Protihluková izolace minerální vlnou
Bydlení

Jak neslyšet sousedy – Akustické úpravy v interiéru

Michal Doležel minut čtení

O špatné akustické izolaci interiéru by mohli hodně vyprávět třeba obyvatelé panelových domů. Tento problém ale může trápit i obyvatele starších cihlových domů nebo novostaveb. Dobře akusticky izolovat místnost může být nesnadný úkol. Často ale stačí málo a pronikající hluk od sousedů dokážete utlumit na přijatelnou míru.

Když celou problematiku akustické izolace v běžných domech a bytech zjednodušíme, budete se nejspíš potýkat se dvěma úkoly. Prvním z nich je prostup hluku horizontálně přes stěnu – typicky „televize od sousedů“ nebo hluk dopravy z ulice. Tím druhým je nárazový zvuk pronikající přes strop způsobený lidmi kráčejícími po podlahové konstrukci – kročejový hluk. Oba problémy mají svá řešení, při nichž lze využít fyzikálních vlastností minerální kamenné vlny.

Kamenná vlna je výborný tepelný izolant se schopností pohlcovat nebo tlumit hluk. Použití kamenné vlny jako akustické izolace téměř vždy pomáhá interiér odhlučnit. A toho lze využít.

 

Zvuková izolace příček a stěn

Nahluchlou sousedku, která si večer pustí televizi, a ještě u ní v noci usne, můžete snadno od svého obýváku oddělit pomocí akusticky izolační předstěny. Tu vám za jeden den zvládne vybudovat každý sádrokartonář, ale s trochou zručnosti ji zvládnete i svépomocí.

Zvukově izolační předstěna se skládá z rastru z ocelových profilů, izolační výplně a krycí sádrokartonové desky. Při její konstrukci musíte počítat s tím, že vám trochu ubere z vnitřního prostoru, tento nežádoucí efekt není ale nijak velký. V praxi je předstěna široká jen několik centimetrů.

Při konstrukci rastru z ocelových profilů – vodorovných (UW) a svislých (CW) – je pro dosažení co největší neprůzvučnosti nutné dodržet některé detaily. Všechny spoje profil-stěna je dobré podlepit polyetylenovou pružnou páskou k tomuto účelu používanou. Jako výplň konstrukčního rastru se hodí akustické desky z kamenné vlny. Jde například o desky ROCKWOOL ROCKTON anebo VENTIROCK. Vše se pak zaklopí deskami ze sádrokartonu (ideálně desky s větší hmotností – protipožární nebo akustické) připevněnými ke konstrukci pomocí samořezných vrutů. Následuje tmelení a malba. Experimentovat můžete též s dalšími materiály, jako jsou třeba desky na bázi cementu a dřevovlákna. Větší akustický útlum vám zaručí i to, že záklop sádrokartonem zdvojíte.

VENTIROCK

Nehořlavá izolace z kamenné vlny vhodná pro provětrávané fasády, šikmé střechy nebo sádrokartonové konstrukce. Izolace VENTIROCK má výborné tepelněizolační i akustické vlastnosti. Je ideální pro použití v protipožárních systémových konstrukcích s požadavkem na objemovou hmotnost 40 kg/m3. Desky šířky 625 mm jsou určené např. pro konstrukce příček nebo podhledů.

Více informací

Při konstrukci zvukově izolační předstěny je nutné pamatovat na to, že konstrukce předstěny musí být provedena jako samostatně stojící konstrukce, bez ukotvení ke stěně, kterou chcete odhlučnit. Vznikly by takto akustické mosty, kterými budou přenášeny zvuky.

Při konstrukci akustické příčky nebo předstěny myslete rovněž na to, aby příčka byla provedena bez jakýchkoli prostupů (elektroinstalace apod.). Tyto prostupy zásadním způsobem snižují neprůzvučnost příček.

Akustická izolace podlah

Snížit kročejový hluk pronikající do interiéru nebývá úplně jednoduché. Například v panelových domech se světlou výškou 2,5 metru obyvatelé většinou při rekonstrukci podlah bojují o každý centimetr. Právě proto se v takovém případě vyplatí svěřit vše do rukou šikovného stavebního odborníka, který vám navrhne optimální řešení.

V případě akustické izolace podlah můžete využít speciální desky z minerální vlny STEPROCK HD. Podle toho, zda plovoucí podlahu realizujete jako těžkou (s betonovou roznášecí vrstvou), nebo lehkou (s roznášecí vrstvou třeba z OSB desek), pak následují další vrstvy dle požadavků projektu. Výhodou těžkých plovoucích podlah je lepší akustická izolace a vyšší pevnost. A naopak lehké plovoucí podlahy bývají tenčí, což se třeba do panelových domů může hodit.

Důležité je ovšem vědět, že zvukovou izolací podlahy vlastně izolujete prostor pod vámi. Z toho důvodu by jakékoli zásahy do podlahy mělo schvalovat společenstvo vlastníků nebo bytové družstvo. Zamezí se tak případům, kdy majitel bytu na podkladní betonový panel umístí pouze levnou laminátovou plovoucí podlahu bez dalších izolačních vrstev. V takovém případě totiž bude kročejový hluk ve zvýšené míře pronikat k sousedovi pod ním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *