Chcete si koupit dům? Na co si dát před investicí pozor 
Bydlení

Chcete koupit dům? Na co si dát před investicí pozor 

Mariusz Borowy 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Před koupí domu vezměte v úvahu více aspektů včetně technických 

Existují malé detaily, které poukazují na nedostatečnou izolaci domu 

Všímejte si vlhkých míst, později můžete mít problém s plísněmi 

Jedním z klíčových aspektů izolace je hydroizolace 

Nedostatečného těsnění si nejlépe všimnete v zimě 

Špatný energetický audit budovy může snížit její nákupní cenu 

Najít vhodný dům, do kterého investujete své často dlouho šetřené peníze, trvá. Rozhodování není zrovna jednoduché. Obzvlášť, když si chcete být jistí, že nekupujete zajíce v pytli a potřebujete před koupí posoudit technický stav nemovitosti. Naštěstí ale na posuzování nemusíte být sami. Můžete si pozvat odborníky. Existuje ale pár detailů, které ukazují na špatný stav nemovitosti a odhalí je i laik.

Teplý dům
Teplý dům

 

Přemýšlím, že se přestěhuji z města na venkov. Nezůstal jsem jen u snění a už jsem podnikl pár kroků. Ověřil jsem si ceny pozemků a nemovitostí v místě, kde chci bydlet a zjistil jsem, že v nabídce je pár domů v ceně okolo čtyř miliónů korun. Některé z nich jsou starší, ale jiné jsou poměrně nové, nedávno zrekonstruované.

Koupit starší dům nemusí být zrovna špatný nápad. I když nebude vypadat zrovna tak, jak bych si ho navrhnul sám, nemusím utrácet další statisíce až milióny navíc za architektonický návrh a výstavbu. Nebudu žít uprostřed staveniště, odpadne řešení spousty stavařských a schvalovacích záležitostí a můžu se hned nastěhovat. Žádné čekání – rok, dva, než bude dům obyvatelný. Je tu ale jeden problém – vůbec nevím, v jakém technickém stavu vyhlédnuté domy jsou. Samozřejmě, můžu se na ně zajet podívat a posoudit je podle toho, jak vypadají.

Ale podle čeho mám poznat, jestli byl dům dobře postavený nebo zrekonstruovaný? Nerad bych po nastěhování řešil další opravy a problémy. A to nemluvím o tepelné izolaci domu – izolace a kvalita jejího provedení je často velkou neznámou. Pokud je dům špatně zaizolovaný, můj účet za vytápění se může v zimě vyšplhat do zbytečně vysokých čísel. Někdo by nad tím možná mohl mávnout rukou, ale mě se nechce platit zbytečně peníze navíc.

Nedostatečně provedená tepelná izolace zvyšuje nejen náklady na vytápění. Závady v izolaci domu často způsobují vážné následky. Vznikají tepelné mosty, kvůli kterým uniká teplo. U nedostatečně zateplených nebo nezateplených konstrukcí se může na jejich povrchu vyskytovat kondenzace. Zkracuje se životnost domu a dochází k dalším zbytečným opravám a rekonstrukcím. Nemluvě o tom, že kvůli vlhkosti se mohou začit tvořit plísně, které se negativně projeví na zdraví.

Doporučujeme také: Nejlepší města pro život: můžeme důvěřovat žebříčkům?

Čemu věnovat pozornost, když se chcete vyhnout problémům se starším domem? 

Existuje pár tipů, na které je dobré se zaměřit a snadno je odhalí i laik.

Můžete začít hned u základů domu. Prozkoumejte jeho hydroizolaci. Samozřejmě, abyste se na ni podívali pořádně, nejlepší by bylo posoudit její kvalitu na základových stěnách. To byste ale museli odkopat část zeminy okolo domu a to většinou není možné. Hodně vám ale napoví stav sklepa. Pokud je vlhký a na jeho stěnách se drží vlhkost, často se jedná o problém s hydroizolací. Špatná hydroizolace je velmi nebezpečná, protože může poškodit konstrukci, stěny a podlahy domu.

Starý dům
Starý dům

 

Následně prozkoumejte zdi domu. Pokud jsou na nich vidět plísně, může to poukazovat na tepelné mosty a nedostatečnou nebo nekvalitně provedenou izolaci.  Teplo zbytečně uniká z budovy ven. V místě je i nižší povrchová teplota a kondenzuje na něm vodní pára. Zhoršuje se mikroklima, hrozí vady konstrukčních prvků a navíc budete zbytečně platit více peněz za vytápění.

Věnujte pozornost i stavu oken a dveří. Pokud chcete zkontrolovat jejich těsnost a nemáte k dispozici odborníka, přiložte ruku k jejich rámu a pomalu ji posunujte po obvodu. Pokud ucítíte závan vzduchu nebo chlad, pravděpodobně nejsou dostatečně utěsněná. Pamatujte, problémy s okny a dveřmi se snadněji odhalují v zimě, v době, kdy udeří mrazy. Věnujte pozornost všem místům, na kterých je plíseň. Možná bude stačit opravit jejich těsnění, ale možná budou zralé na výměnu, což vás bude stát další peníze, čas a energii.

Prozkoumejte stav střechy. Ve starších budovách je podkroví často nedostatečně zateplené. Běžnou chybou je použití pouze jedné vrstvy kamenné vlny, která je v dnešní době nedostatečná. Důležité je používat dvě izolační vrstvy, které jsou uspořádané tak, aby se spoje navzájem překrývaly.

Jak poznat, jestli je podkroví správně zaizolované 

Pokud je to možné, běžte na půdu a pořádně ji prozkoumejte. Pokud vám to majitel dovolí, oddělejte jednu OSB desku a zjistěte stav a uspořádání izolace pod ní. Koneckonců pokud se chystáte utratit několik miliónů, nemusel by to být zas takový problém. Ovšem existuje i mnohem jednodušší způsob. Pokud je zrovna zimní období a všude je sníh, stačí se podívat na střechu zvenčí. Střechy, na kterých sníh rychle roztaje, mají velmi pravděpodobně s tepelnou izolací problém.

Půdní topení
Půdní topení

 

Zkrátka nejlepším obdobím na prohlídku technického stavu domu je zima. Všimnete si mnohem více věcí, které byste jinak v horkém a suchém létě vůbec nezaznamenali.  V chladném počasí můžete použít i termokameru, která tepelné mosty a úniky tepla rychle odhalí.

Zároveň si od majitele vyžádejte energetický průkaz budovy. Ve většině případů ho musí při prodeji nemovitosti mít. Průkaz energetické náročnosti budov posuzuje celý dům z pohledu spotřeby energie budovy. Stejně tak, jak to znáte při nákupu bílých spotřebičů jako je například lednice nebo pračka.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *