Jak ušetřit za elektřinu – tipy pro každého - BYDLENÍ VE VATĚ
Lifestyle

Jak ušetřit za elektřinu – tipy pro každého

Eva Habrnálová 7 minut čtení

Elektřina je komodita, která se natolik stala součástí fungování našeho světa, že si bez ní už nedokážeme představit život. Ba co víc, dá se říct, že jako civilizace jsme na elektřině závislí. Prakticky každé zařízení, které denně používáme, díky ní funguje. Bohužel elektřina není zadarmo a v kontextu dnešní doby, kdy je jí nedostatek, její cena neustále roste. Pro řadu domácností se náklady za její používání stávají čím dál neúnosnější a musí přemýšlet, jak snížit měsíční náklady na její spotřebu. Jak se dá ušetřit za elektřinu? Přinášíme vám pár osvědčených tipů!

Jak na úsporu energií v domácnosti? 

V první řadě si začněte všímat, jak se doma běžně chováte. V mnoha domácnostech se zbytečné spotřebě energie nevěnuje pozornost. Světla zůstávají rozsvícená i v místnostech, kde zrovna nikdo není. Zkuste doma probrat, kolik peněz za elektřinu vyhazujete komínem. Náklady na hodinový provoz klasické žárovky o výkonu 60 W jsou sice jen několik haléřů (0,60 Kč). Ale když si uvědomíte, kolik takových světel po celém bytě máte a jak dlouho asi svítí, peníze se nasčítají. Zejména pokud jste rodina s dětmi, které už samy chodí ze školy. Než se vrátíte z práce, světla v předsíni, koupelně, na záchodě, v kuchyni i obývacím pokoji mohou svítit zbytečně i 4 – 5 hodin, což vás může vyjít i na 20 Kč denně. 

Dalším žroutem jsou různá zařízení v režimu spánku. Ty také spotřebovávají energii. Samozřejmě ne takové množství, jako když je používáte, ale v ročním vyúčtování se rozhodně projeví. Málokdo si uvědomuje, že i nabíječka na mobil, kterou nevytáhnete ze sítě, odebírá proud. I přesto, že už jste od ní dávno zařízení odpojili.  

Pokud vás zajímá, jak ušetřit za elektřinu, vězte, že některá opatření se dají realizovat okamžitě. Pokud budete důslední, výsledky vašeho úsilí se projeví již v prvním vyúčtování. Existují ale i jiné možnosti, které ovšem vyžadují trochu času a finančních prostředků. Jejich zavedení se vám ale časem jednoznačně vrátí. Jak můžete ušetřit energii? Postupujte podle těchto rad: 

  • Elektrické spotřebiče raději vypněte, než abyste je nechali v pohotovostním režimu. Počítač nebo televizi odpojujte na noc, případně při dlouhodobějším opuštění bytu, od sítě (např. když odjíždíte pryč na víkend nebo na dovolenou). 
  • Vytáhněte zástrčky napájecích adaptérů a nabíječek ze zásuvek. Kdykoli je nepoužíváte, např. když zrovna nenabíjíte chytrý telefon, vytáhněte zástrčku ze zásuvky. 
  • Pokud vám to váš současný stav účtu dovoluje, snažte se vyměnit staré spotřebiče za nové. Staré domácí spotřebiče mohou být velkým žroutem. Stojí za to vědět, že stará pračka nebo lednička může spotřebovat až dvakrát více energie, a plazmová televize na tom bude také mnohem hůře než LED TV. Přínos výměny spotřebičů, které používáte příležitostně a zřídka, bude samozřejmě malý, zatímco nová chladnička se spotřebou elektřiny AA+ bude znamenat značné úspory.  
  • Vyměňte halogenové a klasické žárovky za úsporné zářivky, nejlépe za LED osvětlení, které je v současnosti nejméně energeticky náročné. 

Jak ušetřit za elektřinu? Ověřte si nabídky všech dodavatelů 

Někteří odběratelé elektřiny mají štěstí, protože uzavřeli dlouhodobou smlouvu ještě před vypuknutím turbulentní situace na trhu s elektřinou. Díky štěstí a své prozíravosti mají mnohem výhodnější podmínky a ceny. Smlouvy, které se podepisují dnes, už jsou pro odběratele šokující. Pokud se zrovna nacházíte v situaci, že musíte podepsat novou smlouvu o dodávkách elektřiny, stojí za to analyzovat různé možnosti, které dodavatelé nabízí. Na českém trhu existuje zhruba 125 dodavatelů elektřiny, do budoucna ale existuje riziko, že řada z nich nezvládne nakupovat elektřinu za tak vysoké ceny a ukončí svou podnikatelskou činnost. Vyberte si tedy raději větší dodavatelskou firmu, u které se s menší pravděpodobností dostanete do situace, že kvůli krachu dodavatele budete nuceni uzavírat smlouvu novou.  

Větší dodavatelé také nabízejí řadu služeb a výhod. Pokud budete chtít cokoliv řešit, rozhodně je příjemnější spolupracovat s dodavatelem, který má širokou síť vlastních poboček případně ke svým službám nabízí přehlednou mobilní aplikaci, kde můžete zjistit vše potřebné na pár kliknutí.  

V současné době vysokých cen energií uzavírejte spíše smlouvu na dobu neurčitou, kde se sice mění ceny v návaznosti na dění trhu, ale máte máte zde i kratší výpovědní lhůtu, než smlouvu na dobu určitou. A když už zvolíte fixaci, tak na kratší období jednoho, maximálně dvou let. Nikdo z nás sice nevidí do budoucnosti, ale současné ceny elektřiny jsou uměle vyšroubované extrémní cenou plynu, která pramení ne z jeho nedostatku, ale z problému, jak ho do Evropy dostat. A v současnosti se hledá cesta, jak se závislosti na ruském plynu zbavit a začít odebírat plyn z jiných zdrojů.  

Zamyslete se nad tím, jak doma fungujete. Pokud jste například rodina, kde oba rodiče jezdí do práce a děti jsou přes den ve škole, zvolte místo typické nabídky tarifní variantu. U této varianty dokážete ušetřit spoustu peněz na nízkém tarifu, kdy několik hodin denně platíte za elektřinu méně. Odběr energie ze sítě je v určitých hodinách levnější než v době největšího zatížení energetické sítě. Tato varianta je k dispozici všem, kteří vlastní doma bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, případně akumulační nebo hybridní vytápění. Pokud pracujete z domu, může být pro vás naopak výhodnější zvolit klasickou nabídku bez variabilních sazeb.  

 

ečtěte si také: Pandemie a energetická krize – jak zvládnout rostoucí ceny energií? (bydlenivevate.cz)

 

Úspora elektrické energie a moderní systémy vytápění 

Vzhledem k existujícím směrnicím EU a novým stavebním normám se stále více prosazují systémy vytápění na elektřinu. Příkladem takového systému jsou tepelná čerpadla. Použití tepelného čerpadla v budově je krokem k ekologickému stavění. Nemělo by se však zapomínat, že nasávání a přenos ohřátého vzduchu tepelným čerpadlem je možný pouze s pomocí elektřiny. Řada majitelů rodinných domů proto před pořízením tepelného čerpadla zvažuje i pořízení fotovoltaických panelů, které by zajistily dodávky energie z vlastních zdrojů. Použití tepelného čerpadla v budově tedy vůbec nemusí znamenat drastické zvýšení účtů za energii.  

Tepelné čerpadlo se ale hodí spíše do novostaveb nebo zrekonstruovaných domů, které jsou dostatečně zateplené. Starší dům bez izolace rozhodně před nákupem tepelného čerpadla pořádně zaizolujte. Je potřeba minimalizovat tepelné ztráty, ke kterým v budově dochází. Jinak byste museli pořídit zbytečně výkonnější a dražší jednotku, která je pochopitelně dražší jak cenou pořízení, tak provozem.  

Izolací všech vnějších stěn domu a stěn, které jsou v kontaktu s místnostmi, kde je nízká teplota, zabráníte zbytečným únikům tepla a snížíte spotřebu energií. Vybírejte si takové materiály, jako je například kamenná vlna, které v konstrukcích dobře sedí, nesesedají, jsou nehořlavé, prodyšné a mají akustické vlastnosti. Nejen dům zateplíte, ale získáte další řadu výhod. Zvýšíte požární odolnost a bezpečnost domu, vyberete materiál, který nebude přispívat ke vzniku plísní a hub a ztlumíte hluk například od sousedů.  

Sečteno a podtrženo elektřina a náklady na provoz domácnosti se dají začít šetřit okamžitě změnou našeho chování. A v případě, že máte k dispozici finanční prostředky a váš dům jejich instalaci umožňuje, rozhodně zainvestujte do nákupu technologií, díky kterým budete platit za provoz domácnosti méně. Vynaložené náklady se vám během několika let vrátí a myšlenky na účty za elektřinu a nedoplatky už vás nebudou budit ze spaní.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *