Chytrá domácnost
Bydlení, Lifestyle

Jak si zjednodušit bydlení? Pomůže vám chytrá domácnost

Michal Doležel minut čtení

Přijdete domů po práci, tam je uklizeno, v krbu hoří oheň, na stole připravená večeře a víno. Lednička zjistila, že vám chybí potraviny, a objednala další. Zdá se, že vy si jen užíváte svého krásného domova, který pracuje pro vás. Tohle je často obrázek, který si mnoho lidí představí při spojení „chytrá domácnost“. Realita je ovšem trošku jiná. Jaké jsou výhody, a naopak rizika různých chytrých technologií v domě a bytě?

Než vyběhnete z domu do práce, nastavíte si na dálku pomocí mobilního telefonu topení tak, aby na vás při návratu čekalo doslova teplo domova. Ještě narychlo zkontrolujete nabití domácího akumulátoru, stav výroby elektřiny ve střešní fotovoltaice a aktuální teplotu, složení a vlhkost vzduchu v bytě. Zároveň víte, že o úklid už se také po práci nemusíte starat – celé dopoledne totiž po domě šmejdil robotický vysavač s hmyzí inteligencí. Jeho robotická kolegyně vám zatím posekala trávu na zahradě a další robůtek se postaral o čistá francouzská okna v obýváku. Nyní všichni tři pomocníci odpočívají ve svých nabíjecích stanicích… Takto vypadá ten optimističtější obraz běžné chytré domácnosti.

chytrá domácnost

Chytré spotřebiče dělají chytrý dům

Co přesně si tedy představit pod pojmem „chytrá domácnost“? V základu jde o dům nebo byt, jehož vybavení, zařízení a elektrické spotřebiče mohou komunikovat s centrální řídicí jednotkou a rovněž i mezi sebou. Jde vlastně o použití různých informačních a komunikačních technologií v rámci celé řady jinak „běžných“ věcí v domácnosti. Do systému chytré domácnosti tak může být zahrnuto třeba vytápění, osvětlení, větrání, stínění, ohřev teplé vody, zabezpečení a mnoho dalšího. Chytré a propojené může být v moderní domácnosti téměř všechno od žárovky až po dveře do garáže. Ale nejde jen o propojení samotné. Chytrá domácnost přepokládá určitou dávku inteligence i ve vlastních užitných předmětech. Proto máme chytré žárovky s mikroprocesory a operačním systémem Android, chytré meteostanice s čidly kvality vzduchu, a třeba i zmíněné inteligentní vysavače a sekačky.

Výhody chytrých domácností asi už sami tušíte – velmi komfortní ovládání a lepší přehled o vašem domě. Vše prostě můžete ovládat jednoduše z vašeho tabletu nebo mobilního telefonu, aniž byste se museli zvednout z pohodlného gauče nebo ze židle ve vzdálené kanceláři. Nejde ovšem jen o ovládání. Řídicí systémy chytrého domu mohou samozřejmě třeba spouštět vytápění nebo větrání podle předem stanoveného programu. Také je ale možné, aby se zapínaly v závislosti na tom, kolik je doma přítomných osob, nebo jaká je aktuální předpověď počasí. To pak vede nejen k neskutečnému pohodlí, ale i k energetickým úsporám.

Přechytračený hackerem? Žádná výjimka

Každá mince má dvě strany a o chytrých domácnostech to platí též. Jejich největším problémem, především v dnešní době rozvinutého IT, je už nyní kybernetická bezpečnost. Domácnost připojená k internetu je v tomto ohledu velmi zranitelná a potenciální hacker se o vašem životě může dozvědět překvapivě mnoho osobních údajů.

Další nevýhodou chytrých domácností, tentokrát už méně problematickou a lépe zvládnutelnou, může být jev zvaný vendor lock-in. Systémy různých výrobců totiž mohou používat svoje vlastní rozhraní a komunikační protokoly. Pokud pak budete chytrou domácnost rozšiřovat, často musíte využít komponenty téhož výrobce.

Do třetice všeho dobrého a zlého, chytré domácí přístroje nezřídka posílají různá data a statistiky na servery výrobce. Pověstné jsou v tomto například chytré termostaty Google Nest. Výrobce se sice dušuje, že všechna tato získávaná data jsou anonymní, ale věřte tomu, že?

Mnoho radosti, ale za jakou cenu?

Jak je vidět, v úvahách o chytré domácnosti není těžké oscilovat mezi nadšeným technooptimizmem a rezervovaným postojem, který by se dal označit jako technorealizmus. Záleží asi pak na každém, jak se k problematice postaví. Pokud vás ale chytrá domácnost láká, máme pro vás pár rad a tipů, na co byste rozhodně neměli zapomenout:

  1. Zajímejte se o kybernetickou bezpečnost. Byl už někdy systém, který si plánujete koupit, napaden hackery? Zkuste si třeba vygooglovat, jak se o té které značce píše v odborném tisku.
  2. Kde a kdo vyvíjí příslušný hardware? V Číně nebo v Evropě?
  3. Kde je vaše tolerance k předávání vašich dat třetím osobám? Chytré termostaty Google Nest jsou krásná a užitečná zařízení, a to, že předávají výrobci různá data o provozu, řadě lidí prostě nevadí.
  4. Začněte jednoduše. Zkuste třeba chytré žárovky a meteostanice, se kterými je největší zábava. Naopak dálkové ovládání kotle přes internet už může být z hlediska kybernetické bezpečnosti trochu problematické.
  5. Robotický vysavač nefunguje, pokud máte doma opravdový nepořádek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *