Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?
Materiály

Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Halina Kučerová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaké jsou hlavní výhody tepelné izolace garáže

Jak správně zateplit stěny a stropy garáže

Jaké materiály využít v závislosti na typu garážových vrat

Na co byste při zateplení garážových vrat určitě neměli zapomenout

Proč se vyplatí zateplit garáž, která je součástí domu? Jaké materiály použít a na co nezapomenout, abychom dosáhli co nejlepších výsledků? Zateplení garáže je jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Přináší přitom mnohem víc výhod než „jen“ větší tepelný komfort v celé budově. 

Garáž často plní mnohem víc funkcí, než je pouhá ochrana auta před rozmary počasí. Může se stát skvělým úložištěm pro kola, sezónní oblečení, zahradní i jiné nářadí, barvy a mnoho dalších věcí. Nadšeným kutilům potom poslouží jako praktická dílna. Bohužel se velmi snadno stane i místem, kudy z domu uniká teplo. Taková garáž potom přispívá ke zvýšení energetické náročnosti budovy, a tím pádem i k vyšším účtům za energie.

Přečtěte si také: Zateplení stropu a vše, co se o něm vyplatí vědět

zateplení garáže
Garáž jako součást rodinného domu

Garáž jako součást rodinného domu? Dobrý nápad, ale…

Při stavbě rodinného domu téměř vždy vyvstává i otázka umístění garáže. Častou volbou potom bývá garáž, která je součástí domu. Důvodů může být hned několik. Ušetříte nejen místo na pozemku, ale také peníze při platbě daně z nemovitosti. Do garáže se navíc snadno dostanete přímo z domu, aniž byste museli vycházet ven.

Na druhou stranu je ovšem třeba si uvědomit, že garáž, která je součástí rodinného domu, přímo ovlivňuje energetickou bilanci celé budovy. Řekněme, že teplota v nevytápěné garáži se bude v zimě pohybovat přibližně kolem 8 °C, zatímco v ostatních místnostech, tedy i v těch, které s garáží sousedí, budete chtít příjemných 22–24 °C. V domě tak vzniknou dvě zóny s naprosto rozdílnými teplotami, což způsobí migraci tepelného toku do chladnější zóny, tedy v tomto případě do garáže.

Přečtěte si také: Zateplení starého domu – jak se dělá a co je dobré o něm vědět?

Jak zabránit únikům tepla?

Jediným skutečně efektivním způsobem je izolace, která oddělí vytápěnou část domu od té nevytápěné. Zaměřte se přitom na každou stěnu, která sousedí s oběma zónami. Stěny můžete izolovat stejným způsobem jako vnější zdi budovy, samozřejmě s využitím tepelně izolační vrstvy umístěné na chladnější straně, tedy v garáži.

Největší výzvou při zateplování garáže ovšem bývá její strop. Mimo jiné proto, že se jedná o největší plochu sousedící s obytnými místnostmi – navíc s jejich podlahou. Pro dosažení požadovaného efektu se v tomto případě vyplatí sáhnout po specializovaných řešeních, mezi která patří například lamelové desky STROPROCK G z minerální vlny. Tyto nehořlavé lamely se vyznačují výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Desky mají po obvodu zkosené vnější hrany a jejich povrch je upraven nástřikem.

Teplejší, tišší, bezpečnější

Díky zateplení garáže kamennou vlnou, tedy například deskami STROPROCK G, získáte kromě většího tepelného komfortu také několik dalších výhod. Jednou z nich je i odhlučnění, což se bude hodit zejména v případě, kdy garáž slouží současně jako dílna.

Za zmínku potom samozřejmě stojí i vyšší bezpečnost, protože nehořlavá kamenná vlna poskytuje protipožární ochranu. A to se u garáže, ve které se často skladují hořlavé materiály, vždy hodí.

Před zahájením prací ovšem nesmíte zapomenout na kontrolu garážového odvětrávání. Funkční ventilace zabrání koncentrování vlhkosti v nejchladnějších částech místnosti.

zateplení garáže
Stěny i strop jsou zateplené, ale teplo stále uniká?

Přečtěte si také: Mezikrokevní zateplení střechy minerální vlnou – tradiční a ověřená metoda

Stěny i strop jsou zateplené, ale teplo stále uniká?

Při zateplování garáže je třeba mít na paměti, že tepelná izolace stěn a stropu problémy s únikem tepla nikdy stoprocentně nevyřeší. Teplo může poměrně snadno unikat i nezateplenými (nebo nedostatečně zateplenými) garážovými vraty. Jak ale taková vrata zateplit? Vždy záleží především na materiálu, z jakého jsou vyrobena. Obvykle jsou na tom mnohem lépe majitelé dřevěných vrat, protože dřevo je samo o sobě lepším izolantem než třeba kov.

Dalším kritériem je způsob otevírání vrat, který přímo ovlivňuje, po jakém typu izolace můžete sáhnout. V případě systémů, u kterých je nutné zachovat stávající tloušťku vrat, se osvědčily tepelně izolační folie nebo speciální rohože určené pro garážová vrata. U výklopných vrat je možné zvolit polystyren, který představuje poměrně levné a snadno instalovatelné řešení.

Bez ohledu na typ a materiál vrat je třeba mít na paměti několik věcí. Ani ten nejlepší izolační materiál nebude dobře fungovat ve chvíli, kdy vrata nepřiléhají k rámu. Před samotným zateplením je proto nutné věnovat pozornost správnému umístění a těsnění vrat. V dalším kroku je potom třeba vrata důkladně vyčistit a odmastit. V opačném případě by se mohlo stát, že izolační materiál nepřilne po celé ploše, a nebude tak správně plnit svou funkci.

Stejně jako v případě stěn a stropu, i garážová vrata zajistí při správném zateplení větší tepelnou pohodu v místnosti i v celém domě. Další už zmíněnou výhodou je zvuková izolace, kterou ocení nejen obyvatelé domu, ale v případě „hlučnějšího kutění“ i vaši sousedé.

Dobře zateplená garáž zkrátka dokonale zapadne do celkového konceptu moderního domu, který je šetrný k jeho obyvatelům, rodinnému rozpočtu i životnímu prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *