Jak úsporně topit
Bydlení

Jak správně topit, aby vás pak nevyděsil účet za vytápění?

Michal Doležel minut čtení

Vytápění rodinných domů a velkých bytů je energeticky i finančně náročné. Správným používáním topení a dobrou regulací kotle, lze ale poměrně dost ušetřit. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Zbytečně nepřetápějte

Topení na příliš vysokou teplotu je energeticky náročné a ve výsledku vás stojí zbytečně moc peněz. Přetápění navíc není ani příliš dobré pro lidské zdraví. Mnohem lepší je topit raději méně. Ostatně, ne nadarmo často energetičtí poradci v nadsázce říkají, že nejlepším úsporným opatřením je kvalitní teplý svetr. V praxi si ale samozřejmě zvolte takovou teplotu interiéru, která bude dobrým kompromisem mezi osobním pohodlím a energetickými nároky. Často opravdu postačí mít v obýváku 20 až 21 °C.

Pozor na výkon kotle

Výkon kotle by měl odpovídat tepelným ztrátám domu. Ne vždy to ale tak bývá. Chybou je kotel nejen příliš slabý, ale i příliš silný. Takový kotel často spíná (takzvaně „cykluje“) a nepracuje v energeticky optimálním režimu. Výrobce nebo dodavatel kotle by vám měl být schopný sdělit, jak moc můžete výkon kotle snižovat, aniž by se to nějak projevilo na jeho energetické efektivitě. Moderní kotle zvládnou energeticky efektivně pracovat i na pouhých 20 % maximálního výkonu.

Jak správně topit - digitální termostat

V bytě topte rovnoměrně a bez extrémů

Radiátory v bytech jsou obvykle vybavené termostatickými hlavicemi. Řada lidí je ale využívá nesprávně, spíš jen jako ventil s polohami vypnuto a zapnuto. Mnohem úspornější je však na nich dlouhodobě nastavit požadovaný stupeň a teplotu v místnosti. Poté je můžete jen korigovat drobným pootočením nahoru nebo dolů. Pro bydlení v bytech i rodinných domech pak platí univerzální rada – interiér nepřetápět ani zbytečně nepodchlazovat. Čím rovnoměrněji kotel a topení pracuje, tím lépe.

V době nepřítomnosti temperujte

V zimě by stěny zděných domů neměly nikdy úplně vychladnout. Vytopení chladného domu totiž stojí mnoho energie, a tedy i peněz. Mnohem úspornější je dům či byt během nepřítomnosti v zimě temperovat na cca 15 °C. Náklady na temperování jsou často menší než na opětovné vytopení prochlazeného domu. Temperováním má ale i další výhody – nezamrzne vám voda a v domě se nebude tolik kondenzovat vlhkost.

Zateplete dům

Největší efekt v úsporných opatřeních má kvalitní zateplení domu. Výměna oken a zateplení fasády i střechy výrazně přispívá ke snížení tepelných ztrát domu. Jde ale samozřejmě o větší opatření, jehož základem je dobrý projekt a kvalitní materiály – na zateplení fasády a podkroví třeba minerální vlna dostatečné tloušťky nebo foukaná celulóza, okna s tepelně-izolačními trojskly (alespoň na severní straně) a kvalitní dveře. Zateplení domu je samozřejmě drahé opatření, ale v nižších nákladech na energie se vám tato investice vrátí. Navíc pro jeho financování můžete použít dotace Nová zelená úsporám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *