Zenové bydlení a zenové interiéry
Bydlení, Inspirace

Bydlete v zenu

Helena Ježková minut čtení

Jednoduchost, lehkost, estetika, přirozenost a minimalismus. Tak by se dala v několika slovech popsat japonská kultura a filosofie. Představuje tak úplný opak toho, na co jsme v západních zemích zvyklí – konzum, materialismus a přehlcenost, ať už předměty, nebo informacemi. Pokud vás láká probádat tajemství zenu a přivést japonskou lehkost k sobě domů, pohodlně se usaďte a načerpejte moudrost zenu, wabi-sabi, kanso a dalších směrů ze země vycházejícího slunce.

minimalistický interiér
Zdroj: Pinterest

Co je vlastně zen?  

Tento myšlenkový směr pochází z buddhismu a vyvinul se hlavně v Japonsku, Číně a Koreji. Někdo zen považuje za náboženství, další za filosofii nebo životní styl. Pokud však pochopíme myšlenku zenu, pochopíme také, že není důležité ho pojmenovat nebo zaškatulkovat (tak, jak to máme ve zvyku).

Zdroj: Unsplash

 

Zen směřuje ke zjednodušení mysli a k oproštění se od konceptů, které mysl neustále tvoří. Jeho hlavní myšlenkou je porozumět své pravé podstatě a přirozenosti. Cílem je uvolnit prostor ve své mysli a udržet ji ve stavu „nevím“ vždy a všude. Nakonec se mysl „nevím“ stane úplně čistou a prostou hodnocení. Když pohlédnete na oblohu, je jen modrá. Když uvidíte rostlinu, je jen zelená. Tento koncept můžeme přenést také do bydlení. Jaké jsou tedy hlavní zásady „zenového“ bydlení?

  • Uvolnit prostor – příliš nábytku, dekorací a předmětů na nás zbytečně tlačí.
  • Vyvarovat se agresivních prvků – křiklavých barev, ostrých hran, negativních předmětů.
  • Používat přírodní materiály, teplé a neutrální barvy, tlumená světla.

 

Kanso – japonský styl interiérů, který vám pomůže dosáhnout zenového klidu

Pokud chcete svůj domov osvěžit a dostat do něj pozitivní energii, interiér podle japonského slovíčka kanso (jednoduchost) může být správnou volbou. Jedná se totiž o koncept interiéru, který má blízko k minimalismu. Kanso estetika se snaží odstranit nepořádek z vašeho domova, vyjadřuje omezování, klid, jednoduchost a obklopování se tím, co opravdu potřebujete. Tento koncept má za úkol připomínat buddhistickou pravdu, že hmotné věci jsou nestálé a pomíjivé.

Podobně jako feng shui se i kanso zaměřuje na tok a pohyb energie uvnitř prostoru. Patří mezi jeden ze sedmi principů zenu.

  • Fukinsei – asymetrie
  • Seijaku – ticho
  • Shizen – přirozenost
  • Koko – strohost
  • Datsuzoku – osvobození od konvencí (neotřelý pohled na věc)
  • Yugen – tajemný smysl pro krásu
Zdroj: www.independent.co.uk

 

Dokonalost v nedokonalosti, to je wabi–sabi

Filozofie wabi-sabi hledá krásu v nedokonalostech. Pochází ze starého Japonska a dá se aplikovat nejen v interiérech, ale i v samotném životě. Zaměřuje se na přijetí krásy věcí v jejich nedokonalosti a oceňuje jednoduchost. Nabádá žít současností, zpomalit, snažit se být autentický a vidět věci takové, jaké jsou, bez zbytečného přikrášlování. Podstatou je začít vnímat vnitřní krásu věcí, uvědomit si pomíjivost a zaměřit se na život samotný.

Z estetického hlediska jsou pro wabi-sabi charakteristické vlastnosti jako asymetrie, drsnost, nedokonalost, nestálost, neúplnost, skromnost, jednoduchost, zemitost a neokázalost.

minimalistický interiér

Wabi-sabi preferuje přirozenost a přírodní materiály: dřevo, kámen, cihly, beton, neglazovanou keramiku, přírodní tkaniny, neopracované povrchy, praskliny a škrábance. A také přírodní barvy v tmavších tónech šedé, zelené a hnědé. Wabi-sabi je opakem umělých a povrchních dekorací, protipólem masové produkce.

Pokud jsou vám tyto myšlenky blízké, zkuste místo Ikei navštívit bleší trh, bazar nebo půdu vaší babičky. Objevte krásu ve starém ošoupaném stole, popraskané váze nebo ošuntělém křesle. V ideálním případě se obklopte věcmi s příběhem a těmi, ke kterým máte vztah. Ve vašem bytě vytvoří pozitivní atmosféru.

 

Typické prvky japonského interiéru

Decentnost japonských interiérů je podržena materiály, jako jsou dřevo, bambus, kameny a přírodní textilie.

Posuvné stěny

Pro japonský interiér je typická otevřenost, vzdušnost a praktičnost. Dispozice by měly být variabilní tak, aby se místnosti daly proměnit. K tomu jsou ideální posuvné stěny, které původně sloužily k tomu, aby se z obytných místností v noci staly ložnice.

Nízký stolek

Zdroj: Pinterest

 

Zdravé spaní na Futonu

VJaponsku bývalo běžné spát na zemi.  V malých japonských bytech zároveň není prostor pro ložnice, a proto Japonci vymysleli skladnou matraci, kterou je možné ráno jednoduše srolovat a uložit. Futon je tenká a praktická matrace vyrobená pouze z přírodních materiálů. Ocení ji tak milovníci přírody a vhodná je i pro alergiky.

 

Zdroj: Pinterest

Tatami

Japonská rohož slouží jako podlahová krytina, ale i jako podložka pod futon. Typické tatami má poměr stran v poměru 2:1 a obvyklé rozměry 180×90 cm. Vyrábí se z rýžové slámy, má perfektní izolační vlastnosti a zároveň je prodyšné. Když se v Japonsku řekne „Chci zemřít na tatami“, znamená to, že lidé nechtějí zemřít v nemocnici, ale doma u své rodiny.

Zdroj: Pinterest

 

Bonsaje

Krásné miniatury stromů pocházejí z Číny, ale pro Japonsko jsou velmi typické. Bonsaje pořídíte v obchodě, ovšem mnohem větší radost budete mít ze stromečku, který si sami vypěstujete a vytvarujete. Nejméně náročné na pěstování jsou sukulenty.

minimalistický interiér
Zdroj: Unsplash

 

Dekorace

Protože je japonský interiér minimalistický a funkční, příliš mnoho dekorací není vítáno. Oživit homůžete například ornamenty na zdech, květinami, svíčkami nebo kameny.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

 

Úklid podle Japonky

I úklidem se dá proslavit. To se podařilo Marii Kondo, která o úklidu napsala celou knihu Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy a dnes se živí jako úklidová konzultantka. Marie dokonce vynalezla svou vlastní metodu úklidu „KonMari“, jež se skládá ze dvou kroků:

  1. Vytřiďte a vyhoďte vše, co vám nepřináší radost. Návod je jasný: vezměte do ruky každou věc a zeptejte se sami sebe: „Přináší mi tohle radost?“ Pokud ne, věci se zbavte.
  2. Co zbude po třídění, ukliďte na určené místo.

Mezi další zásady patří uklidit na jeden zátah. Má to jednoduchý a pochopitelný důvod – zažijete krásný pocit z uklizeného prostoru. Zároveň uklízejte věci po jedné kategorii, ne po místnosti. Je lepší uklidit všechno oblečení nebo všechny knihy než celý obývák či koupelnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *