5 vlastností kamenné vlny, které doma oceníte - BYDLENÍ VE VATĚ
Bydlení

5 vlastností kamenné vlny, které doma oceníte

Halina Kučerová 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Proč používat kamennou vlnu

Pozitivní vlastnosti kamenné vlny

Jak pěstovat rostliny s nižšími náklady a větším výnosem

Použití kamenné vlny

Je pravda, že minerální vlna je vynikajícím tepelným izolantem. Mnoho lidí ale ani netuší, že se tento produkt vyrobený z přírodních surovin používá i z jiných důvodů. V tomto článku se o nich můžete dozvědět více. 

Přirozenost, trvanlivost, energetická účinnost, bezpečnost… Kamenná vlna a produkty z ní vyrobené mají řadu pozitivních vlastností, které bychom mohli vyjmenovávat dlouho. Výrobky z přírodního kamene nabízí alternativní, dlouhodobá, ekonomická a průkopnická řešení a to hned v několika oblastech.

Zvuková izolace

Ať už se jedná o izolace fasád, příček nebo podlaží – výrobky z kamenné vlny díky své jedinečné struktuře dokonale pohlcují hluk. Použitím izolace z kamenné vlny lze v interiérech eliminovat většinu nepříjemných kroků a zvuků, které by jinak rušily při práci nebo odpočinku. A co víc. Pokud správně zaizolujete, zvuk z vaší místnosti nepronikne do sousedních mísností ani ven. Kamenná vata navíc zlepšuje i akustiku interiéru. Díky tomu uslyšíte např. hudbu jasněji a můžete si ji pořádně užít.

Požární ochrana

Čedičový kámen, ze kterého se kamenná vlna vyrábí, je stejně jako všechny kameny nehořlavý. A to se samozřejmě týká i všech z něj vyrobených izolačních výrobků.  Kromě vláken z minerální vlny obsahuje izolace také malé množství pojiva, které se používá k lepení vláken. Toto pojivo nevytváří kouř ani při vystavení velmi vysokým teplotám, což je velmi důležité. Protože pokud jde o požáry, v mnoha případech není nejčastější příčinou smrti sám oheň, ale spíše toxické výpary, které při hoření vznikají.

Zahradničení

To, že se dá minerální vlna použít i v zahradnictví, se ví obecně velmi málo. Týká se to hlavně laické veřejnosti, protože odborníci v zemědělství jsou na používání kamenné vlny pro pěstování rostlin zvyklí. Znají její výhody a používají minerální vlnu pro výsadbu a zahradničení. GRODAN, jedna ze značek produktů ROCKWOOL, patří mezi přední evropské výrobce výrobků pro zodpovědné pěstování zemědělských plodin. 

Výhodou kamenné vlny Grodan je, že udržuje kořeny rostlin v optimální vlkosti, teplotě a vzdušnosti. Skvěle hospodaří s vodou a rostliny díky ní mnohem lépe rostou. Je výborná pro hydroponické pěstování bylinek i zemědělských plodin. Díky používání minerální vlny se snižují nároky na spotřebu vody a hnojiv a výrazně se zvyšuje výnos.

Je výborným řešením pro pěstování rostlin jak doma, tak venku. Oblíbené květiny, ale i běžná zelenina jako jsou rajčata a papriky, budou mnohem krásnější a barevnější a u jedlých plodů i chutnější.

Izolace nad nevytápěnými místnostmi

Izolace stropu nevytápěných místností má na spotřebu energie velký vliv

Je dobře známo, že spotřeba energie v domě je výrazně ovlivněná kvalitou tepelné izolace fasády nebo střechy. Málokdo však ví, že i podlahová izolace má na energetickou účinnost budovy téměř stejný vliv. Týká se to zejména izolace stropu nad nevytápěnými prostory v domě.

Už víme, že kamenná vata má skvělé protipožární a akustické vlastnosti. Co jsme si ještě neřekli je, že dokáže eliminovat proudění chladu z nevytápěných místností jako jsou garáže, sklepy nebo jiných, které by jinak dům ochlazovaly. 

K tomuto účelu se výborně hodí výrobek z minerální vlny STROPROCK G. Nejen, že velmi dobře izoluje, ale jeho instalace je velmi snadná a dobře se s ním pracuje.

Minerální vlna mezi nově vytvořené místnosti

Díky izolaci příček zlepšíte akustiku místnosti

Izolace ROCKWOOL je výbornou volbou i pokud chcete rozdělit stávající velkou místnost na dvě nebo více částí pomocí příček. Příčky se často řeší pomocí sádrokartonových desek a profilů. A tento profil je dobré vyplnit izolací z kamenné vlny. Proč?

Díky izolaci z minerální vlny instalované v profilech, mohou obě nově vytvořené místnosti efektivně využívat energie, i když v nich budou různé pokojové teploty. Oceníte to zejména tehdy, pokud v jedné bude žít někdo, kdo neustále větrá a v druhé naopak člověk, kterému je pořád zima a větrat vůbec nechce. Chladnější místnost totiž díky izolaci neochladí vedlejší teplou místnost. 

Minerální vlna má zároveň výborné zvukově izolační vlastnosti. I když bude v jedné místnosti hluk, v druhé bude klid. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *