Jak zařídit interiér a nepřekročit stanovený rozpočet?
Inspirace

Stylové nemusí znamenat drahé aneb Jak zařídit interiér a nepřekročit stanovený rozpočet?

Eva Habrnálová minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Stylů, jak si zařídit dům, dnes existuje nepřeberné množství. Stačí si vybrat

Kombinujte s rozvahou, někdy méně je více

Renovace nábytku, bleší trhy, aukce, s trochou štěstí a šikovnosti se dají pořídit skvosty za dostupné ceny

Dokončit interiér bytu nebo domu v určitém stylu je skvělý nápad, může s sebou ovšem přinést i vysoké náklady. Webové stránky a online magazíny jsou sice plné inspirace, často ale chybí odpověď na základní otázku: kolik stojí realizace? V dnešním článku se proto zaměříme právě ni. Které styly interiérového designu se mohou stát finanční pastí, a které naopak pomohou dosáhnout jedinečného efektu s relativně nízkými náklady?

Buďte jako Velký Gatsby a objevte kouzlo stylu Art deco

Pokud byste chtěli žít jako Velký Gatsby a při pohledu na interiéry z filmů Wese Andersona se cítíte jako doma, může být Art deco tou správnou volbou. Interiéry se nesou ve znamení elegance a luxusu, chybět samozřejmě nemohou ty nejlepší materiály. Klíčová je tady symetrie, krása vycházející z funkčnosti předmětů a jasná představa o uspořádání prostoru.

Dřevěný nábytek, mramor, kůže a zlaté povrchy s sebou ovšem přinášejí i vysoké náklady na zařízení interiéru. Volba levnějších náhražek přitom v tomto případě může vést k efektu, který má k umění a stylu velmi daleko.

Styly jako Art deco navíc potřebují dostatek místa. Skvěle budou vypadat v prostornějších interiérech s vysokými stropy, jaké najdeme například ve starých budovách. Naopak menší místnosti pak kvůli masivnímu nábytku a četným doplňkům mohou působit přeplněným dojmem.

A stílus nem kér pénzt

Zlatá éra Hollywoodu u vás doma

Definice luxusu se samozřejmě v průběhu let mění. Jednou z jeho nejzajímavějších podob je ale bezesporu ta, kterou zbožňovaly hvězdy zlaté éry Hollywoodu, tedy 30. a 40. let minulého století. Glamour styl okamžitě připomene barokní půvab, nechybí přitom ani špetka extravagance a materiály nejvyšší kvality. V interiérech často najdeme dřevo (zejména exotické), drahé kovy a krystaly, satén nebo samet.

Mohlo by se zdát, že glamour interiér skoro až balancuje na hranici kýče. Opak je ale pravdou. Umění spočívá v promyšleném vyvážení výrazných prvků s těmi tlumenějšími. Třeba barokní křeslo bude vypadat dobře v kombinaci s minimalistickým stolem a výrazné barvy nábytku budou mnohem lépe působit s pozadím v podobě tlumených stěn. I při takové zdrženlivosti je však třeba počítat s vysokými náklady. Masivní nábytek nebo doplňky dodávající charakteristický půvab (například zrcadla a lustry) představují značnou investici. Koneckonců inspirujeme se stylem hollywoodských hvězd.

Na druhou stranu dnes máme možnosti, o jakých se před téměř sto lety nesnilo ani největším ikonám stříbrného plátna. V internetových aukcích a obchodech se starožitnostmi lze najít skvosty, které s trochou snahy a improvizace dokážou vytvořit glamour efekt i bez hollywoodských rozpočtů.

Přečtěte si také: Útulný domov – jaká světla vybrat a proč?

Interiér s duší bez zbytečných výdajů

Nemusíte nutně sahat po starožitnostech a obdivovat půvab filmových hvězd, abyste zažili atmosféru dob dávno minulých. Vintage styl pomáhá vytvořit interiér s duší za mnohem nižší rozpočet. Při rozhodování o takovém uspořádání prostoru bychom se však neměli snažit o věrné ztvárnění historického interiéru – nezařizujeme muzeum, nýbrž místo, kde bychom se měli cítit dobře. Vždy postačí jen určité množství vintage nábytku a doplňků chytře sladěných s moderními kousky.

Vintage styl je nejen dokonalým spojením moderny s minulostí, ale může být také skutečnou poctou českému designu 50., 60. a 70. let. V tomto ohledu se máme opravdu čím chlubit. Mezi ikonické kousky patří rozkládací jídelní stůl značky Jitona nebo komoda U-453, která vznikla podle návrhu Jiřího Jiroutka. V době jejich největší slávy bylo vyrobeno velké množství kusů, dost možná je tak stále najdeme v bytech našich prarodičů nebo přímo u sebe doma.

U vintage stylu není nejdůležitější obrovský rozpočet, ale nápad a trocha trpělivosti při hledání skvostů na bleších trzích nebo na internetu. Hodit se bude také představivost a základní manuální zručnost – to kdybyste se pouštěli do renovace doplňků a nábytku. A jak může takový vintage styl v interiéru vypadat? Moderní televize a zvuková aparatura elegantně zapadnou mezi staré filmové plakáty a sbírku vinylových desek, starým čalouněným křeslům zase můžete pomocí renovace potahů vdechnout druhý život.

A stílus nem kér pénzt

Je libo skandinávský minimalismus?

Dalším způsobem, jak snížit výdaje za interiérový design, aniž by jakkoli utrpělo pohodlí, je odklon k minimalistickým stylům. Jedním z nich je například dnes velmi populární skandinávský styl. Jednoduchost a funkčnost v kombinaci s čistými liniemi a decentním zdobením jsou zde na prvním místě.

Světlé, minimalistické interiéry umožní dýchat nejen nám, ale i naší peněžence. Vzdát se zbytečného nábytku a doplňků znamená více prostoru a nižší výdaje, ačkoli ani při plánování interiéru ve skandinávském stylu nemůžeme zcela propadnout rozpočtovému minimalismu. Podstatou tohoto stylu je použití přírodních materiálů, zejména dřeva.

Kvalitní dřevěné stoly, skříně, židle a pohovky jsou samozřejmě výdajem, ale také investicí na dlouhá léta dopředu. Takový nábytek má dobrou životnost a je díky svému jednoduchému designu nadčasový. Jemně zařízený interiér vás jen tak nudit nezačne, navíc ho každou sezónu můžete oživit novými, cenově dostupnými doplňky, jako jsou polštáře nebo deky.

Loftový svět nevídaných možností

Dnešní množství dostupných materiálů, povrchových úprav, technik a doplňků dává mnohem více možností, než jaké jsme měli před lety – a rozpočet tak přestává být určujícím faktorem pro to, odkud můžeme čerpat inspiraci.

Skvělým příkladem je loftový styl, který získává na popularitě. V minulosti platilo, že pokud jsme chtěli obnovit atmosféru industrialismu, museli jsme zaměstnat tým profesionálů, kteří stěny dokončili architektonickým betonem. Dnes můžeme podobného efektu dosáhnout sami pomocí strukturální omítky. Nábytek z přírodních materiálů, především z kovu a dřeva, dnes vyrábí řada domácích řemeslníků na míru a za přijatelné ceny.

Podobně je to i s osvětlením. Na internetu lze koupit použité reflektory, které mají skutečný „tovární“ původ, případně divadelní reflektory. Současná nabídka potom zahrnuje moderní lampy s kovovými stínidly, odkrytými žárovkami a dráty. Náklady na vybavení interiéru tak poměrně výrazně klesají.

Přečtěte si také: Zelená energie: Levnější, ale ne pro každého

A stílus nem kér pénzt

Eklekticismus kombinuje nekombinovatelné

Žijeme v době prolínání kultur a kombinování prvků, u kterých by nás to dříve ani nenapadlo. Proč si tedy nedopřát trochu řízeného chaosu v interiéru svého domu nebo bytu? Právě o tom je eklekticismus, který spočívá v míchání různých stylů, vzorů nebo barev, vybočování ze šablon a kombinování teoretických protikladů. Eklekticismus může mít v interiéru několik různých podob, tady je pár příkladů:

  • klasický konferenční stůl v kombinaci s industriální lampou,
  • starý barevný koberec ve futuristickém interiéru,
  • skandinávský interiér s vintage prvky,
  • secesní příborník naproti moderní pohovce.

Eklektický přístup poskytuje velkou finanční flexibilitu. Můžeme si zařídit glamour koutek, aniž bychom v tomto stylu museli vybavit celý obývací pokoj nebo ložnici. Stačí vždy jen jeden promyšlený prvek ve vybraném stylu, který působí jako protiklad k ostatnímu zařízení bytu. Eklekticismus je také ideálním způsobem, jak najít stylistický kompromis mezi členy domácnosti, kteří mají často odlišný estetický vkus.

Přestože touha trvale zařizovat byt v určitém stylu přináší zvýšené výdaje, nemusíme mít miliony, abychom si pořídili vysněný interiér. Množství existujících interiérových stylů a jejich kombinací znamená, že jsme dnes více omezeni vlastní kreativitou než rozpočtem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *