Rohový krb – přečtěte si, jak připravit místnost a jaké použít materiály - BYDLENÍ VE VATĚ
Bydlení

Rohový krb – přečtěte si, jak připravit místnost a jaké použít materiály

ROCKWOOL 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

S plánováním stavby krbu je vhodné začít už ve fázi projektování domu

Při stavbě je potřeba dodržet platné normy, poraďte se s odborníky

Vybírejte materiály, které vydrží časté a dlouhé vystavení vysokým teplotám

Chcete ve svém domě používat krb? Pak se při jeho výběru zamyslete nejen nad tím, jak vypadá a jak ho správně nainstalovat, ale i nad jeho izolací. Ta totiž pomůže zvýšit  bezpečnost při jeho používání. Stavebním materiálem, který se k tomuto účelu nejvíce hodí, je minerální vlna. 

Jak připravit místnost pro instalaci rohového krbu? 

Rohový krb je oblíbenou alternativou vůči krbům umístěným uprostřed stěny. Podle zvoleného řešení může být nenáročný na prostor a hodí se tak i do menších místností. Zároveň umožňuje sledovat oheň z více stran. Bude místnost nejenom vytápět, ale stane se i zajímavým architektonickým prvkem.  

Nejlepším řešením je naplánovat stavbu krbu už ve fázi projektování domu. Budete topit jen příležitostně, nebo často? Jak veliký dům chcete krbem vytápět?  Návrh konstrukce i samotná stavba musí být v souladu s platnými normami. Je potřeba například vyřešit, kde bude umístěný komín pro odvod spalin, zajistit dostatečný přívod vzduchu pro hoření a odvádění kondenzátu, správně zaústit kouřovod, zabezpečit čištění, vyřešit podkladovou plochu z nehořlavého materiálu a udělat preventivní opatření, které udělají komín bezpečnější z hlediska požáru. Návrh tedy raději přenechte odborníkům nebo kamnářům.   

Rohové krby jsou zařízení s uzavřeným ohništěm (jsou vybavené krbovou vložkou). Pokud budete používat krb častěji, určitě se vyplatí investovat do krbových vložek renomovaných výrobců, protože počáteční investice se rozhodně vrátí nejenom na životnosti krbu. V kvalitním rohovém krbu s vyšší účinností totiž spotřebujete menší množství paliva. Při výběru rohového krbu se tedy neřiďte pouze udávaným výkonem v kW, ale i podle jeho účinnosti.  

Instalace rohového krbu v místnosti vyžaduje správnou přípravu. Především je třeba pamatovat na to, že každá krbová vložka musí být vestavěná. Před zahájením stavby je vhodné promyslet i to, jaký materiál se použije na obestavbu krbu. Rozhodně zvolte materiál, který vydrží časté a dlouhodobé vystavení vysokým teplotám. Vhodným materiálem pro krbové obložení mohou být například betonové prvky nebo kamenné desky.  

 

Přečtěte si také: Zahradní domek 

 

Na co byste neměli při stavbě krbu zapomenout? 

K obestavě krbu nedochází jen z estetických důvodů. Dělá se i kvůli zlepšení účinnosti krbu a ochraně obyvatel domu před popálením. Materiály použité k obestavbě by měly být odolné vůči teplotám až několik set stupňů Celsia. Podlaha před a po stranách krbu musí být z nehořlavých materiálů a to minimálně do vzdálenosti 80 cm  před krbem a 40 cm po stranách krbu.  

Krbová komora musí být provedena výhradně z nehořlavých materiálů, zdravotně nezávadných, které jsou určené pro výstavbu krbů. Krbovou komoru a přiléhající zdi je třeba tepelně odizolovat. K tomuto účelu se používá tepelněizolační materiál.  

Vhodnou izolací pro obestavbu krbové komory, zadní stěny i stropu krbu je například nehořlavá izolační deska z kamenné vlny FIREROCK. Tato izolace z kamenné vlny je nehořlavá a je určena pro provozní teplotu 580 °C. Omezuje přenos tepla z vnitřku krbu na obkladové prvky a zároveň zlepšuje efektivitu účinnosti krbu. Deska je na povrchu opatřená polepem hliníkovou fólií, která odraží značnou část tepla ještě předtím, než se dostane mimo oblast krbu.  

Je dobré vědět: Zateplení starého domu 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *