky. Vzhledem k tomu, že tento typ ochrany většinou nepropouští vodu, poskytuje i ochranu před deštěm. Použití šikmé rolety zajišťuje pohodlné podmínky pro užívání balkonu bez ohledu na vnější podmínky.

Estetická markýza poskytuje na balkoně zajímavý vizuální efekt. Prodloužená střecha jistě dodává pocit útulnosti a soukromí, svinutá látka zase umožňuje proudění slunce v situacích, kdy je to na balkoně žádoucí.

Zakrytí balkónu markýzou vytváří bariéru pro všechny druhy hmyzu. Proto použití systému částečně slouží jako moskytiéra.

Balkonová markýza je systém vyráběný obvykle na individuální objednávku. Z tohoto důvodu se může instalace tohoto typu systému vázat se značnými finanční náklady. Je dobré pamatovat na to, že roleta zastiňující balkon je neustále vystavována povětrnostním vlivům. Z tohoto důvodu je nutné zajistit, aby se materiál použitý na jeho výrobu vyznačoval odolností vůči povětrnostním vlivům.

Upozorňujeme, že v některých situacích nemusí být instalace markýzy možná. Některé komunity mají rigorózní přístup ke společnému prostoru a nesouhlasí s instalací systému, který jednoznačně ovlivňuje vzhled fasády.