Jak na pěkný retro interiér
Bydlení, Inspirace

Jak na retro interiér, který neomrzí

Ing. arch. Petra Kocourková minut čtení

Vyrůstali jste v  60. až 80. letech a rádi vzpomínáte na staré časy? Nebo patříte k mileniálům, kteří našli zalíbení ve starých věcech? Co by jeden před 20 lety považoval za vysloužilý kus nábytku, to dnes může obdivovat jako skvělý retro kousek. Retro styl zažívá obrovský boom v mnoha oblastech – oblečení, designu a také bydlení. Jak si zařídit moderní retro interiér, který vás neomrzí?

Bydlení v  centrech měst je oblíbené nejen z důvodu dobré dostupnosti služeb, ale i kvůli podobě bytů samotných. Ty mohou mít zajímavou historii, unikátní řemeslné zpracování nebo skvělý výhled do okolí. Byty se dědí, prodávají a kupují. Domy z minulého století a sídliště zastavěná paneláky z 60. až 80. let nutně docházejí do bodu, kdy se přirozeně mění společně s jejich obyvateli. Rekonstrukce starých bytů je aktuální otázkou. Odpovědí může být kombinace toho správného z nového i starého.

A jak se tedy stane, že vznikne retro byt? Na začátku stojí klient s architektem na prahu bytu určeného k  rekonstrukci. Společně pak nasávají inspiraci ze stávající podoby bytu a jeho okolí. Vyhlížejí hodnotné prvky, které by byla škoda nezachovat. Společně diskutují o způsobu života klienta, jeho zálibách, ale také třeba o existenci rodinných pokladů, jež by klient chtěl do nového bytu přestěhovat.

Rekonstrukce od podlahy

Přestože se interiéry 60. až 80. let vracejí do módy, málokdo by chtěl žít ve starých bytech se všemi jejich nedostatky. Retro styl je potřeba uchopit za správný konec. První kroky u rekonstrukce starého bytu jsou čistě pragmatické: je nutné zhodnotit dispozice bytu, odpovědět na otázku, jestli by nějaká změna neprospěla, a posoudit technický stav rozvodů. Změny dispozice bytu a elektroinstalace či nové rozvody vody bývají často nevyhnutelné. Taková rekonstrukce je náročná, zároveň však pro pohodlný život nutná. Nezbude tak nic jiného, než se obalit dostatečnou dávkou trpělivosti a projít procesem rekonstrukce bytu fyzicky.

retro interiér
V bytě z  první poloviny 20. století, který vznikl propojením dvou nad sebou umístěných garsonek, bylo zachováno schodiště, jež bylo demontováno a otočeno pro potřeby nové dispozice a následně doplněno o nové dekorativní zábradlí. Novým prvkem je též atypická pohovka a knihovna. K období vzniku domu rovněž odkazují nové luxfery, které oddělují předsíň. Tyto nové věci vhodně doplňuje koberec a křesílka z rodinného pokladu.
retro interiér
Rekonstrukce bytu v panelovém domě byla provedena ve velkém rozsahu. Byla upravena dispozice, položena nová podlaha, dveře a zárubně. Bylo vyzděno jádro, a tím mohla vzniknout nová koupelna a kuchyně. Tyto nové prvky byly tentokrát doplněny ikonickým nábytkem z padesátých a šedesátých let, ale i nábytkem od současných designérů.    

Retro interiér

Na řadu přichází návrh interiéru. Řídíme se heslem „to nejlepší z nového a starého“, nejraději tedy staré kousky nábytku vhodně upravujeme a zkombinujeme s moderními. Sjednotit retro s modernou však nemusí být vždy jednoduché – sehnat nábytek ve stylu 70. let a vhodně jej zrekonstruovat může být oříšek.

retro interiér
Byt před rekonstrukcí obsahoval původní kuchyni, která byla bohužel ve stavu, kdy již nebylo možné přistoupit k rekonstrukci. Noví majitelé souhlasili s nápadem zachovat původní podobu kuchyňské linky a doplnit ji o nový díl, který skrývá současné spotřebiče i knihovnu. Co naopak bylo možné zrekonstruovat, byly židle, které obklopují moderní stůl s kovovou podnoží.

Retro styl upřednostňuje nábytek zaoblených tvarů a sytých barev. Pokud máte dostatek času a trpělivosti, podívejte se po nábytku v bazarech, kde můžete najít cenné kousky za příznivé ceny. Samozřejmě lze koupit nový nábytek v retro stylu, který bude dražší, ale více funkční. Při návrhu interiérů je důležité vybírat jednotlivé prvky s  rozvahou tak, aby vše ladilo.

retro interiér
V jednom z prvních panelových domů jsme před rekonstrukcí objevili původní parkety. Kvalitní dřevěná podlaha byla v takovém stavu, že se vyplatilo ji obnovit.
retro interiér
Noví majitelé jsou milovníci cestování, a tak jsme přidali trochu námořní tematiky. Navíc si do svého nového bytu přáli umístit také své oblíbené umělecké předměty a starožitnou komodu a (retro) křeslo. Tyto poklady jsou opět doplněny novými truhlářskými kusy na míru a moderní pohovkou.
retro interiér
Zrekonstruovaný retro nábytek (foto Pinterest)

Interiéry též často zdobíme tapetami s geometrickými vzory. Snažíme se o nadčasový vzhled tapety i celého interiéru. Tapety s divokými vzory je náročnější zkombinovat s jednotlivými kusy nábytku a brzy se okoukají. V interiérech vytváříme dokonalou harmonii bydlení ve stylu retro.

retro interiér
Vysoká světlá výška stropů spolu se štukovou výzdobou a parketami na podlaze v tomto bytě tvoří dostatečně silný základ. Ten byl podpořen současným nábytkem a perličkami v podobě geometrické výmalby stěny a polepem skla okna v kuchyni, kde je uplatněn dekor ze schodiště domu (není na fotografii).
retro interiér
Odvážnější varianty tapet (Foto: Pinterest)

Retro doplňky

Osobní předměty vystavené na policích: hodiny po dědovi, konvička z blešáku, obrazy od přátel.

Sehnat retro doplňky v  dnešní době není žádný problém. Ve stylu retro koupíte už všechno – nábytek, tapety, kuchyňské spotřebiče a elektroniku. Ve starožitnictví můžete sehnat perfektní plakáty, reklamy nebo hodiny. A co by mělo být výsledkem každé rekonstrukce v  retro stylu? Nový domov v  krásném místě. S  dobře fungující dispozicí, vybavený nábytkem na míru a doplněný těmi správnými kousky. Něco má duši původního místa, něco připomíná nedělní návštěvy u babičky a dědy, něco je úlovek z  berlínského blešího trhu a něco třeba i letošní model oblíbené značky. Výsledkem je designový koktejl, který je přirozený pro byt vzniklý například v  60. letech. Stejně jako je přirozený hranatý minimalismus pro byty v  moderních novostavbách. I když i tomu sluší, když je doplněn slavnou židlí navrženou v  50. letech.

Retro spotřebiče (vlevo varná konvice, uprostřed myčka, vpravo lednice)

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *