Hledáte odolnou a nenáročnou pokojovku? Tady jsou ty nejoblíbenější - BYDLENÍ VE VATĚ
Lifestyle

Hledáte odolnou a nenáročnou pokojovku? Tady jsou ty nejoblíbenější

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaké jsou nejoblíbenější pokojové rostliny?

Nenáročné pokojové rostliny vydrží i těm, komu by jinak uschnul i kaktus

I nenáročná květina má své požadavky na půdu, umístění a zálivku

V následujícím textu si představíme nejoblíbenější rostliny, se kterými se pro jejich nenáročnost setkáte v řadě domácností. Ještě než vyrazíte do zahradnictví, dobře si rozmyslete, kam svou novou zelenou dekoraci umístíte a jaké podmínky váš byt nabízí. Některé pokojové rostliny jsou vhodné do stínu, jiné se neobejdou bez denního světla. 

Tenura neboli Tchýnin jazyk (Sansevieria) 

Půvabná a nenáročná pokojová rostlina nesoucí nepůvabné označení. Tchýnin jazyk je rostlina s tuhými a podlouhlými listy, které zdobí příčné pruhy. Tenura nemá ráda časté přesazování ani přílišnou zálivku. Do nového květináče se v ideálním případě přesazuje až tehdy, když kořeny svou velikostí doslova deformují stávající květináč. Občasné vysychání půdy tenuře škodí mnohem méně než nadměrná vlhkost. Při zalévání dávejte pozor, aby se voda nedostala do listové růžice. Pokud se tak stane, rostlina může uhnívat. Tenura je oblíbená rostlina, kterou často najdeme v domácnostech, kancelářích, školách nebo i nákupních centrech. Vykazuje velmi dobrou snášenlivost vůči zhoršeným podmínkám.  

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) 

Zamioculcas je ideální volba pro zapomnětlivé! Je to odolná pokojová rostlina, která si vodu ukládá do svých silných stonků a nemá ráda časté zalévání. Přílišná zálivka způsobuje její zahnívání. Kulkas zamiolistý má rád dostatek světla a lépe snáší umístění na prosluněném místě než ve stínu.  

Lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum) 

Snadno pěstovatelná pokojová rostlina se světle zelenými listy a krásnými bílými květy, která na první pohled může připomínat lilii. Pokud jde o podmínky, jedná se o další nenáročnou pokojovou květinu. Nejraději má polostinné místo, ale dařit se jí bude i na východně nebo západně orientovaném parapetu. Navíc je odolná vůči vysokým teplotám a jediné, co jí vadí, je průvan. Vyžaduje vlhký substrát, takže je třeba zalévat ji v průměru třikrát týdně. Pokud zapomenete, připomenou vám to její pokleslé listy. Po zalití se ale zase rychle vzpamatují. 

Dračinec vroubený neboli dracéna (Dracaena marginata), Dračinec pruhovaný neboli Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana) 

Dračinec vroubený je pokojová rostlina nenáročná na světlo. Snáší nepříznivé podmínky a vyžaduje méně časté zalévání. Nejlépe se cítí na dobře osvětleném místě, přesto se jí bude dobře dařit i v polostínu a stínu. Co rozhodně ráda nemá, je intenzivně prosluněné místo.  

Zapomenout nesmíme ani na dračinec pruhovaný, známý také jako Lucky Bamboo (bambus štěstí). Je to rostlina, která je stejně odolná jako neobvyklá. Navzdory svému charakteristickému stonku a přezdívce to vůbec není bambus. Rostlině se nejlépe daří, když jsou její kořeny ponořené ve vodě. Vodu je třeba jednou za čtrnáct dní vyměnit. 

Tlustice stromovitá (Crassula arborescens) 

Nenáročná rostlina, která je vhodná pro zahradníky začátečníky. Tlustice je sukulentní rostlina, které roste pomalu, nepotřebuje stříhání a v domácích podmínkách může dosáhnout až metrové výšky. Má ráda vydatnou zálivku na jaře a v létě, v zimě se zalévá mnohem méně. Skvěle se cítí na slunném stanovišti: v létě ji lze s úspěchem vystavit na terase nebo balkoně (je to také druh skalničky).  

Odolné sukulenty : kaktusy (Cactaceae) 

Sukulenty, zejména kaktusy, jsou nejodolnější pokojové rostliny. Skvělé se hodí pro lidi, kteří hodně cestují a často jsou několik dní mimo domov. O kaktusy by se ale měli zajímat také zapomnětliví zahradníci a všichni, kdo mají okna orientovaná na jih. 

Kaktusy velmi dobře snášejí sucho a intenzivní sluneční záření. Občasná zálivka jim v horkém počasí neuškodí. Je ale dobré vědět, že v zimě se většina kaktusů nezalévá vůbec nebo jen velmi málo. Při správné péči své majitele mohou obdařit krásnými květy. Kaktus je skutečně nenáročná rostlina, se kterou začínal snad úplně každý.  

Zelenec (Chlorophytum) 

Zelenec je univerzální pokojovka, která se snadno nejen pěstuje, ale také množí. Roste prakticky ve všech podmínkách a nebojí se ani vysokých, nebo naopak nízkých teplot (minimálně 7 °C). Zelenec si bude libovat i ve stínu nebo polostínu, ovšem úplně největšího kontrastu jeho dvoubarevné listy dosáhnou na světlém a slunném stanovišti. Rostlina má ráda intenzivní zálivku od února do října.  

Klívie nebo řemenatka (Clivia Miniata) 

Nádherná rostlina s obrovskými květy, které vykvétají hlavně na podzim a v zimě. Je to kvetoucí pokojová rostlina určená do stínu, ačkoli snese i místa s rozptýleným světlem.  Péče o ni je sice maličko náročnější, ale výsledek stojí za to. Vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Ještě než se pro ni vypravíte do zahradnictví, měli byste vědět, že je prudce jedovatá pro děti a domácí mazlíčky. Proto je třeba najít takové místo, které bude bezpečné nejen pro samotnou květinu, ale také pro všechny členy domácnosti.  

Tak už máte vybráno? Nezapomínejte ale na to, že úspěch tkví nejen ve správně vybrané rostlině a jejím umístění, ale ovlivňuje ho i celá řada dalších faktorů. Velmi záleží na volbě květináče, substrátu, zálivky a případných hnojiv. Pokud se vám první pěstitelské pokusy nepovedou, určitě nezoufejte. Naopak se poučte ze svých chyb a zjišťujte, co bylo špatně, nebo co vašim rostlinám naopak prospělo. Začněte těmi nejméně náročnými druhy a postupně se pak můžete pouštět i do pokročilejšího zahradničení. Tak ať se vám i vašim rostlinám daří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *