Jak správně uskladnit palivové dřevo, aby bylo vhodné pro topení v krbu?
Lifestyle

Jak správně uskladnit palivové dřevo, aby bylo vhodné pro topení v krbu?

Eva Habrnálová 8 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaké dřevo je pro vytápění nejvhodnější?

Na co je potřeba si dávat pozor před tím, než začnete dřevo používat?

Kde získat dřevo pro vytápění?

Jak dřevo správně skladovat, aby se co nejrychleji vysušilo?

Správný výběr dřeva a jeho skladování mají velký vliv na teplo, které jeho spalováním získáte. Nejlepší je, nechat dřevo vyschnout alespoň 15 měsíců od jeho pokácení. doba schnutí  a způsob jeho skladování má totiž vliv na obsah vlhkosti, která může výrazně ovlivnit kvalitu a výkon topení. V následujícím článku se podrobněji podíváme na to, jak dřevo nejlépe skladovat a jak zajistit, aby bylo vaše vytápění co nejúčinnější.

Čerstvě pokácený strom totiž obsahuje vysoké množství vody, což ovlivňuje mimo jiné i výhřevnost dřeva. Pokud však zajistíte vhodné podmínky pro jeho vysušení, můžete snížit objem vlhkosti na méně než 15 %. Takové dřevo je pro topení nejvhodnější.

Jaké dřevo je na topení nejlepší?

Při výběru dřeva pro topení v krbu není důležité jen to, jak dobře hoří, ale také jak rovnoměrně hoří a co vzniká při jeho spalování. A právě zde přichází na řadu správný výběr druhu stromu. Rozborem mechanismů hoření bylo zjištěno, že nejlepší topivo je z listnatých stromů. Jejich dřevo se kromě rovnoměrné oxidace vyznačuje také nízkým obsahem pryskyřice. Během hoření tak vzniká menší množství sazí, popela a kouře, což snižuje riziko ucpání komínu a znamená i menší množství špíny na stěnách v interiéru. Listnaté dřevo, při stejné hmotnosti nebo objemu dřeva, obvykle poskytuje i více tepla a kvůli nižšímu obsahu vlhkosti se i snadněji a rychleji zapaluje a hoří.

Pokud chcete v kotli pálit jehličnaté dřevo, je to také samozřejmě možné. Je však důležité mít na paměti, že pro to budete potřebovat kotel navržený speciálně pro tento účel. V takovém zařízení je totiž ve srovnání s klasickými modely možné dosáhnout vyšší teploty hoření, aby bylo možné nechat úplně vyhořet saze. Kotel na dřevo jehličňanů má totiž větší spalovací komoru a je vybavený otvory, které zajišťují přístup primárního a sekundárního vzduchu. Mechanismus činnosti tohoto zařízení by měl chránit vnitřek kotle i kouřovody před ucpáním sazemi a před snížením výkonu kotle.

 

Přečtěte si také: Jak ušetřit za elektřinu?

 

 

Kde sehnat dřevo na topení?

V souladu s platnými předpisy existuje několik možností, jak palivové dřevo získat. Například:

  • po dohodě s lesní správou nebo majitelem lesa, se dá za výhodnější cenu zajistit dřevo z jimi určených (označených) stromů. V tomto případě však kupující musí sám pokácet stromy, nasekat dřevo a dopravit ho až k sobě domů;
  • sběrem klestí – podle zákona je možné sbírat suché klestí ležící na zemi. Hranice mezi klestím a dřevem je určená průměrem větve, kdy jednotlivá větev nesmí mít průměr větší než 7 cm. Každopádně vždy o svém záměru informujte dopředu majitele lesa a domluvte se, abyste předešli komplikacím. Tento způsob umožní ušetřit na vytápění;
  • pokud se nechcete zapojit do prací v lese, nebo se s majitelem nelze domluvit na příznivějších podmínkách, můžete ho zakoupit u oprávněných prodejců za tržní cenu.
Přečtěte si také: Bydlení v zahradním domku po celý rok

 

Které dřevo má nejvyšší výhřevnost?

Výhřevnost dřeva závisí na několika faktorech, jako je druh dřeva, jeho vlhkost, hustota, složení a spalovací teplo. Všechny tyto faktory ovlivňují množství tepla, které se uvolní při jeho spalování. Stejně velké poleno suchého tvrdého dřeva vyhřeje dům více než měkké dřevo. Na váhu je totiž těžší a obsahuje mnohem více takzvaných plnometrů palivového dřeva. Vyplatí se ale koupit dražší tvrdé dřevo oproti měkčímu dřevu, které sice vydrží hořet kratší dobu, ale je levnější? Důležité je porovnat nejen dobu hoření, ale i cenu dřeva.

Jinak obecně platí, že listnaté druhy mají vyšší výhřevnost než jehličnaté. Nejlepším je habrové dřevo, vysokou účinností při přenosu tepla se vyznačují také další druhy, jako je dub, javor, bříza, jasan, olše a vrba.

Jak dlouho schne palivové dřevo?

Čerstvě nařezané dříví může mít obsah vlhkosti až na úrovni 50 %. Ta pak významně zhoršuje jeho výhřevnost a účinnost při spalování, protože při spalování mokrého dřeva se část energie musí spotřebovat na odpaření vody. Kromě toho je těžší i oheň zapálit a zhoršuje se efektivita topení. Používání vlhkého dřeva může mít i negativní vliv na kondici topeniště a kouřovodu a na životní prostředí.

Obecně lze říci, že sušení palivového dřeva trvá 12 až 24 měsíců. Závisí na mnoha faktorech, jako je druh dřeva, jeho tloušťka, vlhkost okolního vzduchu apod. Důležité je zajistit, aby bylo dřevo skladované na suchém místě s dobrým prouděním vzduchu, a aby bylo chráněné před srážkami.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *