Zateplení ostění oken a dveří
Materiály

Pozor na správné zateplení ostění oken a dveří

Michal Doležel minut čtení

Při zateplování domů je nutné věnovat velkou pozornost také různým detailům, jako je třeba ostění oken a dveří. Někdy se dokonce na tato místa zapomíná úplně. Právě zde přitom mohou při nesprávném zateplení vznikat tepelné mosty doprovázené i kondenzací vzdušné vlhkosti v interiéru. Navíc je vám u takto špatně zateplených oken v mrazivém počasí prostě zima.

Pro správné zateplení oken je nutné začít už od desek na vnější fasádě. Izolační fasádní desky – například ROCKWOOL FRONTROCK PLUS nebo FRONTROCK S – by měly být ve všech rozích okenních otvorů vyříznuté do tvaru „hokejky“. Spára mezi deskami by neměla lícovat s hranami ostění oken. Zabráníte tak vzniku možných prasklin.

Zateplení ostění oken a dveří

Zatepleno musí být i samotné ostění. Z hlediska optimální funkce celého zateplení nelze ostění prostě vynechat a pouze zapravit třeba zednickým lepidlem. Ostění oken a dveří nejlépe zateplíte kupříkladu tepelně izolačními deskami ROCKWOOL FRONTROCK S v tloušťce podle konkrétních podmínek. Většinou se ostění zatepluje deskami s tloušťkou 20–60 mm, pokud to však místní podmínky dovolí, můžete zde použít i silnější tepelnou izolaci, klidně ve stejné tloušťce jako při zateplení stěn.

zateplení ostění oken a dveří

Důležité je také správné napojení tepelné izolace na rám okna. Izolace většinou rám okna přesahuje o zhruba 20–30 mm (k rámu těsně přiléhá), mezi omítkou a rámem okna pak musí být pružná část, která zajišťuje patřičné oddilatování. To se řeší buď spárou vyplněnou pružným tmelem, nebo začišťovacími plastovými lištami.

Pro nadokenní část je možné na vnější hraně ostění použít speciální profil s okapnicí (může být přiznaná i nepřiznaná), který zajistí dokonalý odvod vody. Po stranách se pak hrany začišťují pomocí rohových lišt a perlinky. Projekt zateplení domu rovněž většinou specifikuje i použití těsnicích pásek. Těmi se oblepují všechny spáry, a to jak pod izolací, tak i nad ní.

Také čtěte: Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Zateplení parapetu

Skladba zateplení parapetu záleží hlavně na použitých materiálech. Pokud bude na vnějších parapetech umístěna třeba kamenná nebo betonová deska, je nutné aplikovat na tepelnou izolaci roznášecí vrstvu, protože velké zatížení by tepelnou izolaci deformovalo. Naopak pod lehké plechové parapety je většinou vložena jen dilatační lišta a další případné součásti.

Zateplení parapetů při výměně oken

Pokud současně se zateplením domu vyměňujete též okna, bývá výhodné použít zateplovací parapetní profil, který se instaluje mezi dolní stěnu ostění a rám. Parapetní profil je tvořen pevnou, ale zároveň dobře tepelně izolující hmotou, jako je třeba Compactfoam. Její použití by mělo zlepšovat mikroklima v interiéru v oblasti parapetů a někteří výrobci oken takové řešení přímo doporučují. Obdobným způsobem lze izolovat dveře v oblasti prahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *