Útulný domov – jaká světla vybrat a proč? - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

Útulný domov – jaká světla vybrat a proč?

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jak použité zdroje světla ovlivňují atmosféru v místnosti?

K jakým světelným efektům dochází?

Jak změnit vzhled místnosti použitím různých typů osvětlení?

Jak si doma vytvořit příjemnou atmosféru? Jaké světlo je nejlepší pro práci a relaxaci? Jak pomocí různých světel rozdělit obývací pokoj na jednotlivé zóny? Nejen na tyto otázky nám odpověděla Dagmara Schierová, specialistka na osvětlení ze společnosti TIM S.A., největšího distributora elektromateriálu v Polsku.

Svítidla a jejich intenzita jsou zodpovědné nejen za osvětlení interiéru, ale dokonce i za naši náladu. Jak si ji s jejich pomocí můžeme vylepšit?

Když si v interiéru chcete navodit příjemnou atmosféru, je třeba zvolit vhodnou barvu světla. Barevná teplota se vyjadřuje v kelvinech (K). Pokud chcete teplejší světlo, doporučila bych hledat v rozsahu 2700–3000 K. Čím nižší je hodnota barevné teploty, tím více se světlo blíží jantarově žluté barvě. Naopak čím vyšší hodnota, tím je světlo chladnější, s nádechem do modra. Přirozená barva světla za slunečného dne je přibližně 4000 K. Takové světlo se často používá v kancelářích, protože pomáhá předcházet únavě zaměstnanců a podporuje jejich produktivitu. Naopak světlo s barevnou teplotou 6500 K je bílé a studené. V některých interiérech se sice také používá, připadá mi ale jako přesný opak toho, co máme spojené s útulnou atmosférou.

jaká světla vybrat a proč

Co dalšího ovlivní atmosféru v interiéru?

Kromě výběru správné barvy světla je velmi důležité i použití odpovídajících svítidel. Pro zútulnění prostoru je vhodné nahradit stropní světlo nástěnnými nebo stojacími lampami, a vytvořit tak nepřímé osvětlení. Tato svítidla zajistí dostatek světla, současně nás ale nebudou vystavovat nepříjemnému oslnění. Dosáhneme tak tlumeného a rozptýleného efektu, který v interiéru vykouzlí zajímavou hru světel. Je to ideální řešení všude tam, kde chcete vytvořit intimní atmosféru nebo třeba zvýraznit textury na stěnách.

Přečtěte si také: Osvětlení bytu: Několik tipů pro projasnění interiéru

Je možné ovlivnit světlem nejen náladu v místnosti, ale také její podobu?

Samozřejmě, světlo může plnit mnoho funkcí. Jednou z nich je optické zvětšení, případně zmenšení místností. Například silnějším osvětlením stropu můžeme vytvořit dojem vyšší místnosti, osvětlením protilehlých stěn zase opticky rozšíříme interiér. Aby se strop opticky snížil, měly by z něj vyzařovat úzké paprsky světla směrem k podlaze, případně by se měla svítidla zavěsit do standardní výšky.

Další velmi důležitou schopností světla je rozdělení interiéru na zóny s různým účelem. To se v době, kdy se do módy dostávají velké otevřené prostory, určitě hodí. Použití lampy nad stolem opticky oddělí jídelnu, jasné světlo v kuchyni usnadní přípravu pokrmů a teplé intimní osvětlení vymezí prostor určený k odpočinku a umožní členům domácnosti relaxovat po náročném dni. Pomocí světel potom můžeme vytvořit specifické světelné scény, například osvětlení pro sledování filmů. Využitím zadního světla umístěného za televizorem a ztlumením všeho ostatního vytvoříme efekt kinosálu. Televize se tak bude zdát větší. Můžeme si také oddělit koutek na čtení nebo práci.

Je pozoruhodné, že stejné místo může plnit různé funkce v závislosti na tom, jaký zdroj světla v daném okamžiku využijeme. Navíc můžeme mít několik variant, které přizpůsobíme denní době. Jak to udělat co nejlépe?

Osvětlení bychom měli přizpůsobit především svému životnímu stylu a co nejdéle používat přirozené světlo, které je pro nás nejzdravější. Je také třeba si uvědomit, že čím je barva a intenzita světla chladnější, tím více stimuluje a podporuje aktivitu, naopak čím je barva teplejší a intenzita nižší, tím více podporuje relaxaci. S těmito znalostmi můžete pomocí vhodně zvolených svítidel a světelných zdrojů vytvořit z místnosti přes den domácí kancelář a později relaxační zónu. Tento druh metamorfózy usnadňují i speciální svítidla s proměnlivou barvou a intenzitou světla. Je to druh inteligentních svítidel, která můžeme ovládat i my sami podle nálady nebo druhu činnosti, kterou budeme v místnosti provozovat.

jaká světla vybrat a proč

Existují v domě nějaká neobvyklá místa, která nás při plánování osvětlení dokážou potrápit?

Dnes už pravděpodobně žádná taková místa neexistují. Nabídka je skutečně široká a zahrnuje jak praktická řešení, tedy například osvětlení kuchyňských skříněk, zásuvek, šatních skříní, schodišť a domácích dílen nebo pracovišť, tak i ta dekorativní, jako je osvětlení stěn, stropů, fasád nebo zahrady. K dispozici jsou nejrůznější svítidla a LED pásky, které lze použít snad na všech možných místech. Existují vestavné verze, ozdobné světelné prvky, a dokonce i svítidla s vysokou vodotěsností, která lze instalovat venku, pod vodou nebo ve sprše. Při plánování nás tak omezuje už jen představivost a rozpočet.

Na co bychom si měli dát pozor?

Světlo dokáže dokonale zvýraznit některé detaily. Z toho vyplývají velké výhody, ale také určitá rizika. Pokud například umístíme populární LED pásek na strop, musíme si uvědomit, že světlo z něj vycházející zvýrazní všechny nerovnosti a nedostatky, které by při jiném typu osvětlení zůstaly neviditelné. Pokud tedy nenarazíme na štukatéra perfekcionistu, výsledek nemusí vypadat moc dobře. Pokud stejný typ osvětlení umístíme nad nebo pod kuchyňské skříňky, dodáme nábytku příjemnou lehkost, současně ale budeme muset častěji zametat a vytírat podlahu.

Před montáží se také vyplatí zkontrolovat stav elektrických rozvodů, protože případná porucha způsobená jejich špatnou kvalitou může přidělat mnoho práce – hlavně pokud svítidla montujeme do stropu. Měli bychom také pamatovat na to, že vybraná svítidla by měla být dostatečně kvalitní. Vybírejte výrobky od známých výrobců, nejlépe s několikaletou zárukou a jasnými záručními podmínkami.

Přečtěte si také: Zelená energie: Levnější, ale ne pro každého

Napadají vás nějaká méně známá řešení, která byste doporučila?

Osobně jsem velkým příznivcem stropních lamel s LED profilem. Jsou diskrétní, lze je ovládat dálkovým ovladačem, a i když nesvítí, plní dekorativní funkci. Líbí se mi také nová zapuštěná stropní svítidla, která mohou nahradit běžně používaná bodová světla. Vynikajícím řešením jsou potom i lišty se závěsnými projektory, které lze libovolně otáčet, a osvětlovat tak vybrané prvky interiéru.

Kromě toho se mi líbí návrat k dříve hodně používaným neonům. V aktuální LED verzi jsou dokonalým doplňkem (nejen) do teenagerovských pokojů. Stále častěji se v bytech a domech objevují také řešení známá z veřejných budov. Patří mezi ně třeba osvětlení z optických vláken, které imituje hvězdnou oblohu, nebo takzvané napínané stropy. Jedná se o speciální typ podhledu, který zajišťuje rovnoměrné nasvícení celé plochy stropu.

To všechno jsou skvělé nápady, při dnešních cenách energií ale řadu lidí zajímá především možná úspora. Co byste v tomto ohledu doporučila?
Samozřejmostí by měla být výměna všech zdrojů světla za LED diody. Jednak z ekonomických a ekologických důvodů, ale také proto, že neexistuje žádná široce dostupná alternativa. Kompaktní zářivky, které se poněkud klamavě nazývají „úsporné“, byly stejně jako nízkonapěťové halogenové žárovky členskými státy EU v rámci snižování emisí skleníkových plynů staženy z prodeje. Nejlepším způsobem, jak ušetřit na energiích, je ale především změna návyků. Naučte se zhasínat světla v místnostech, které právě nevyužíváte, a snižovat intenzitu osvětlení, pokud zrovna nepotřebujete jasnější světlo.
Pro práci na počítači nebo čtení knih často stačí lokální zdroje světla, jakými jsou například stojací nebo stolní lampy. Na některých místech, jako jsou toalety a chodby, se potom vyplatí investovat do osvětlení propojeného se senzory pohybu. Skvělým řešením je dálkové ovládání světel, například prostřednictvím aplikace. Je také vhodné zorganizovat místnosti i svůj režim tak, abychom co nejvíce využívali denní světlo. Prospěje to nejen našim očím, ale také peněžence.

jaká světla vybrat a proč

A jak vybrat dobrou žárovku?

Vyplatí se číst informace na obalu. Důležitá je životnost, která by měla být alespoň 40 tisíc hodin. Rozhodující je také třída energetické účinnosti. Nekupujte zdroje s třídou nižší než A+. Důležitější než výkon žárovky je její světelná účinnost. Ta nám říká, jak je zdroj účinný, tedy kolik světla žárovka vyrobí a jakou spotřebu při tom bude mít. Je vyjádřena v lumenech na watt (lm/W). Výrobci ovšem na obalu častěji uvádějí světelný tok daného zdroje, který je vyjádřený v lumenech a udává, s jakým výkonem bude naše oko vnímat vyzařované světlo. Čím více lumenů, tím větší bude intenzita světla. Snažte se vybírat zdroje s nízkým příkonem a vysokým světelným tokem. Čím účinnější je zdroj, tím větší jsou úspory. V neposlední řadě je důležitý i vyzařovací úhel. Určuje, zda žárovka ve stropní objímce osvětlí celý interiér včetně stropu, nebo pouze stěny do určité výšky. To má velký vliv na výsledný vizuální efekt.

Možností dnes máme skutečně nespočet. Na trhu najdeme třeba i moderní žárovky s vláknem, takzvané Edisonovy žárovky. To, co dnes vypadá jako klasické vlákno, je ve skutečnosti dlouhý LED modul. Žárovka tak kombinuje výhody LED osvětlení a tradiční vzhled dnes už vyřazených wolframových žárovek. Takové žárovky potom můžeme využít nejen ve vintage interiérech a snadno díky nim vdechneme druhý život tradičním lustrům. Svítidla jsou dnes kombinací umění, designu a moderních technologií. Díky vysoké dostupnosti a široké nabídce tak může být plánování nového osvětlení vašeho domova skutečně zábavné a rozmanité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *