Renovace litinových radiátorů – jak na to, aby byly opět funkční a hezké? - BYDLENÍ VE VATĚ
Bydlení

Renovace litinových radiátorů – jak na to, aby byly opět funkční a hezké?

ROCKWOOL 8 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Litinové radiátory nemusíte vyhazovat, stačí je vyčistit a znovu natřít a budou skvělým doplňkem vašeho interiéru

Jak litinový radiátor opravit?

Co dělat, když je vám doma zima i přesto, že topíte?

Zejména ve starších bytech s vysokými stropy mají litinové radiátory své nezaměnitelné kouzlo. Nejenže slouží k praktickým účelům vytápění, ale mohou se stát i zajímavým prvkem interiéru. Pokud máte doma staré litinové radiátory, které ztratily svůj původní lesk, pusťte se do jejich renovace. Možná navíc zjistíte, že nefungovaly 100 % správně a díky jejich opravě můžete mít doma mnohem tepleji.

 

Jak litinový radiátor vyčistit?

Na žebrované konstrukci klasických radiátorů se často usazují prach a nečistoty. Před samotnou renovací je důležité radiátory důkladně vyčistit od špíny a nánosů. Nejdříve je vysajte vysavačem se štěrbinovou hubicí, případně pokud ji nemáte, tak můžete použít třeba kartonovou ruličku od toaletního papíru, kterou k hadici vysavače připevníte pomocí lepící pásky, nebo gumičky.

Pro umytí mastnějších usazenin použijte speciální čisticí prostředky, nebo si vyrobte vlastní směs například z octa a vody. Důkladně očistěte radiátory houbičkou nebo měkkým hadříkem namotaným na úzkou tyč a na odolnější špínu použijte parní čistič. Páru nechte působit delší dobu, aby se nečistoty uvolnily a začly stékat ve formě kapek dolů. Pak už je stačí jen setřít. Pokud máte na podlaze koberec, nezapomeňte ho zakrýt kartonem, nebo čímkoliv, co později jednoduše vyhodíte.

Přečtěte si také: Rekonstrukce starého domu

Jak utěsnit litinový radiátor?

Po pečlivém umytí radiátorů přichází na řadu jejich oprava. Pokud radiátor netěsní správně, může z něj postupně unikat voda, která může poškodit jak samotný radiátor, tak jeho okolí. Otopné zařízení nebude zároveň pořádně hřát. Zkontrolujte, zda nejsou někde trhliny, praskliny nebo uvolněné spoje, zda z nich neuniká voda, nebo zda není například povolený ventil.

Veškerá nalezená místa se musí ještě jednou důkladně vyčistit a pokud to bude nutné, jemně obrousit brousícím papírem. Trhliny utěsněte speciální těsnicí hmotou, nebo tmelem určeným pro litinové povrchy. Těsníci hmotu naneste rovnoměrně na problematické místo a nechte ji podle pokynů výrobce dostatečně dlouho zaschnout. Zkontrolujte, jestli už z topení neuniká voda.

Pak si prohlédněte ventil a šroubovákem ho zkuste utáhnout.


Přečtěte si také:
Jak na zateplení garáže?

Jak opravit netěsné připojení radiátoru?

Pokud z radiátoru kape okolo ventilu voda, podívejte se, zda není opotřebené těsnění. Pokud bude plastové, bude ho potřeba vyměnit za nové. Pokud chybí jen podložka, použijte k opravě konopí, speciální těsnící pastu, nebo teflonovou pásku.

Jak litinový radiátor natřít novou barvou?

Starý radiátor může být občas oprýskaný, nebo se jeho barva do interiéru nehodí. V tom případě jej můžete přetřít novým nátěrem. Vyberte si kvalitní barvu vhodnou pro litinové povrchy. Nejlepší volbou bude speciální tepelně odolná barva určená právě pro radiátory, kterou naneste rovnoměrně na povrch radiátoru štětcem nebo válečkem alespoň ve dvou vrstvách. Před nanášením barvy vypusťte s radiátoru všechnu vodu a odmontujte ho, abyste se s barvou dostali i na stranu, která je normálně namontovaná blíže ke stěně. Po nanesení nechte barvu dostatečně dlouho uschnout a topení pak namontujte zpět.

Co dělat, když radiátor i přes všechny opravy stále netopí?

V případě, že je vše v pořádku a i tak topení netopí, pravděpodobně bude radiátor zavzdušněný a budete muset vzduch vypustit. Stačí si vzít šroubovák a misku, nebo hadřík na odkapávající vodu. Šroubovákem opatrně trochu povolíte ventil proti směru hodinových ručiček, abyste uslyšeli syčení. Ventil necháte povolený tak dlouho, dokud z něj nezačne odkapávat voda, kterou zachytíte do hadříku, nebo misky. Opět ventil opatrně utáhnete a máte hotovo.

Topíte doma na plné obrátky a přitom je vám pořád zima?

Pravděpodobně vám z domu zbytečně uniká teplo ven. Příčinou může být nedostatečně zateplená obálka budovy (fasáda, střecha, podlaha), nebo nekvalitní či netěsná okna a dveře. Čím lépe je totiž obálka domu zateplená, tím méně energie potřebujete na jeho vytápění a tím více peněz pak i ušetříte.

Řešením je dům pořádně zateplit a okna a dveře utěsnit, nebo vyměnit. I částečné zateplení sníží spotřebu energie. U střechy například až o 30 %, u fasády o dalších 30 %. Při výběru izolačního materiálu berte v potaz nejen hodnotu lambdy, ale i trvanlivost a odolnost izolace, její požární bezpečnost a akustické vlastnosti. Vhodným materiálem je například kamenná vlna, která při správné instalaci po desítky let nemění svůj tvar ani vlastnosti, v konstrukci nesesedá a nevytváří tak tepelné mosty, je nehořlavá, takže v případě požáru neuvolňuje velké množství toxického kouře, nepřispívá k šíření požáru a tlumí hluk jak zevnitř, tak z okolí.

Renovace litinových radiátorů představuje skvělý způsob, jak nejen zkrášlit místnost, ale také zlepšit účinnost topení. V případě, že si nebudete vědět sami rady, rozhodně se poraďte s odborníkem. S nově natřenými a opravenými litinovými radiátory vytvoříte ve svém interiéru elegantní a příjemnou atmosféru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *