Rámové dřevostavby - dejte na názor odborníků nebo lidí, kteří v nich bydlí
Materiály

Rámové dřevostavby – dejte na názor odborníků nebo lidí, kteří v nich bydlí

Halina Kučerová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Postavit dřevostavbu je mnohem rychlejší než dům z cihel

Výhody a nevýhody dřevostaveb

Dům hotový doslova za pár dní. Zní to jako pohádka, co říkáte? Ale bude mít dobrý konec a půjde v dřevostavbě žít „šťastně až do smrti“? V dnešním článku si povíme, co výstavba rámové (nebo také sloupkové či sendvičové) dřevostavby obnáší a jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody.

Název domu poměrně dobře nastiňuje styl jeho konstrukce. Asi nikoho nepřekvapí, že základem je dřevěný rám. Ten se následně vyplňuje tepelnou izolací a ztužujícím materiálem, kterým mohou být třeba populární OSB desky. Fasáda potom může, ale také nemusí zůstat ze dřeva. Pokud se rozhodnete dřevěné jádro zamaskovat, fasádu lze snadno omítnout. Dům potom bude k nerozeznání od klasické zděné stavby.

Přečtěte si také: Zateplení stropu a vše, co se o něm vyplatí vědět

Rámové dřevostavby
Rámové dřevostavby

Názory, fakta a mýty o dřevostavbách

Kolem dřevostaveb vzniklo v průběhu let mnoho mýtů. Většina z nich se ovšem pojí s nevhodnými technologiemi, které jejich výstavbu provázely v 90. letech minulého století. Najmutí špatného stavebního týmu nebo snaha výrazně ušetřit na použitých materiálech může skutečně vést k výstavbě nefunkční dřevostavby. Pokud ovšem svěříte realizaci zkušeným odborníkům, můžete získat vysoce komfortní dům, který bude bez problémů sloužit 50, 100 nebo i více let. Podobně jako mýtus o krátké životnosti je rozšířený i názor, že rámové dřevostavby jsou spíše malé chaty než plnohodnotné bydlení. Dřevostavba vám přitom klidně poskytne dostatek místa pro celou rodinu a můžete ji bez obav využít k celoročnímu bydlení.

Důkazem je nejen vzrůstající obliba těchto staveb v České republice, ale třeba i důvěra, kterou do nich vkládá stále více obyvatel Spojených států, Kanady nebo Skandinávie. Především poslední jmenovaná oblast je přitom proslulá svými vysokými standardy v oblasti bydlení a výstavby.

Na českém trhu se objevuje stále více firem, které nabízejí komplexní služby spojené s výstavbou dřevostavby – od zajištění projektu přes hrubou stavbu domu až po kompletní realizaci „na klíč“. Pokud jde o cenu za výstavbu rámové dřevostavby, rozpětí je poměrně široké. Obecně se ale dá říct, že za metr čtvereční hrubé stavby zaplatíte kolem 8–15 tisíc korun, v režimu výstavby „na klíč“ to potom může být přibližně 28–35 tisíc Kč.

Přečtěte si také: Je lepší stavět dům na klíč, nebo svépomocí?

Přehled hlavních výhod rámových dřevostaveb

Za pár týdnů budete bydlet

Výstavba rámové dřevostavby trvá přibližně jen 2–3 měsíce, u prefabrikované panelové výstavby se dokonce může zkrátit jen na několik dní. Dřevostavby tak oproti zděným domům získávají velkou výhodu, která vyplývá mimo jiné z toho, že při stavbě není třeba dělat „technologické přestávky“. Ani v tomto případě ovšem stavba nezačíná a nekončí pouhým položením panelů. I tady bude nutné vytvořit základy a provést dokončovací práce.

Stavět můžete třeba i v zimě

U dřevostaveb se používají výhradně „suché technologie“, které je možné provádět i během zimy (samozřejmě za předpokladu, že jsou předem připravené základy pro dům). Díky tomu nemusíte čekat na jaro, kdy je poptávka po stavebních službách obvykle mnohem vyšší.

Získáte více obytného prostoru

Stěny dřevostavby jsou o poznání tenčí než u zděného domu, což se poměrně výrazně promítá do rozlohy užitné plochy. U domu o ploše 100 m2 tak můžete získat 10–12 m2 prostoru navíc.

Ušetříte už v prvních fázích výstavby

Finanční výhody dřevostaveb jsou patrné už v úplných začátcích. Je to dané nižší hmotností, která přirozeně snižuje ceny. Levnější je mimo jiné i doprava materiálu na místo stavby.

Rekonstruujte a modernizujte podle potřeby

U rámových dřevostaveb se nemusíte bát, že vám bude váš dům za pár let připadat příliš malý nebo zastaralý. Díky flexibilní konstrukci můžete dřevostavbu kdykoli poměrně snadno rekonstruovat, modernizovat, nebo dokonce i rozšířit.

Snadno dosáhnete tepelné pohody

Dřevostavby se rychle zahřívají, stejně rychle ale i chladnou. To sice na první pohled nezní jako výhoda, v kombinaci s vhodnou tepelnou izolací (například kamennou vlnou) a topným systémem ovšem dosáhnete tepelné pohody a snadné regulace teploty v jednotlivých místnostech.

Zvuková izolace
Zvuková izolace

Možné nedostatky a nevýhody rámových dřevostaveb

Tenké stěny propustí každý zvuk

S tenkými stěnami jsou spojené nejen výše uvedené výhody, ale najde se i nějaká ta nevýhoda. Tenčí stěny přirozeně hůře tlumí hluk. Stačí ovšem použít správnou zvukovou izolaci (třeba naši oblíbenou kamennou vlnu) a je po problému.

Rychlá realizace vyžaduje okamžité financování

Nejedná se sice o nevýhodu v pravém slova smyslu, přesto je vhodné tento bod zmínit. Rychlost realizace s sebou přináší i jedno úskalí. Krátká doba výstavby vyžaduje kumulaci všech finančních prostředků hned na začátku, protože stavbu v tomto případě není možné rozdělit na etapy jako u běžného zděného domu.

Dřevostavba vyžaduje specializovaný tým odborníků

Do výstavby rámové dřevostavby by se měl pustit jen takový stavební tým, který se na tuto technologii specializuje. Stavba vyžaduje maximální přesnost, protože i nejmenší chyba může mít velké následky (třeba v podobě zatékání do konstrukce).

Šetřit na materiálech se nevyplácí

Podobně jako stavební tým, i materiály je třeba vybírat pozorně a pečlivě. Na dřevě určite nešetřete. Mělo by být přiměřeně odolné, průmyslově vysušené a dobře opracované. Jedině tak vám bude nový dům sloužit po mnoho let.

Interiér je dobré promyslet ještě před výstavbou

Dřevostavby jsou proslulé svou lehkou konstrukcí a nízkou hmotností. Proto se už ve fázi návrhu vyplatí promyslet, kam byste rádi umístili těžší předměty, jako jsou třeba kuchyňské skříňky.

Přečtěte si také: Dům z cihel, nebo ze dřeva? Jaký typ domu si vybrat?

Lehká konstrukce
Lehká konstrukce

Co o dřevostavbách říkají naši odborníci?

„Dřevostavby jsou v Česku čím dál oblíbenější hned z několika důvodů. Jsou synonymem nízkoenergetického stavění, populární jsou i kvůli ekologickým výhodám – pojmy jako udržitelnost a používání materiálů vyrobených z obnovitelných zdrojů se skloňují stále častěji. Dřevostavby jsou oblíbené i kvůli rychlosti výstavby.

Výstavba dřevostaveb u nás v porovnání se zděnými domy každoročně zrychluje. V roce 2020 tvořily dřevostavby 16 % z celkového počtu nově postavených rodinných domů. Oproti roku 2016 se zvýšil podíl nově postavených rodinných domů na bázi dřeva o 2 %.

Pokud se rozhodnete pro výstavbu dřevostavby, nabízí se otázka, jaký typ dřevostavby zvolit. Od roubenky, kterou je nutné stavět z kvalitního masivního dřeva, přes montovanou dřevostavbu, která může být z hlediska ceny srovnatelná se zděným domem. V současné době je možné vybírat z mnoha různých systémů konstrukcí dřevostaveb a technologií. Největší podíl tvoří lehký rámový skelet, kdy jsou dřevostavby provedené z montovaných panelů. Oblíbené jsou rovněž sruby, roubenky nebo panely z masivního dřeva. Technologie CLT panelů je ve světě velice rozšířená, v Česku se realizace staveb z panelů z masivního dřeva těší stále větší oblibě.

Hlavní výhodou dřevostavby je čas – lze ji postavit podstatně rychleji než tradiční zděný dům. Při stavbě domu je dobré se spolehnout na osvědčeného dodavatele dřevostavby. Aby nám dům bez problémů sloužil desítky let, je nutné dbát na výběr kvalitních materiálů.

Nedílnou součástí dřevostaveb jsou tepelné izolace, které ovlivňují funkčnost a životnost celé konstrukce. Důležité je použití nehořlavých izolačních materiálů, jako je kamenná vlna ROCKWOOL. Ta zvyšuje nejen tepelnou pohodu a požární bezpečnost, zlepšuje také akustiku a zároveň vytváří zdravé vnitřní prostředí v domě. Velkou výhodou kamenné minerální vlny, kterou lze využít v konstrukcích dřevostaveb, je pružnost a vyšší hustota vláken. Izolační desky je možné mírně stlačit, čímž se přizpůsobí případným nerovnostem dřevěné konstrukce a vyplní izolovaný prostor naplno. Kamenná vlna zachovává svoji tloušťku i tvar. Díky vyšší hustotě vláken ve stěnách nesesedá, nevznikají spáry, netvoří se tepelné ani akustické mosty. Kamenná vlna ROCKWOOL je ideálním izolačním materiálem pro dřevostavby.“

Jak už vyplývá z našeho článku, nevýhody rámových dřevostaveb nejsou spojené se samotnou konstrukcí a technologiemi, ale mohou být důsledkem neodborné realizace nebo výběru nesprávných materiálů. Kvalitně postavená dřevostavba přitom nabídne komfortní bydlení a pomůže ušetřit peníze i čas ve fázi výstavby, sníží účty za energie během jejího užívání a umožní poměrně snadné rozšíření, pokud její stávající velikost přestane stačit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *