Mezikrokevní zateplení střechy – tradiční metoda
Materiály

Mezikrokevní zateplení střechy minerální vlnou – tradiční a ověřená metoda

Michal Doležel minut čtení

Mezikrokevní tepelná izolace je tradiční a běžný postup při zateplování střech. Tepelná izolace z minerální vlny je v tomto případě umístěna v prostoru mezi krokvemi a také ve vrstvě před nimi ze strany interiéru. Výhody tohoto řešení jsou zřejmé – firmy a řemeslníci jsou na tento postup zvyklí a umí ho. Nemalé potěšení přináší také fakt, že stavbu obvykle máte rychleji „pod střechou“.

Mezikrokevní zateplení střechy

Dobré zateplení střechy je klíčové pro snížení energetické náročnosti domu. Šikmými plochami totiž z fyzikálního principu (teplý vzduch stoupá vzhůru) uniká více tepla. Tepelná izolace střechy může být provedena jako nadkrokevní nebo mezikrokevní. Zatímco nadkrokevní zateplení je považováno za modernější a z hlediska tepelných mostů často také efektivnější způsob zateplení střech, mezikrokevní tepelná izolace má stále své výhody. Mimo jiné jde o praxí ověřený postup, který je možné snadno zvládnout i svépomocí.

Minerální vlna mezi krokvemi

Tepelná izolace je při mezikrokevním zateplení střechy umístěna mezi krokvemi a pod nimi. Tepelně izolační desky musejí být pružné, což pro tento způsob izolace předurčuje hlavně minerální vlnu nebo materiály na bázi juty, konopí či dřevovlákna. Minerální vlna navíc do celého systému vnese i svoje obvyklé výhody. Jde o prodyšný, nehořlavý materiál, navíc s dobrou zvukovou izolací. Desky z minerální vlny, typicky třeba ROCKWOOL ROCKTON nebo SUPERROCK, musejí být upraveny do rozměru rozteče krokví plus zhruba 1 až 2 centimetry navíc a jejich tloušťka pak musí samozřejmě odpovídat modulu krokví.

Nad krokvemi (směrem ven) se už nachází pouze hydroizolace přichycená ke krokvím kontralatěmi a na nich pak už jen střešní latě s krytinou. Z jednoduchosti skladby materiálů nad krokvemi plyne zásadní výhoda mezikrokrevního zateplení: střechu můžete mít rychle pokrytou, celou hrubou stavbu máte v suchu a všechny další práce na zateplení střechy mohou probíhat zevnitř.

Pozor na tepelné mosty

Při mezikrokevním zateplení je zpravidla nutné ze strany interiéru umístit ještě jednu nebo dvě vrstvy další tepelné izolace. Pouhá jedna vrstva minerální vlny mezi krokvemi totiž pro moderní nízkoenergetické nebo pasivní domy nestačí. Navíc krokve v takovém případě tvoří liniové tepelné mosty a v konstrukci by se mohla kondenzovat voda. V interiéru se proto kromě parobrzdné folie instaluje ještě příčná konstrukce z latí, mezi nimiž jsou další desky z minerální vlny. Poslední vrstvu směrem k interiéru může tvořit třeba kovový rastr a sádrokarton. I ten pak bývá vyplněn minerální vlnou.

Také čtěte: Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Pro novostavby i rekonstrukce

Mezikrokevní zateplení střechy je možné realizovat jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí. Pokud má střecha rekonstruovaného domu v pořádku hydroizolaci, mohou být zateplovací práce realizovány zevnitř podkroví. Výhodou mezikrokevního zateplení je rovněž dobrá obecná znalost postupů mezi řemeslníky. Mnoho zejména menších firem a živnostníků technologicky náročnější nadkrokevní zateplování nechce dělat vůbec.

ROCKTON

Polotuhá deska z kamenné vlny pro izolaci šikmých střech, příček a provětrávaných fasád určená pro stavební tepelné, protipožární a akustické izolace. Má skvělé akustické i tepelněizolační vlastnosti.

Více informací

Nevýhodou mezikrokevního zateplení pak zůstává větší zábor prostoru v podkroví. Zatímco při nadkrokevním zateplení získáte prostor mezi krokvemi s efektním pohledovým dřevem, zde jej máte vyplněný izolací a zaklopený dalšími vrstvami konstrukce stěny.

Výhody a nevýhody mezikrokevního zateplení střechy

+ Rychlejší pokrytí střechy nezávislé na zateplení
+ Jednoduchý a řemeslníky oblíbený postup
+ Vhodné pro rekonstrukci starších domů
+ Více prací ze strany interiéru
− Větší riziko vzniku tepelných mostů
− Zábor prostoru v interiéru podkroví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *