Podkrovní koupelna – jak vytvořit moderní a zároveň funkční prostor  
Bydlení

Podkrovní koupelna – jak vytvořit moderní a zároveň funkční prostor  

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Na co si dát u podkrovní koupelny pozor 

Je lepší mít v podkroví raději vanu, nebo sprchový kout?  

Jaký vliv mají okna na rozmístění vybavení

Chystáte se předělávat podkrovní koupelnu? Pak jste před jedním z nejtěžších úkolů. Kvůli svému umístění a zkoseným rohům totiž vyžaduje pečlivé plánování, přípravu a správný výběr materiálů. Ale výsledek určitě bude stát za to.

Koupelna
Koupelna

I když pocházím z města, v současné době bydlím na venkově. A čím dál víc jsem přesvědčená, že tu chci strávit i zbytek svého života. Jediným problémem je, že malá chalupa, kterou jsem zdědila po svých prarodičích, se i přes několik vylepšení a oprav stále tvrdošíjně odmítá proměnit v moderní a pohodlné bydlení. A i když mě chalupaření baví, vím, že dříve nebo později budu muset chalupu kompletně přestavět.

Zrovna jsem se pustila do koupelny. Jediná možnost, kterou mám, je navrhnout ji v podkroví. Je sice pravda, že když se budu chtít okoupat, budu muset jít až nahoru, ale nikam jinam by se nehodila. Jsem velkým milovníkem koupání a horké vody plné koupelové pěny. Proto jsem si vybrala raději vanu, než sprchový kout. Před samotným návrhem jsem se nejdříve poradila s  architektkou, vyzkoušela podkrovní koupelny několika svých přátel a hodně četla různá doporučení a články od lidí, co už měli proměnu za sebou. Chci se s vámi podělit o pár věcí, na které jsem postupně narazila. Protože koupelny v podkroví mají řadu úskalí, se kterými je potřeba počítat. 

Podkroví
Podkroví

Na co si dát u podkrovní koupelny pozor 

Ať už chcete předělat podkroví na jakoukoliv obytnou místnost, musíte znát její užitnou plochu. Protože informace, že podlaha má 20 m2, je zavádějící. Určit velikost užitné plochy je jednoduché. Důležité totiž je dodržet minimální světlou výšku místnosti nad polovinou podlahové plochy a ta je 2,3 m. Do užitné plochy je přitom možné započítat plochu se světlou výškou nad 1,3 m.

Díky konstrukci šikmých střech se dá k některým krajním stěnám místnosti dostat pouze tak, že se ohnete. Do těchto částí můžete dát například menší skříňky a úložné prostory. Rozhodně sem ale neumísťujte umyvadlo, sprchový kout nebo vanu, protože jinak budete později hodně naštvaní. Jejich používání se stane utrpením. Kdo by se totiž při vylézání z vany chtěl praštit do hlavy.

Ještě dříve, než budete řešit rozmístění jednotlivého vybavení, je dobré podkroví správně zateplit například kamennou vlnou. Správné provedení zateplení střechy s vhodnou tloušťkou izolace např. z minerální kamenné vlny je velmi důležité. Koupelna v podkroví je, co se týká zateplení střechy, jednou z nejnáročnějších místností. Horký vzduch totiž při kontaktu s nedostatečně zaizolovaným a studeným povrchem střechy vždy zkondenzuje. Vlhkost v konstrukci i na stěnách pak snadno vede k tvorbě plísní a vzniku vážných problémů. Velmi důležité je zároveň místnost pravidelně a dobře větrat.

Kromě účinného větrání je nutné rovněž pamatovat na správné provedení parozábrany, která zabrání proníkání vlhkosti do konstrukce. Provedení parozábrany musí být vzduchotěsné. Je třeba vybírat kvalitní parozábrany a kombinovat ideálně s obkladem vhodným pro koupelny. V koupelně totiž bude často zvýšená vzdušná vlhkost. Vhodným obkladovým materiálem je např. sádrokarton určený do vlhkých prostor. Je nutné rovněž zvolit kvalitní tmelicí hmoty a povrchovou úpravu vhodnou do těchto prostor.

Funkčnost podkrovní místnosti je kromě sklonu šikmé střechy ovlivněná i výškou nadezdívky. Jejím zvýšením je možné zvětšit i výšku a plochu podkroví. Optimální výška se může pohybovat kolem 1,25 m. V těchto prostorách pak můžete umístit bidet nebo záchodovou místu, příp. umyvadlo.

Nevýhodou ovšem je, že na šikminu nad ním se pak nedá pověsit zrcadlo. Pokud je stěna nižší a nemůžete využít prostor jinde, použijte samostatně stojící prvky. Ty se mohou umístit dál od stěny.

Podkrovní koupelna se sprchovým koutem 

Při navrhování koupelny v podkroví si můžete vybrat mezi sprchovým koutem a vanou. Ale protože jste v podkroví, výběr se musí pořádně promyslet. Sprchový kout lze umístit pouze do části, kde je dostatečně vysoká výška stropu a podlahová plocha nejméně 1 m2 – 1, 5 m2. Většinou se setkáte i s tím, že budete muset pořídit atypické dveře sprchového koutu, aby se vůbec do prostoru šikminy vešly. Naštěstí v dnešní době už většina výrobců služby na míru standardně nabízí.

Pokud máte to štěstí a vaše koupelna je větší, můžete se dostatečně vyřádit. Na trhu existují sprchy s různými komfortními prvky jako jsou boční hydromasážní trysky nebo velké hlavové sprchy s imitací deště a další vymoženosti. Vynikajícím a zároveň praktickým moderním řešením je spodní část koutu bez klasické sprchové vaničky.

Pokud chcete vanu, ujistěte se, že se do ní a z ní pohodlně dostanete. V ideálním případě k ní mějte alespoň z jedné strany přístup vysoký 2,2 m. Když se okoupete, snadněji se pak ručníkem osušíte.

Podkrovní koupelna
Podkrovní koupelna

Moderní koupelna v podkroví 

Jak vidíte, správné rozvržení podkrovní koupelny není vůbec jednoduchá záležitost a vyžaduje opravdu pečlivé naplánování. Nejlépe s vizualizací. Podkrovní koupelna se ale snadno stane jednou z nejpříjemnějších místností v domě. Šikmé stěny jsou sice z praktického hlediska problematické, ale na druhou stranu zase podtrhnou osobitost a krásu místnosti. Jejich ostrou geometrii stojí za to rozbít například kulatými zrcadly nebo oblými tvary.

Jedna věc, kterou jsme zatím nezmínili, jsou okna, která hrají důležitou roli nejen pro prosvětlení místnosti, ale také i pro větrání. Pokud vanu umístíte pod střešní okno, můžete si užít romantický výhled na oblohu, hvězdy a měsíc. Nezapomeňte však, že pokud budete chtít okno otevřít nebo zavřít, do vany si budete muset vlézt. Je tedy otázka – preferujete raději praktickou část, nebo příjemný zážitek? V tomto případě můžete možná před ergonomií trochu přimhouřit oči a souhlasit s malým nepohodlím. Přeji vám, ať se vám rekonstrukce koupelny podaří a je chloubou vašeho domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *