Tepelná izolace dřevostaveb
Bydlení, Realizace

Nerozlučná dvojice – kamenná vlna a dřevostavby

Michal Doležel minut čtení

Z hlediska materiálové skladby stěn lze konstrukce dřevostaveb rozdělit na difúzně otevřené a uzavřené. Zní to trochu tajemně, ale nejde o nic jiného než o prostupnost stěny pro vodní páru. Difúzně otevřená konstrukce umožňuje prostup vodních par konstrukcí stěny z interiéru do exteriéru, aby stěnou mohla směrem do interiéru i ven procházet vlhkost. Právě v modernějších difúzně otevřených konstrukcích dřevostaveb se jako tepelně izolační materiál uplatňuje minerální vlna.

zamlžené oknoZ hlediska správného návrhu staveb je důležité, jak se dům vyrovnává s vlhkým vzduchem – tedy vodní párou. Vodní páru produkuje každý obyvatel domu, navíc se voda v plynném skupenství dostává do vzduchu také při každodenních činnostech, jako je vaření nebo sušení prádla. Je proto důležité se vlhkosti v interiéru nějakým způsobem zbavovat. Obvykle se tak děje větráním, ať už okny, či pomocí aktivního větracího systému s rekuperací tepla. Vhodnou volbou stavebních materiálů a jejich skladbou ve stěně ovšem může vlhkost z interiéru pronikat ven právě skrze stěny domu. V takovém případě pak mluvíme o difúzně otevřené konstrukci. Jejím opakem je difúzně uzavřená konstrukce, kdy se s jakýmkoli průnikem vodních par skrze stěnu nepočítá. Ptáte se, jaká varianta je lepší? Možná vás to překvapí, ale z hlediska obyvatel domu není mezi oběma těmito konstrukčními přístupy až tak velký rozdíl. Výhody difúzně otevřených konstrukcí ale převažují.

Difúzně otevřená konstrukce stěny

V difúzně otevřené konstrukci může vodní pára prostupovat skrze stěnu. Je to dáno hlavně skladbou materiálů, které musejí být pro vodní páru prostupné. Difuzní odpor jednotlivých vrstev konstrukce stěny směrem od interiéru k exteriéru klesá. Obvodová stěna je vyplněna obvykle prodyšnou izolací, která umožňuje prostup vlhkosti, např. kamennou minerální vlnou. Použít lze rovněž materiály na bázi dřevovlákna. Nevhodný pro tento účel je polystyren, který má vysoký difuzní odpor a brání prostupu vlhkosti. Difúzně otevřená konstrukce stavby s prodyšnou izolací z minerální vlny zajišťuje příjemné klima v domě. Existují avšak i další důvody, proč tuto koncepci zvolit.

minerální vlna a dřevostavby
Difúzně otevřená dřevostavba s izolací ROCKWOOL, zdroj: TZB-info

 

Minerální vlna jako např. kamenná vlna ROCKWOOL plní v konstrukci dřevostavby několik funkcí. Izoluje tepelně, akusticky a jelikož je nehořlavá, pak má význam i jako vynikající protipožární ochrana. Kvalitní izolace z kamenné vlny je výborným zvukovým izolantem. Stěna dřevostavby s touto izolací bude dobře zamezovat prostupu okolního hluku do interiéru domu. Použití minerální vlny také zlepšuje tepelnou setrvačnost celého domu a dům se při horkých letních dnech prohřeje až za delší čas, což je samozřejmě žádoucí.

Konstrukce nepropustná pro vodní páru

Difúzně uzavřená konstrukce je pro vodní páru neprostupná. Je to dáno využitím především parotěsné vrstvy neboli parozábrany – nepropustné folie, která má vysoký faktor difuzního odporu. Parozábrana, jakožto součást obvodové stěny, je instalována ze strany interiéru, musí být neprodyšně slepena a uzavřena.

Je třeba také dbát na pečlivé utěsnění kolem stavebních prostupů. Parozábrana nesmí být nikde poškozená nebo perforovaná. Tento fakt může být nevýhodou tohoto řešení. Parozábrana se může protrhnout třeba při nesprávné aplikaci nebo při užívání domu (například při vrtání do stěn). V takovém případě začne vlhkost pronikat z interiéru do stěny, která se s tím neumí vyrovnat, a je zaděláno třeba na růst plísní.

Minerální vlnu ROCKWOOL lze použít i v případě difúzně uzavřené konstrukce stěny a využít takto veškerých předností nehořlavé kamenné vlny.

Jakou konstrukci stěn zvolit?

Použití difúzně otevřené konstrukce má své výhody. Umožňuje přirozený prostup vodních par a pomáhá udržování ideální vlhkosti. Tato konstrukce lépe „dýchá“ a vytváří zdravé mikroklima. Obecně lze říci, že difúzně otevřené konstrukce nyní u moderních dřevostaveb převažují.

U difuzně uzavřené stěny je nutné zaručit 100% nepropustnost vodní páry. Požadavky na precizní výrobu a samotné provedení této konstrukce jsou proto velmi vysoké. Výhodou difuzně uzavřené konstrukce může být o něco nižší cena. Na druhé straně je zde vyšší riziko poškození parozábrany, nedostatečného provedení spojů a utěsnění různých detailů, což se může projevit vlhnutím stěn a růstem plísní. Vnitřní prostředí v dřevostavbě s difuzně uzavřenou konstrukcí se vyznačuje nízkou vzdušnou vlhkostí.

Ať už zvolíme difuzně otevřenou nebo uzavřenou skladbu stěny, vždy je nutné věnovat velkou pozornost správnému návrhu konstrukce dřevostavby, výběru kvalitních materiálů a jejich vzájemné kombinaci. U kvalitně navržené dřevostavby nedochází ke kondenzaci v konstrukci stěny. Nesmíme rovněž zapomínat na správné a pravidelné větrání.

Čtěte další zajímavý článek: Kanadské dřevostavby. Postavit si dřevostavbu kanadského typu není zas tak těžké, jak by se zdálo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *