Co je to hygge
Bydlení, Inspirace

Klíč na dobrou náladu? Pusťte Hygge do svých domovů

Tereza Janků minut čtení

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi sledují světové trendy týkající se designu a životního stylu, tak jste se s tím podivným slovíčkem jistojistě už setkali. Hygge (vyslovuje se hú-ga). Co si pod ním vlastně představit a proč je tak populární? A jak vnést trochu Hygge do vlastního domova? 

Kde najít štěstí

Když se každoročně konají průzkumy hledající ty nejšťastnější národy na zemi, se železnou pravidelností se na prvních příčkách objevují severské země jako Norsko, Dánsko, Island, Finsko. Na první pohled je zarážející, že zrovna státy s tak nevlídným podnebím a nízkou intenzitou slunečního svitu jsou právě ty nejšťastnějšími obyvateli. 

Foto: Pinterest

Myslím, že odpověď tkví v tom, že se právě proto tito lidé naučilijak být šťastní uvnitř, jak hledat šťastné a světlé okamžiky ve všech těch všedních maličkostech, které život nabízí.  Obklopit se útulnou atmosférou v pohodlí vlastního domova, a společně s blízkými lidmi si užívat všechny ty příjemné chvilky. Právě o tom je Hygge. Samotné slovo pochází z norštiny a znamená něco ve smyslu cítit se dobře. Výraz se uchytil již v 18. století v Dánsku, a právě Dánové dovedli tento princip k současné dokonalosti. Mohou na to být právem hrdí. Uvolněnost, útulnost, hřejivost, přirozenost, ležérnost, autenticita. Všechna tato slova ztělesňují esenci tohoto životního stylu. 

Jak proměnit svůj domov v Hygge

Blížící se podzim a zima je proto tou nejlepší dobou, jak si několik principů Hygge začlenit do vlastního života. Nutno podotknout, že tento trend se za poslední roky těší popularitě napříč celým světem od Austrálie po Kanadu a má i mnoho různých odnoží. Proč to nezkusit také? V následujících bodech najdete ty nejzákladnější principy, několik rad a tipů, jak udělat svůj domov šťastnějším místem ve smyslu Hygge. 

Hygge
Foto: Pinterest

Barvy a materiály

Foto: Pinterest

Hygge má svůj základ v jednoduchosti a přirozenosti, i zde platí okřídlené heslo méně je víceHygge interiér je lehký, vzdušný, ale zároveň hřejivý a útulný. Hygge jde ruku v ruce se skandinávským designem, který si zakládá na praktičnosti a jednoduchosti tvarů a barev. Interiér je nejčastěji monochromatický bez výrazných akcentů. Vsaďte na matné povrchy a různé tóny bílé nebo světle šedé, přípustné jsou i béžové, hnědé a jemné pastelové tóny. Vhodné jsou černé akcenty, například na kovových prvcích. Důležitá je textura použitých materiálů, která mnohdy evokuje ruční výrobu. Zcela zapomeňte na lesklé povrchy, umělé materiály, výrazné barvy a vzory, pestré tapety, stejně jako na studeně působící kovy nebo sklo. Naopak co nejvíce začleňte přírodní materiály: dřevo v jeho surovém, přírodním vzhledu ať již na podlaze, nebo na nábytku. Skvěle se hodí světlý dub nebo ušlechtilý ořech. Vhodné jsou i ostatní výrobky z přírodních materiálů, jako je ratan, juta, kokos. Renesanci zažívá také korek, přírodní materiál z korkového dubu. Pokud máte to štěstí a ve vašem obývacím pokoji stojí krb, nebojte se u něj nechat vyskládaná surová naštípaná polínka. To vše vytvoří velmi přirozenou a útulnou atmosféru. 

Textilie

Hygge
Foto: Pinterest

Co může lépe vybízet k uvelebení a zachumlání se než měkoučké plédy a deky s výraznou pletenou strukturou, aranžmá polštářků různých tvarů a decentních dekorů na sedačce nebo heboučká ovčí kožešina? Hygge interiér s nimi rozhodně nešetří, ba naopak, jsou základem příjemné a uvolněné atmosféry. Přednost mají přírodní materiály, jako je vlna, len, luxusní kašmír či merino, na kobercích se pak kromě vlny a bavlny může objevit juta či jiná přírodní vlákna. Barvy zvolte monochromatické a decentní, v odstínech bílé, šedé, často se používají i různé jemné geometrické motivy a výrazné struktury či kožešiny. Aranžmá je neformální, deky a přehozy ledabyle přehozeny přes okraje, polštářky jsou nepravidelně seskupeny, celkově se klade důraz na pohodlí a autenticitu. Žádnou vyumělkovanost či pevný řád v Hygge interiérech nenajdete. 

Zrcadla

Nebojte se do tmavých rohů místností strategicky umístit veliká zrcadla buď na zeď, nebo klidně samostatně stojící (velmi efektní jsou například ta v masivních rámech ze surového dřeva), protože tam dokážou dostat přirozené světlo a odrážet i to umělé. Malý prostor tudíž opticky zvětší. 

Hygge
Foto: Pinterest

Svíčky

Teple žluté mihotavé světélko plápolající svíčky je dalším ze základních stavebních kamenů Hygge interiéru. Ať již rozmístíte malé čajové svíčky různě po místnosti, či uskupíte více svíček pohromadě na stole nebo ve svícnech, můžete si být jisti pozitivním efektem na vaši náladu během dlouhých zimních večerů. Zde, stejně jako u textilií, je totiž dovolena výjimka ohledně množství a rozhodně se s nimi nešetří. 

Hygge
Foto: Pinterest    

Umělé osvětlení

Foto: Pinterest

Jistě nemusím zdůrazňovat, jaký vliv má na lidskou psychiku světlo. V Hygge interiérech hraje osvětlení důležitou roli. Spíše než jeden centrální lustr s příliš intenzivním světlem se používá rozptýleně rozmístěné umělé osvětlení pocházející z více tlumenějších zdrojů. Ideální jsou například různá žárovková zavěšená svítidla na dlouhých kabelech budící dojem určité nenucenosti nebo lampy v industriálním či retro designu. Důležitá je i teplota vlastního světla (zbarvení světelného toku). U LED zdrojů se doporučuje hodnota 2700 až 3000 K, tedy teplé žluté světlo podobající se tomu z klasických žárovek. Pro vytvoření útulné a výjimečné atmosféry se skvěle hodí i různé světelné řetězy či doplňkové osvětlení v podobě stolních lamp a luceren. 

Pokojové rostliny

Nezapomeňte na blahodárný vliv pravé zeleně, seskupujte pokojové rostliny do různorodých skupin. Použijte obaly z přírodních materiálů a minimalistického vzhledu. Veliké oblibě se těší například banánovníky, monstery a kaktusy. 

Foto: Pinterest

 

Přidejte něco osobního

Foto: Pinterest

Jedinečnost a individualita každého z nás hraje v Hygge důležitou roli. Umístěte v pokoji kus nábytku po babičce nebo oblíbený kousek z bazaru. Nebojte se na police tu a tam vyskládat staré knihy z antikvariátu, vinylové desky z vašeho mládí nebo různé dekorační předměty, na něž se vážou vaše vzpomínky. Působivé jsou i koláže fotografií či grafiky na zdech, většinou v černobílém provedení a jednotném vzhledu rámů. Fantazii se meze nekladou, ale nic se nesmí přehánět, vše by mělo tvořit vkusný a harmonický celek. Můžete si být jisti, že hosté si návštěvu ve vašem bytě budou dlouho pamatovat a že vy se vždy budete rádi vracet do prostředí, které vám dá poznat pocit pravého štěstí. 

Ukázka realizace

Principy Hygge jsem se nechala inspirovat například při tvorbě interiéru vzorového bytu v Horoměřicích pro společnost Horizon.

Hygge
Foto: Tereza Janků
Hygge
Foto: Tereza Janků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *