Jak na interiéry v malých bytech
Bydlení

Jak na interiéry v malých bytech?

Boq architekti minut čtení

Trh s nemovitostmi je v současné době velmi neúprosný. Ať už je to způsobeno legislativní zátěží, kvůli které například v Praze trvá déle nový bytový dům povolit než poté postavit, nebo tím, že jsou byty v ČR stále lákavější pro investory ze zahraničí, situace zůstává stejná: ceny bytů letí do astronomických výšin. 

Byty, které jsou nabízeny developery, jsou stále menší a menší, ale potřeby lidí, kteří si bydlení pořizují, zůstávají stejné. Životní minimalismus, tedy neshromažďování zbytečností, určitě není na škodu, ale nezbytné věci prostě někam uložit potřebujeme. Pojďme se podívat na to, jak lze zařídit plnohodnotné bydlení v malém bytě. 

Ať už zařizujeme garsonku, či malý dvoupokojový byt, vždy doporučujeme pustit se do nábytku vytvořeného na míru konkrétnímu prostoru. Je třeba orientovat se na detail a nebát se nápaditých a často netradičních řešení. 

Úložné prostory od podlahy ke stropu

Šetříme-li místem, jsou vestavěné skříně, které jsou vyrobeny na míru konkrétnímu prostoru, téměř nutností. Jedině tak uložíte vše, co bude potřeba. 

Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt Holešovice, Praha (plocha 23 m čtverečních): Vestavěné skříně. | Foto: Tomáš Dittrich

Multifunkční nábytkové sestavy

Pokud máme v bytě jedinou stěnu, ke které lze přistavit skříně, je potřeba nejen využít každý centimetr, ale také skloubit několik funkcí najednou. Obývací stěna s výklopným lůžkem, kuchyňská sestava, šatní skříň i lavička v předsíni  to vše můžeme poskládat do jedné sestavy, která prochází celým bytem. 

Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt Holešovice, Praha (plocha 23 m čtverečních): Pod podium se zasunuje plnohodnotné dvojlůžko, které slouží zároveň jako pohovka. V úzké chodbě jsou navrženy úložné prostory. Fotografie: Tomáš Dittrich
Malý byt Holešovice, Praha (plocha 23 m čtverečních): Vyvýšené podium s kuchyňskou linkou, plnohodnotná kuchyně – vestavěná myčka, lednice, trouba. Fotografie: Tomáš Dittrich
Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt Holešovice, Praha (plocha 23 m čtverečních): Pod podium se zasunuje plnohodnotné dvojlůžko, které slouží zároveň jako pohovka. Pracovní kout je řešen širokým parapetem u okna. V úzké chodbě jsou navrženy úložné prostory. Fotografie: Tomáš Dittrich
Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt, Praha 7 (plocha 36 m čtverečních): Původně 2kk, obývací pokoj byl rozdělen nábytkovou příčkou pro vytvoření samostatné ložnice, nakonec tedy 3kk.

Originální kuchyňské sestavy 

Malá kuchyňská linka musí být především dobře provozně navržená, největší pracovní plochu vytváříme mezi dřezem a varnou deskou. Kuchyni můžeme dále šperkovat a doplňovat: například výsuvnými moduly, kterými rozšíříme pracovní plochu. 

Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt, Praha 7 (plocha 36 m čtverečních): Kuchyňská linka je velmi velkorysá, jídelní stůl řešen v prodloužení pracovní plochy kuchyně, vyvýšené barové židle.
Využití slepého rohu kuchyně – výsuvný box.
Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt Praha 7 (plocha 37 m čtverečních): Velmi úzký, dlouhý byt. Požadavek na objemné úložné prostory a plnohodnotnou kuchyni – vestavěná lednice, trouba, mikrovlnná trouba, myčka.

Samostatnou kapitolou pak mohou být předsunuté panely, které mají v interiéru další funkce, například knihovna či televizní stěna – slouží jako prvek, který kuchyň v případě potřeby schová. Z kuchyně se tak rázem stává obývací pokoj. 

Malý byt Mnichov (plocha 25 m čtverečních): Kuchyňská linka, která je uzavíratelná velkým dřevěným křídlem sloužícím jako TV stěna. Toto křídlo ze strany kuchyně nabízí další úložný prostor. Vizualizace: boq architekti

Jak na interiéry v malých bytech

Garsonka pro mladého muže, Praha 3 (plocha 30 m čtverečních): Kuchyňská linka, kterou lze schovat za posuvné panely a posuvnou knihovnu, výklopná dvojlůžková postel, stůl, který lze zasunout a schovat do nábytkové sestavy. Vizualizace: boq architekti

Mobilní nábytek – rozkládací jídelní stůl na kolečkách, stohovatelné židle

Pokud potřebujeme v malém bytě hostit více lidí, bude rozkládací stůl tou správnou volbou. A pokud bude na kolečkách a budeme ho moci schovat do nábytkové sestavy, výrazně nám interiér odlehčí a navíc vytvoří v něm vytvoří velmi výrazný a zajímavý prvek. 

Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt Praha 7 (plocha 37 m čtverečních): Velmi úzký, dlouhý byt. Rozkládací jídelní stůl na kolečkách až pro 8 osob, který lze zasunout a uklidit do nábytkové stěny.
Jak na interiéry v malých bytech
Malý byt Praha 7 (plocha 37 m čtverečních): Vyvýšené podium s pracovním koutem, pod které se zasunuje postel, sloužící zároveň jako pohovka.

Dětské pokoje

Dětské pokoje jsou samostatnou kapitolou, obvykle dovolují více si hrát s prostorem. Forma vyvýšeného spaní na palandách s pracovním stolem pod nimi jk dostání už i u sériových výrobců. Multifunkční, na míru vytvořené nábytkové sestavy pak umožňují skloubit téměř vše, co potřebujeme: vyvýšené spaní s výsuvným lůžkem pro kamaráda či rodiče, když je dítě nemocné, šatní skříně, pracovní stůl s úložným prostorem. 

Jak na interiéry v malých bytech

Dětský pokoj: Vysoké stropy dovolily vytvořit multifunkční rozdělující stěnu – knihovna, úložný prostor, palanda. Vizualizace: boq architekti

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *