Renovace starého nábytku - i s malým rozpočtem se dají udělat zázraky - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

Renovace starého nábytku – i s malým rozpočtem se dají udělat zázraky

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Staré neznamená nepotřebné - jak vdechnout starým věcem nový život?

Renovací nábytku získáte zajímavé a nevšední kousky

Představivost umí dělat v interiéru zázraky

Líbí se vám nábytek v retro stylu? Nebo jste na půdě našli křeslo ze sedmdesátých let, které 20 let čekalo, až ho někdo znovu objeví? V dnešní době už se dá renovovat cokoliv. Díky dostupným materiálům a návodům se do restaurování může pustit prakticky kdokoliv. Stačí mít jen jistou dávku trpělivosti a pečlivosti.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že k tomu, aby si zařídili dům nebo byt renovovaným nábytkem, potřebují dostatek peněz. Přitom stačí málo. Velkou motivací může být touha vlastnit jedinečný kousek, který se jen tak nevidí, objevená kutilská vášeň, nebo zájem o udržitelnost životního prostředí. Ne vše, co je staré, se musí vyhodit.

Renovace starého nábytku není jen otázkou peněz

I malé změny dělají zázraky – v hlavní roli barvy

V poslední době můžeme pozorovat trend, kdy jsou nohy židlí, stoliček nebo dokonce i stolů natřené jinou barvou, než zbytek nábytku v místnosti. Obvykle se k tomuto účelu používají barvy a jejich odstíny, které jsou v kontrastu s barvou podlah a ostatního vybavení. Výsledný efekt zaručeně přitáhne pozornost, protože se najednou v interiéru objeví věc, kterou nikdo nepřehlédne. A zároveň ji s největší pravděpodobností i nikdo jiný nemá.

Je však důležité domyslet i celek. Nestačí jen natřít nohy. I zbylé části nábytku musí být v dobrém stavu, nebo projít renovací. Rozbité čalounění nebo poničená deska stolu bude působit dojmem, že jsme se snažili zakrýt vady, ale nestačila nám barva. A to je špatně.

Krása proměny

Každý milovník glamour stylu ví, že pořídit si nový glamour nábytek stojí docela hodně peněz. Koneckonců poselstvím tohoto stylu je okouzlit – ať už třpytem, leskem, elegancí nebo extravagancí. Proč tedy nepoužít starou skříň po babičce a nedodat jí francouzský šik?

Výhodou starého nábytku je většinou to, že je vyrobený z kvalitního dřeva a i po letech stále plní svou funkci. Stačí z něj odstranit původní nátěr pomocí brusného papíru, nalepit sádrové dekorace nebo ozdobné lišty a namalovat vybranou barvou, která zamaskuje spoje jednotlivých prvků. A voila! Nový kousek je na světě.

Renovovaný nábytek často získá nový styl

Jak na nábytek s patinou

V poslední době narůstá skupina lidí, kteří naopak fandí tzv. ošuntělému nebo opotřebenému vzhledu a preferují vintage, rustikální nebo provensálský styl. Líbí se jim, když má nábytek nejednotnou texturu  a zvýrazní se nedokonalost materiálu. Různé praskliny, odřeniny a nerovnoměrnost nanesené barvy hrají prim.

Tento styl se ale nemusí nutně týkat pouze starého nábytku. I nová věc může vypadat, jakoby v interiéru sloužila už desítky let. Nedokonalosti se dají přidat uměle. Stačí použít například křídové barvy. Jejich výhodou je, že jsou vhodné i pro začátečníky. Dobře přilnou k různým povrchům, ať už je to dřevo, plast, nebo kov.

Zatímco milovníci tohoto stylu si na začátku většinou vyberou spíše odstíny bílé, je dobré zvážit i jiné tóny barev. Tlumená modrá nebo šedá barva bude dokonale ladit s bílou barvou okolních stěn. 

Moderní upcycling – přeměna nepotřebného na potřebné

Abyste svůj interiér oživili, nemusíte zrovna renovovat nábytek. Existují i jiné způsoby, jak mu dát nový vzhled. Zajímavým řešením může být například upcycling, neboli přeměna starých a nepotřebných věcí ve věci s větší užitnou hodnotou. Určitě ve svém okolí znáte někoho, kdo si například vyrobil stůl, pohovku nebo postel z palet. Ale svět upcyclingu má mnohem větší rozměr. Rozhodně se netýká pouze recyklace palet!

Co třeba taková stará vojenská bedna? Stačí ji přemalovat barvou, která bude dokonale ladit s vaším interiérem a z původního předmětu se stane věc se zcela novou funkcí. Může vzniknout buď nový praktický úložný prostor pro věci, které by se normálně povalovaly kolem, nebo pohodlný konferenční stolek. Zajímavé nápady můžete vidět například v barech a klubech, kde se upcyclingu nebojí. V jednom například vyrobili nadčasové stoly z nevyužívaných dopravních značek.

Zkrátka v upcyclingu, stejně jako při renovaci nábytku, platí, že to, co nás omezuje, je pouze naše vlastní představivost.

Čtěte další zajímavý článek: Plíseň v bytě. Jak se doma zbavit plísně a vlhkosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *