Neprůzvučná příčka ze sádrokartonu
Bydlení, Realizace

Jak udělat neprůzvučnou příčku ze sádrokartonu?

Michal Doležel minut čtení

Konstrukce příček ze sádrokartonu je docela jednoduchá a s trochou zručnosti bez problémů zvládnutelná svépomocí. Jak takovou příčku udělat, abyste neslyšeli všechno, co se za ní bude odehrávat?

Základ: Vhodná volba sádrokartonové desky

Velmi důležité při konstrukci co nejvíce neprůzvučné sádrokartonové příčky je správná volba vhodných desek. Výrobci většinou nabízejí speciální desky s vyšší neprůzvučností. Té je docíleno hlavně použitím materiálu s vyšší hustotou – tyto desky jsou prostě těžší. Speciální desky s vyšší neprůzvučností výrobci označují modrou barvou. Díky tomu je pak na stavbě dobře rozeznáte od těch běžných. Zvukově izolační sádrokartonové desky jsou samozřejmě dražší než ty běžné bílé, počítejte tedy se zhruba dvojnásobnou cenou. I tak je ale sádrokarton vcelku levným materiálem s dobrým poměrem ceny k užitné hodnotě.

Dobrá akustická izolace

Dalším důležitým prvkem je dobrá akustická izolace. Ta se umísťuje do konstrukce a tvoří výplň mezi oběma krajními sádrokartonovými deskami. Pro co nejvíce neprůzvučné příčky se hodí hlavně izolace z minerální vlny, protože tento materiál má velmi dobré akustické vlastnosti – dobře tlumí hluk (více o výhodách minerální vlny si můžete přečíst v samostatném článku). Ideální izolací pro akustické příčky je například deska z kamenné vlny VENTIROCK. Tloušťku izolační desky je nutné zvolit podle profilů (obvykle 50 mm a více).

VENTIROCK

Nehořlavá izolace z kamenné vlny vhodná pro provětrávané fasády, šikmé střechy nebo sádrokartonové konstrukce. Izolace VENTIROCK má výborné tepelněizolační i akustické vlastnosti. Je ideální pro použití v protipožárních systémových konstrukcích s požadavkem na objemovou hmotnost 40 kg/m3. Desky šířky 625 mm jsou určené např. pro konstrukce příček nebo podhledů.

Více informací

Důležitá je kvalitní konstrukce příčky

Výslednou neprůzvučnost celé příčky ovlivňuje také konstrukční postup a řešení drobných detailů. Vodorovné profily konstrukčního rastru (UW) musejí být podlepené pěnovou páskou – „mechovkou“. Totéž je nutné udělat u krajních svislých profilů (CW), které jsou uchyceny ke stěně. Svislé profily rastru se též k těm vodorovným nijak nekotví (pokud nejsou součástí ostění dveří či dalších otvorů) a musejí tak být o asi 1,5 cm menší, než je světlá výška místnosti. Více informací o konstrukci rastru a možných chybách najdete v samostatném článku.

Pokud chcete neprůzvučnost příčky ještě zvýšit, použijte na každou její stranu desky dvě, a to tak, aby se co nejlépe překrývaly jejich spáry. Hlavně ve vnitřních rozích a u napojení sádrokartonové desky na stěnu nezapomeňte použít pružný akrylátový tmel, jenž sníží přenos vibrací ze stěny do příčky.

Při konstrukci akustické příčky je důležité pamatovat na to, aby příčka byla provedena bez jakýchkoli prostupů (elektroinstalace apod.). Tyto prostupy zásadním způsobem snižují neprůzvučnost příček.

Další možnosti: cementotřískové desky

Při konstrukci příček lze ovšem využít i dalších možností odhlučnění. Pokud potřebujete dobře odhlučnit třeba sportoviště, hudební studio nebo zkušebnu, můžete na vnější část příčky použít akustické cementotřískové desky Cetris. Ty mají na ploše vyfrézovány otvory a deska pak slouží jako obklad pohlcující zvuk. Celkovou neprůzvučnost příček však může zvýšit rovněž využití běžných plných cementotřískových desek, sádrovláknitých desek nebo dalších tvrdších materiálů, do nichž lze navíc i dobře kotvit těžší předměty a nábytek.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *