Při návrhu interiéru je důležitý klientův životní styl a nadčasovost. Neškodí také trochu se „držet zpátky“. Aktuální módní trendy se mohou okoukat a nikdo přece nechce po pěti letech předělávat kuchyň. S architektkou Janou Šimánkovou jsme si povídali o tom, jak vlastně taková spolupráce klienta a architekta při návrhu interiéru vypadá.
Co by měl podle Vás splňovat každý povedený interiér domu nebo bytu?
Interiér musí hlavně vyhovovat svému uživateli, jenom ten v něm totiž bude trávit nejvíce času. Důležité jsou hlavně dobře provedené dispozice a kvalitně vybrané zařízení s ohledem na užitnou i estetickou hodnotu. Pro nás je nejvýhodnější, když můžeme navrhovat interiér domu, který jsme předtím navrhli celý. Ideální pro tvorbu funkčního interiéru je také využití nábytku na míru, člověk tak nejvíce docílí maximální funkčnosti a zároveň je možné vše propojit i s designem.

Jaké jsou současné trendy v designu interiérů? Měl by se člověk v otázce bydlení zabývat módou, nebo spíše vsadit na nadčasový design?
Toto je téma, které řešíme asi u každého projektu. Vždy je přitom důležité dobře pochopit klienta a jeho životní styl. Někdo se trendy interiéru nebojí a vysloveně ho vyžaduje, jiný se drží spíše zpátky a preferuje stálost. Pro nás je optimální, když se tyto dvě pozice vyváží, a můžeme tedy navrhnout interiér podle nových trendů, ale zároveň se snažit udržet jeho praktičnost a trvanlivost.
Nevím, zda je správné určovat něco současnými trendy interiérů, jsou styly, které přetrvávají několik let a já například „trendy“ záležitosti vnímám především v použití barev a materiálů. V současnosti je relativně časté použití různých kovů na nábytku a doplňcích, barevně se poslední sezóny nesou v hodně tlumených přírodních paletách od tmavě zelené po vínovou a rovněž v béžové a šedé ve všech možných odstínech. Dalo by se říci, že lehký nádech industriální architektury v současnosti přebírá i nábytek a zařízení luxusních nábytkářských značek. Výraznou stálicí v oblasti interiérů je skandinávský styl, ten je oblíbený právě pro svoji jednoduchost a absolutní nadčasovost.



S otázkou, jak moc podlehnout módním trendům se vždy potýkáme, a v závěru obvykle dojdeme k tomu, že nikdo nechce po pěti letech předělávat kuchyň z aktuálně moderní světle růžové barvy, na níž se už ale nemůže dívat. Patřím zkrátka k architektům, kteří se drží trochu zpátky, ale snaží se vtisknout prostoru jasný styl a nadčasovost. Aspoň tedy v případě, kdy z klienta není cítit jasná vize a náklonnost k určitému stylu.
S jakým rozpočtem musí člověk počítat, pokud chce využít služeb bytového architekta?
Rozpočet velmi záleží na dané zakázce, její obtížnosti, velikosti a požadavcích klienta. Jednotkovou cenu proto nejde jednoznačně určit. Cenové nabídky tudíž tvoříme až po schůzce s klientem, kdy pochopíme, co chce a jak se k práci máme postavit. Cena za samotný návrh se může pohybovat od několika až po desítky či stovky tisíc korun. Vždy prostě záleží na rozsahu a složitosti zakázky. Je ale potřeba si uvědomit, že v kontextu nákladů například na celou novostavbu rodinného domu tvoří výdaje na návrh interiéru jen malou část.
Vyplatí se v dnešní době kompletní rekonstrukce bytu, nebo je výhodnější pořídit si novostavbu?
Rekonstrukce jsou z našeho pohledu výhodné, protože si v nich můžeme dovolit více úprav. V novostavbách je komplikovanější komunikace s developery a za klientské změny, které se ne vždy podaří, asi ve finále investor utratí i více peněz. Samozřejmě i staré byty mají své limity, takže na tuto otázku bych nejspíš nedokázala jednoznačně odpovědět. Z osobních preferencí bych volila spíše rekonstrukce, je s nimi větší zábava.

Na co by si měl dát pozor každý, kdo si kupuje byt určený k rekonstrukci?
Zatím se nám nestalo, že by někdo měl nějaký zásadní problém v rekonstruovaném bytě. Na vše je lék a víceméně záleží jen na financích, které je majitel do přestavby ochoten investovat. To je asi zásadní faktor, tedy zhodnocení svých možností v závislosti na požadavcích a velikosti bytu. Občas se stává, že klienti chtějí do bytů umístit co nejvíce zařízení s co nejvyšší funkčností a platit peníze jako při nákupu v IKEE.



Jak postupujete v tvorbě interiéru na míru? Je pro Vás důležité poznat osobnosti majitelů bytu?
Psychologie je v tomto kroku vcelku významná. My v první řadě preferujeme osobní schůzky, na nichž se s klientem poznáme a probereme vše od základů. Je důležité zjistit a pochopit jejich systém žití, aby člověk byl schopen navrhnout prostor jim ideálně na míru. Občas jsou, jak jsem zmiňovala, požadavky trochu protichůdné, tak je naší povinností klienta nasměrovat správnou cestou a vysvětlit nejvhodnější řešení.
Navrhování bytů u nás probíhá v několika fázích a po odsouhlasení stavebního programu postupujeme po prezentacích dílčích částí, až dojdeme k finálnímu výsledku, tedy studii. Poté následují projekční fáze, kdy řešíme technické řešení rekonstrukce a vybavení. Ideální je, když můžeme s klientem spolupracovat až do poslední fáze realizace, kdy doladíme všechny zamýšlené detaily a výsledek pak vypadá stejně jako prvotní vizualizace.


Jaké jsou nejpovedenější realizace vašeho týmu?
Doufáme, že všechny realizace jsou povedené, ale naší nejoblíbenější je Byt v zajetí betonu. Byla to krásná práce s příjemnými klienty, kteří od začátku měli jasnou vizi o interiéru, ale v podstatě nás nechali tvořit bez omezení. Výsledkem je neobvyklý, a přitom pro bydlení velmi příjemný interiér, jehož hlavním výtvarným prvkem je pohledový beton.




Vzpomenete si na nejzajímavější klienty?
Nejzajímavějším klientem je asi věrný klient. Ten, který se vrací s další prací a rád poslouchá naše uvažování a rady a díky předešlým společným zakázkám nám nechá velkou důvěru. Často také spolupracuji s kamarády a v těchto případech jsem velmi vděčná právě za projevenou důvěru. Tyto zakázky dopadají převážně skvěle a poté je radost na obou stranách. Příkladem takového přístupu je například Apartmán s výhledem, který jsme realizovali.


Která realizace pro vás byla nejnáročnější? A proč?
Nejnáročnější jsou zakázky, u nichž s klientem nedospějete k osobnímu souznění. Takové většinou nedojdou ani ke konci studie, což se nám ale naštěstí stalo pouze jednou. Další faktor náročnosti z našeho pohledu určuje realizační firma, která poté projekt zpracovává. Některé firmy se zkušenostmi dokážou projekty realizovat bez větších problémů, u jiných je obtížné se domluvit na rozumném řešení.
Co byste doporučila lidem, kteří uvažují o spolupráci s bytovým architektem? Jak vybrat toho správného?
Důležité je vybírat podle toho, jak daný architekt navrhuje. Nemá cenu se tlačit do spolupráce, když vidíte, že vám styl navrhování architekta nesedí. Po výběru dle architektových realizací jsou též důležité osobní sympatie. Navrhování bydlení je přece jen vcelku intimní záležitostí a je dobré, aby spolupráce byla z obou stran příjemná. Když se skloubí tyto dva faktory, tak věřím, že rozhodování klienta pak neovlivní ani cena za provedené práce.
