Jak vylepšit byt podle feng-shui
Bydlení, Lifestyle

Jak v bytě či domě rozproudit energii – bydlení podle feng shui

Ing. arch. Otakar Chochola minut čtení

V souvislosti se zdravým životním stylem a bydlením se dnes hodně mluví o harmonizaci prostředí podle nauky Feng Shui. Co to ale vlastně znamená? Podle tohoto více než 3 000 let starého čínského učení má poloha a orientace našeho domu včetně rozmístění předmětů v prostoru bezprostřední vliv na naše pocity a postoje. Souvisí tak s tvorbou našeho životního příběhu a ovlivňuje naši mentální kondici. Náš vztah k obydlí a způsob jeho užívání nepřímo reflektuje naše chování, ovlivňuje zdravotní stav i spoluvytváří celkový pohled na svět. Parametry našeho obydlí často odpovídají našim mentálním vzorům.

Feng Shui, v překladu vítr a voda, jsou dva hlavní faktory eroze, tedy dvě hlavní složky, které formují krajinu na zemi. Vítr obrušuje, okysličuje a tvaruje hory a pohoří, přináší změny klimatu a změny obecně. Voda si vždy najde cestu, dokáže si ji prorazit skalami, má výživnou sílu, přináší hojnost a požehnání zemi. Říká se, že čirá voda v meandru řeky zemi voní. Především zdraví ženy se odvíjí od kvality vody v krajině. Život člověka připodobňujeme k cestě řeky a sledujeme příběh, kterým se život ubírá.

Učení Feng Shui nás učí, jak využít zmíněné faktory a své okolí uspořádat tak, abychom v něm našli oporu, obnovu sil, harmonii a štěstí. Musí v něm být jednak dostatek prostoru a světla (větru), abychom byli schopni uskutečňovat změny a kroky v životě, a musí v něm být obsažena cesta vody s místy klidu a místy pro nabíjení sil, abychom měli dostatek bezpečí, ale i příležitost k odpočinku. Jde nám o vyrovnání obou sil prostředí v dynamice kontrastu: tvrdého a měkkého, světla a stínu, výhledu a opory, otevření i uzavření. Tyto faktory souvisejí i s kvalitou naší vyrovnanosti. Feng Shui prostoru vytváříme vně i uvnitř obydlí.

Vnější prostředí

Při výběru našeho obydlí preferujeme pravidelný tvar pozemku, nejlépe obdélník nebo čtverec. Za příznivé znamení poté považujeme, když se pozemek ve směru od vstupu mírně rozšiřuje, protože tím má jeho základna silnější energii. Preferujeme pozemky s výhledem nebo v mírném spádu ke slunečním směrům (JV, J a JZ). Na druhou stranu bychom se měli vyhýbat negativním vlivům okolí, jako jsou třeba blízká pozice vedení vysokého napětí, telefonní vysílače, továrny, rušné hlučné silnice, stojatá tlející voda, větrné návrší a tak dále.

feng shui - vnější prostředí dům

Všechny negativní vlivy vnímáme našimi smysly, ať již vědomě, či podvědomě, čímž narušují náš prostor pro odpočinek a regeneraci v našem mentálním poli.
Je příznivé, když se přístupová cesta k domu mírně vlní a vytváří meandry. Energie přicházející do obydlí se tak příjemně vine a nepůsobí ostrým dojmem. Jak bylo uvedeno výše, připomíná tak řeku, kde meandr toku krajině voní.

Vnitřní prostředí:

Vstupní prostory

Vstupní prostory vytvářejí první dojem o obydlí. Prostor před vstupem i zádveří by měly být prostorné, důstojné a oslavné. Preferujeme větší dveře, než jaké jsou uvnitř obydlí, podél kterých umisťujeme dva kameny nebo květináče s květinami jako „hlídače prostoru“. Dbáme na čistotu dveří a funkčnost zámků a kliky. Defekty odstraňujeme.

Žádoucí je upravená a čistá předsíň, kde svou službu udělá například hezký stolek s květinami. Nedoporučuje se zrcadlo přímo naproti vstupním dveřím, neboť odráží vstupující energii zpět a nepouští ji do domu. Také není vhodné mít přímo naproti vstupu WC. Pozor na rozházené boty a výstavky klíčů, obojí doporučujeme uschovat.

Kuchyně

Kuchyně patří mezi nejdůležitější místnosti. Dává nám potravu a uspokojuje tak jednu ze základních potřeb našich životů. V kuchyni je také pomyslný oheň (sporák), kde se všichni rádi setkáváme. Kuchař by měl mít vždy dostatek místa a dobrý sporák umístěný tak, aby mohl být součástí dění, s výhledem do okolí (třeba do obývacího pokoje) a na dveře, ale nikdy ne zády k nim.

feng shui kuchyň

Sporák by neměl být také umístěn v těsné blízkosti dřezu s vodou. Oheň a voda jsou energie v opozici. Pokud se tak stane, dejte mezi ně prvek dřeva (například cokoli zeleného, živá rostlina, svislé prvky, pruhovaný vzor), který jejich interakci zklidní.

Pro konzumaci jídla bychom měli mít klid. Není tedy rozhodně žádoucí, aby byl kdokoli kolem jídelního stolu vystaven ruchu v průchozí zóně.

Ložnice

Ložnice slouží pro náš odpočinek, proto by měla ležet v klidné části domu. Doporučujeme pravidelný tvar ložnice a symetrické kompozice. Pro postel vyhledáme co „nejklidnější“ místo, tedy ne přímo naproti dveřím nebo pod okno či do trajektorie jejich spojnice. V blízkosti postele by nemělo dojít ke kumulaci elektrických zařízení včetně mobilních telefonů, neboť tato vyzařují elektrické a elektromagnetické pole, která způsobují narušení snové fáze spánku, což ovlivňuje i paměť. V ložnici se vyvarujeme použití zrcadel, ve kterých se můžeme vidět z postele.

feng šuej - ložnice 1

Pracovna

Umístění pracovního stolu se řídí stejnými principy jako umístění postele. Aby měl člověk klid na práci, měl by být stůl v klidnější zóně místnosti (ne v průvanu mezi dveřmi a oknem), s výhledem na dveře pro přehled o dění, s pevnou stěnou za zády, která přináší pocit bezpečí. Výhled z okna do zeleně má ozdravný účinek a přinese nám kvalitní vize.

feng šuej - pracovna

Obývací pokoj

Obývací pokoj odráží sociální postoj obyvatel. Řídíme se pokynem, že má obývací pokoj sloužit více lidem a méně nábytku. Hlavní náplní je setkání obyvatel domu navzájem či s přáteli.

feng šuej - obývací pokoj

Celkově:

Dbáme na to, aby prostor nebyl zavalen věcmi, které se již nepoužívají. Stagnuje v nich totiž energie. Ve starších bytech přidáme nové rostliny, dobré světlo a častěji uklízíme. Snažíme se oživit prostor. Oproti tomu si dáme pozor na příliš septické a vyprázdněné prostory, které nenabídnou útulnost a potřebný klid. Do takových vkládáme měkké materiály či tkaniny nebo můžeme přidat historické artefakty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *