Jak na hezký a funkční dětský pokoj
Bydlení, Inspirace

Jak na hezký a funkční dětský pokoj

Michal Doležel minut čtení

S trochou nadsázky se dá říci, že dobrý dětský pokoj je kombinací dílny, tělocvičny, kanceláře a ložnice. Dětský pokoj by měl být univerzální s dostatečnou plochou pro řádění, ale přitom nabídnout i dostatek soukromí a klidu pro spánek. Co byste neměli při zařizování dětského pokoje vynechat?

Prostor na hry a tvoření

Součástí dětského pokoje by měl být dostatečný prostor pro hry. V pokoji by proto neměla chybět plocha třeba s dětským kobercem tlumenějších pastelových barev, která se může změnit třeba v malou tělocvičnu nebo odkladiště kostek. Zároveň je ale dobré do pokoje umístit i dětský stoleček s židličkou, na němž si mohou děti svobodně tvořit. Prostě tělocvična i ateliér v jednom. Nezapomeňte také na předměty, na nichž si děti mohou trénovat samostatnost. Jde například o dobře přístupné věšáky na ramínka s dětským oblečením, šuplíky nebo knihovny.

Schovávačky

Děti obvykle milují různé kouty a prostory, kde je možné se schovávat. Do pokoje proto můžete umístit třeba zvýšenou postel, nebo palandu, pokud máte dvě děti. Tu děti mohou a zcela určitě budou využívat ke stavbě různých přístřešků a dalším zábavným činnostem.

Nábytek – důležitá je hlavně bezpečnost

Nábytek do dětského pokoje by měl být hlavně bezpečný. To znamená bez ostrých hran a rohů, bez vyčnívajících úchytek a bez částí, které by bylo možné lehce uvolnit. Pokoj je možné dokonce navrhnout tak, že roste spolu s vaším dítětem a mění se tak, jak se mění jeho potřeby. „Klíčové je spojení hravosti, inspirace i praktičnosti v jednom. Pokud použijete koncept rostoucího pokoje, umožníte tak sobě i dětem upravovat a rozvíjet prostor kolem sebe. Pokojíček zařízený hlavně na hraní se dá jednoduše přestavět na pokojík školáka nebo studenta. Nábytek musí být samozřejmě odolný vůči dovádění malých nezbedů,“ popisuje vlastnosti dobrého dětského pokoje Miroslava Bienová majitelka studia Little Design.

hezký a funkční dětský pokoj

Pozor na barvy a vzory

Důležité je také celkové barevné řešení nábytku dalšího zařízení dětských pokojů. Příliš ostré, zářivé barvy a výrazné vzory mohou být rušivé a unavují oči i nervovou soustavu. Zkuste si také na koberci s výraznými barevnými vzory třeba sbírat rozsypané korálky nebo malé kostky Lega. Moc vám to asi nepůjde. Dětský pokoj je proto dobré zařídit spíše v tlumených barvách. A nebojte se, že pokoj bude fádní a nezajímavý. O výrazné barvy se postarají hračky, kterými si vaše děti pokoj určitě rychle zařídí samy.

Respektujte individualitu vašich dětí

Zní to jako klišé, ale při zařizování dětského pokoje je potřeba hlavně respektovat povahu a zvyky vašich dětí. Jak dobře spí, s čím si nejraději hrají, zda jsou spíš individualisté, nebo se rádi obklopují houfem kamarádů. Počítejte také s tím, že dětský pokoj se se svými malými obyvateli bude neustále vyvíjet a děti si jej postupně upraví podle svých představ.

hezký a funkční dětský pokoj

Co by vás možná v souvislosti s dětskými pokoji nenapadlo:

  • Na horní palandě je tepleji, dítě zde proto může mít tenčí deku.
  • Na matraci tolik nezáleží. Děti jsou lehké a postačí jim proto jen základní levnější matrace. Kvalitnější matraci dětem pořiďte až cca od deseti let věku. Obecně se pro děti ani mládež moc nehodí jinak oblíbené matrace z takzvané „líné pěny“, která brání přirozeným pohybům ve spánku, a tím zamezuje zdravému vývoji páteře.
  • Hodí se usínací lampička. Děti mívají strach ze tmy a slabá lampička jim ho pomůže překonat. Hodí se slabé světlo červené, růžové nebo teple oranžové barvy.

Foto: Studio Little Design

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *